Mazda CX-5 - Instrukcja Obslugi: Holowanie

Holowanie przyczepy kempingowej i przyczepy bagażowej (Europa/ Rosja/Turcja/Izrael/Republika Południowej Afryki)

Twoja Mazda została zaprojektowana i wyprodukowana głównie z myślą o przewożeniu pasażerów i bagażu.

Jeśli holujesz przyczepę, stosuj się do poniższej instrukcji, ponieważ bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów zależy od właściwego wyposażenia i bezpiecznych zachowań podczas jazdy. Holowanie przyczepy wpływa na prowadzenie pojazdu, skuteczność hamowania, trwałość, osiągi i ekonomikę eksploatacji.

Nigdy nie przeciążaj pojazdu ani przyczepy. Skonsultuj się z Autoryzowaną Stacją Obsługi Mazdy, jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji.

PRZESTROGA

Ograniczenia masy

Całkowita masa przyczepy, całkowita masa zestawu oraz nacisk na hak holowniczy pojazdu muszą mieścić się w wartościach podanych w Tabeli Masy Holowanej Przyczepy.

CAŁKOWITA MASA PRZYCZEPY:

Suma masy przyczepy i jej ładunku.


MASA ZESTAWU:


Suma całkowitej masy przyczepy i masy holującego pojazdu łącznie z hakiem holowniczym, pasażerami pojazdu oraz ładunkiem pojazdu.

NACISK NA HAK HOLOWNICZY:


Wartość siły działającej na hak pojazdu. Wartość zmienna, zależna od rozłożenia mas podczas ładowania przyczepy.

PRZESTROGA

Należy zdawać sobie sprawę z różnic w masie obciążenia podczas holowania na dużych wysokościach n.p.m. W przypadku wzniesień przekraczających wysokość 1.000 m n.p.m należy zawsze zmniejszać holowane obciążenie o 10% na każde 1.000 m przyrostu wysokości względem wartości obciążenia wskazanej pod pozycją Masa zestawu w tabeli maksymalnej masy holowanej przyczepy. W razie przekroczenia określonej maksymalnej masy holowanej przyczepy silnik i inne komponenty układu napędowego mogą ulec uszkodzeniu.

Tabela maksymalnej masy holowanej przyczepy

Europa/Stopień nachylenia do 12%

Holowanie


Niemcy i Austria/Stopień nachylenia do 8%

Holowanie


NACISK NA HAK HOLOWNICZY: 84 kg

Rosja/Stopień nachylenia do 12%

Holowanie


×: Dostępny ―: Niedostępny

NACISK NA HAK HOLOWNICZY: 84 kg

Izrael/Stopień nachylenia do 12%

Holowanie


NACISK NA HAK HOLOWNICZY: 84 kg

Południowa Afryka/Stopień nachylenia do 12%

Holowanie



NACISK NA HAK HOLOWNICZY: 84 kg

OSTRZEŻENIE

Masa przyczepy powinna zawsze mieścić się w granicach określonych w Tabeli Masy Holowanej Przyczepy: Holowanie mas większych od wartości określonych w tabeli zagraża bezpieczeństwu, gdyż może utrudnić panowanie nad samochodem i ograniczyć jego osiągi. Skutkiem tego mogą być urazy i/lub uszkodzenia pojazdu.

Wartość siły nacisku na hak holowniczy powinna zawsze mieścić się w granicach określonych w Tabeli Masy Holowanej Przyczepy: Obciążenie przyczepy większą masą z tyłu niż z przodu zagraża bezpieczeństwu. Może to doprowadzić do utraty panowania nad samochodem i wypadku.

UWAGA

Hak holowniczy

Przy holowaniu przyczepy stosuj odpowiedni hak holowniczy. Zalecamy stosowanie oryginalnego haka holowniczego Mazdy. Używaj oryginalnych otworów pod śruby, wykonanych przez producenta do mocowania haka holowniczego. Skontaktuj się z Autoryzowaną Stacją Obsługi Mazdy, aby uzyskać więcej informacji.

Holowanie


Opony

Holując przyczepę upewnij się, czy wartość ciśnienia powietrza w oponach, mierzonego w temperaturze otoczenia, jest zgodna z zaleceniami na naklejce umieszczonej na drzwiach kierowcy. Rozmiar opon przyczepy, wartość obciążenia oraz ciśnienia powietrza w oponach powinny być zgodne z danymi określonymi przez producenta opon.

OSTRZEŻENIE

Nigdy nie używaj dojazdowego koła zapasowego podczas holowania: Stosowanie dojazdowego koła zapasowego w Twoim samochodzie podczas holowania przyczepy zagraża bezpieczeństwu, gdyż może spowodować uszkodzenie opony, utratę panowania nad samochodem i obrażenia ciała u podróżnych.

Łańcuchy zabezpieczające

Łańcuchy zabezpieczające należy stosować jako środek ostrożności, gdyby przyczepa przypadkowo odpięła się lub została odpięta. Łańcuchy powinny krzyżować się pod dyszlem przyczepy i być zamocowane do haka holowniczego. Pozostaw wystarczający luz łańcuchów, by umożliwić pełne skręty samochodu z przyczepą. Zapoznaj się z informacjami opublikowanymi przez producenta Twojej przyczepy lub haka holowniczego, by uzyskać więcej szczegółów.

OSTRZEŻENIE

Upewnij się przed rozpoczęciem jazdy, czy każdy łańcuch zabezpieczający jest dokładnie zamocowany do przyczepy i do haka: Holowanie przyczepy bez łańcuchów zabezpieczających starannie zamocowanych do przyczepy i do haka zagraża bezpieczeństwu. W razie uszkodzenia haka holowniczego lub zaczepu przyczepy, przyczepa może zjechać na sąsiedni pas jezdni i spowodować wypadek.

Oświetlenie przyczepy

PRZESTROGA

Nie podłączaj oświetlenia przyczepy bezpośrednio do lamp Twojej Mazdy. W ten sposób możesz uszkodzić instalację elektryczną oraz elementy oświetlenia Twojego samochodu. Aby prawidłowo podłączyć oświetlenie przyczepy, skonsultuj się z Autoryzowaną Stacją Obsługi Mazdy.

Hamulce przyczepy

Sprawdź dopuszczalną masę holowanej przyczepy Tabeli maksymalnej masy holowanej przyczepy, a jeśli masa holowanej przyczepy przekracza wartości podane w kolumnie CAŁKOWITA MASA PRZYCZEPY (Przyczepa bez hamulca), konieczne jest zastosowanie przyczepy z hamulcem.

Jeśli Twoja przyczepa jest wyposażona w hamulec, upewnij się, czy spełnia on obowiązujące normy i przepisy.

OSTRZEŻENIE

Nie podłączaj hydraulicznego układu hamulcowego przyczepy do układu hamulcowego Twojego samochodu: Podłączenie hydraulicznego układu hamulcowego przyczepy bezpośrednio do układu hamulcowego samochodu powoduje nieprawidłowe hamowanie i zagraża bezpieczeństwu.

Zalecenia dotyczące holowania przyczepy

Przed rozpoczęciem jazdy

Jazda

PRZESTROGA

Przekraczanie 100 km/h samochodem holującym przyczepę może doprowadzić do jego uszkodzenia.

Parkowanie

Unikaj parkowania z przyczepą na pochyłej drodze. Jeśli jest to konieczne, postępuj zgodnie z podanymi instrukcjami.

Parkowanie na pochyłej drodze

1. Włącz hamulec postojowy oraz naciśnij pedał hamulca.

2. Poproś kogoś, aby zablokował klinami koła samochodu i przyczepy, gdy naciskasz na pedał hamulca.

3. Gdy koła zostaną zablokowane, powoli opuść dźwignię hamulca postojowego i zdejmij nogę z pedału hamulca tak, by kliny blokujące pod kołami przejęły obciążenie.

4. Włącz hamulec postojowy.

5. Jeśli samochód jest wyposażony w automatyczną skrzynię biegów, ustaw dźwignię zmiany biegów w pozycji P. Jeśli jest wyposażony w manualną skrzynię, włącz pierwszy lub wsteczny bieg.

Ruszanie na pochyłej nawierzchni

1. Uruchom silnik.

2. Wyłącz hamulec postojowy i powoli odjedź od klinów blokujących koła.

3. Zatrzymaj się na najbliższej płaskiej drodze, włącz hamulec postojowy i zabierz kliny blokujące z jezdni.

Zalecenia dotyczące jazdy

Docieranie Docieranie zespołów układu napędowego nie jest konieczne, lecz zastosowanie się do poniższych zaleceń podczas pierwszego 1.000 k ...

Podczas jazdy

...

Zobacz tez:

Wskaźnik usterki TPMS (Układu monitorowania ciśnienia w ogumieniu)
  Lampka kontrolna układu TPMS miga przez około 1 minutę, a następnie świeci się, gdy występuje usterka systemu monitorowania ciśnienia w ogumieniu. Zalecamy sprawdzenie układu przez autoryz ...

Ostrzeżenia wykorzystywane na drodze
Światła awaryjne Światła awaryjne stanowią ostrzeżenie dla innych kierowców mówiące, by podczas zbliżania się, dojeżdżania i wymijania pojazdu zachowali szczególną ...

Uruchamianie pojazdu hybrydowego (inteligentny kluczyk)
Uruchamianie układu hybrydowego 1.Wchodząc do pojazdu, należy mieć przy sobie inteligentny kluczyk. 2.Sprawdzić, czy hamulec postojowy został zaciągnięty. 3.Umieścić dźwignię zmian ...

Instrukcje obslugi: