Wskazanie opony z niskim ciśnieniem i wskazanie ciśnienia w oponach
Jednoczesne włączenie się lampki ostrzegawczej
układu TPMS oraz pojawienie się
komunikatu ostrzegawczego na wyświetlaczu
LCD wskazuje na zdecydowanie zbyt
niskie ciśnienie w jednej lub kilku oponach
pojazdu. Druga z lampek wskazuje, w której
oponie ciśnienie jest zbyt niskie.
W takim przypadku należy natychmiast zmniejszyć prędkość, unikać szybkiego pokonywania zakrętów i być przygotowanym na wydłużenie drogi hamowania.
Należy również jak najszybciej zatrzymać się i sprawdzić opony. Następnie należy dopompować wskazaną oponę do uzyskania ciśnienia podanego w niniejszej Instrukcji oraz na tabliczce zlokalizowanej u dołu lewego środkowego słupka. Jeżeli z opony uchodzi powietrze, a nie można dojechać do najbliższej stacji obsługi, należy wymienić to koło na zapasowe.
Po wymianie koła na zapasowe, podczas jazdy z prędkością powyżej 25 km/h przez około 10 minut mogą występować następujące objawy:
Lampka ostrzegawcza usterki układu TPMS miga przez około 1 minutę, a następnie pozostaje włączona, ponieważ w kole zapasowym nie jest zamontowany czujnik ciśnienia.
UWAGA
Koło zapasowe nie jest wyposażone w czujnik ciśnienia w oponie.
OSTROŻNIE Jeżeli opona lub opony pojazdu zostały dopompowane do właściwego ciśnienia przy wysokich temperaturach otoczenia, w niskich temperaturach otoczenia mogą włączyć się lampki układu TPMS. Nie oznacza to usterki układu, ponieważ niższa temperatura otoczenia oznacza proporcjonalnie niższe ciśnienie w oponach. Jeżeli temperatura zewnętrzna znacznie wzrosła lub spadła (podczas zmiany pogody lub przejazdu pomiędzy zimnymi i ciepłymi obszarami), należy zmierzyć ciśnienie panujące w oponach i wyregulować je do wymaganego poziomu. |
OSTRZEŻENIE Usterki opon spowodowane niskim ciśnieniem Zdecydowanie zbyt niskie ciśnienie w oponach powoduje niestabilność i może być przyczyną wydłużenia drogi hamowania lub utraty panowania nad pojazdem. Ponadto jazda na zbyt słabo napompowanej oponie może spowodować jej przegrzanie i trwałe uszkodzenie. |
Zmiana uszkodzonego koła (z kołem
zapasowym)
UWAGA
Jeżeli podczas jazdy wystąpią następujące
okoliczności, może to oznaczać, że opona
została przebita.
Prowadzenie samochodu jest
utrudnione.
Samochód zaczyna wpadać w drgan ...
Koło zapasowe
Zakładanie dojazdowego koła
zapasowego
Założyć można tylko jedno
dojazdowe koło zapasowe. Nie
przekraczać prędkości 80 km/h.
Przed dojechaniem do zakrętu należy
zwolnić. Dojazdo ...
Układ stabilizacji toru jazdy (ESC)
Układ stabilizacji toru jazdy (ESC) pomaga
w stabilizacji pojazdu podczas pokonywania
zakrętów.
Układ ten porównuje kąt obrotu kierownicy
z kierunkiem, w którym faktycznie przemieszcza
się pojazd ...