Hyundai Kona - Instrukcja Obslugi: Rozkołysanie pojazdu

Jeżeli do wyjechania ze śniegu, piasku lub błota konieczne jest rozkołysanie pojazdu (do przodu i do tyłu), w celu oczyszczenia miejsca wokół kół przednich należy najpierw kilkukrotnie obrócić kierownicę w prawo i w lewo. Następnie należy na przemian włączać bieg wsteczny i bieg do jazdy do przodu i na krótko naciskać pedał przyspieszenia.

Aby uniknąć obracania się kół w miejscu, nie zwiększać nadmiernie prędkości obrotowej silnika.

Aby uniknąć uszkodzenia skrzyni biegów, przed zmianą ustawienia dźwigni zmiany biegów (mech. skrzynia biegów)/selektora (dwusprzęgłowa skrzynia biegów) poczekać, aż koła zatrzymają się całkowicie.

Podczas zmiany ustawienia dźwigni zmiany biegów (mech. skrzynia biegów)/selektora (dwusprzęgłowa skrzynia biegów) zwalniać pedał przyspieszenia. Naciskać pedał przyspieszenia dopiero po włączeniu biegu.

Naprzemienne próby ruszenia do przodu i do tyłu powodują rozkołysanie pojazdu, które może umożliwić jego uwolnienie.

OSTRZEŻENIE

W przypadku utknięcia pojazdu i obracania się kół w miejscu z wysoką prędkością może bardzo szybko wzrastać temperatura opon. W przypadku uszkodzenia opony może z niej uchodzić powietrze lub dojść do jej rozerwania.

Może to być niebezpieczne i doprowadzić do obrażeń - zarówno kierowcy, jak i innych osób. Nie należy próbować rozkołysania pojazdu, jeżeli w pobliżu znajdują się ludzie, inne pojazdy lub przeszkody.

Ponadto przedstawiona metoda rozkołysania pojazdu może spowodować jego szybkie przegrzanie, a w konsekwencji doprowadzić do pożaru w przedziale silnika lub innych uszkodzeń. Aby uniknąć przegrzania opon i/lub silnika, nie doprowadzać do obracania się kół w miejscu. NIE DOPUSZCZAĆ, by koła pojazdu obracały się w miejscu z prędkością powyżej 56 km/h.

Informacja

Przed rozkołysaniem pojazdu należy wyłączyć układ ESC.

UWAGA

Jeżeli po kilku próbach rozkołysania nie udało się wyjechać, aby uniknąć przegrzania silnika i uszkodzenia skrzyni biegów należy skorzystać z pomocy pojazdu holowniczego.

Płynne pokonywanie zakrętów

Podczas pokonywania zakrętów należy unikać hamowania i zmiany biegów, szczególnie jeżeli droga jest śliska (mokra lub zaśnieżona). Aby prawidłowo pokonać zakręt, podczas wychodzenia z niego należy delikatnie przyspieszyć.

Trudne warunki jazdy

W przypadku napotkania na drodze utrudnień, takich jak woda, śnieg, lód, błoto lub piasek należy: Zwiększyć ostrożność i p ...

Jazda nocą

Jazda nocą jest mniej bezpieczna niż jazda w dzień. Podczas jazdy nocą należy pamiętać o następujących zasadach: Ponieważ wi ...

Zobacz tez:

Manualna skrzynia biegów
W celu wybrania biegu wstecznego w 5-stopniowej skrzyni biegów wcisnąć pedał sprzęgła i przesunąć dźwignię zmiany biegów w prawo i do tyłu. W celu wybrania biegu wstecznego w ...

Dach
Szyba Do okna dachowego nie należy przytwierdzać jakichkolwiek naklejek. Nie przykrywać samochodu pokrowcem brezentowym. Roleta przeciwsłoneczna Roleta przeciwsłoneczna jest obsługiwana elektrycznie. Lekkie n ...

Włączanie świateł drogowych
Aby włączyć światła drogowe, przesunąć dźwignię przełącznika w kierunku przodu samochodu (od kierowcy). Dźwignia powróci do pozycji wyjściowej. Po włączeniu  ...

Instrukcje obslugi: