Mazda CX-5 - Instrukcja Obslugi: Konserwacja samochodu

Konserwacja zewnętrzna

Powłoka lakiernicza Twojej Mazdy wykonana jest w oparciu o najnowsze osiągnięcia technologiczne, zarówno pod względem zastosowanych materiałów, jak i metod nanoszenia.

Jednakże, jeżeli lakier nie będzie odpowiednio pielęgnowany, oddziaływanie środowiska może uszkodzić jego właściwości ochronne.

Poniżej podajemy kilka przykładów możliwego uszkodzenia i zalecenia, jak im zapobiec.

Trawienie spowodowane kwaśnym deszczem lub zanieczyszczeniami przemysłowymi

Wyjaśnienie

Zanieczyszczenia przemysłowe i zanieczyszczenia pochodzące z emisji spalin samochodowych unoszą się w powietrzu i mieszają z deszczem lub rosą, tworząc kwasy. Kwasy te mogą osiadać na powierzchniach lakierowanych samochodu. Ponieważ woda odparowuje, kwasy stają się coraz bardziej stężone i mogą uszkodzić lakierowane powierzchnie.

Im dłużej kwasy pozostają na powierzchni, tym większa jest możliwość jej uszkodzenia.

Zapobieganie

Zapobieganie Aby zabezpieczyć powierzchnie lakierowane, konieczne jest mycie i woskowanie samochodu, zgodnie z instrukcjami podanymi w tym rozdziale.

Czynności te wykonaj natychmiast, gdy zauważysz, że kwaśny deszcz osiadł na powierzchniach lakierowanych samochodu.

Uszkodzenia spowodowane odchodami ptaków, owadami lub żywicą z drzew

Wyjaśnienie

Odchody ptaków zawierają kwasy. Jeżeli nie zostaną usunięte, mogą spowodować utratę połysku i zmianę koloru warstwy lakieru samochodu.

Kiedy owady rozbiją się o powierzchnię lakierowaną, ich rozkładające się szczątki tworzą związki korozyjne. Jeżeli nie zostaną usunięte, mogą spowodować wżery utratę połysku i zmianę koloru warstwy wierzchniej lakieru samochodu.

Żywica z drzew utwardza się i mocno przywiera do warstwy lakieru. Jeżeli spróbujesz ją zdrapać, możesz wraz z nią usunąć część warstwy lakieru.

Zapobieganie

Aby zabezpieczyć powierzchnie lakierowane, konieczne jest mycie i woskowanie Twojej Mazdy, zgodnie z instrukcjami podanymi w tym rozdziale.

Powinno to zostać wykonane jak najszybciej.

Odchody ptaków można usunąć miękką gąbką i wodą. Jeżeli jesteś w podróży, problem ten może także rozwiązać nawilżona chusteczka. Oczyszczona powierzchnia powinna zostać nawoskowana zgodnie z instrukcjami podanymi w tym rozdziale.

Owady i żywice z drzew najlepiej usuwać miękką gąbką i wodą lub dostępnymi w handlu chemicznymi środkami czyszczącymi.

Inną metodą jest przykrycie zabrudzonej powierzchni nawilżoną gazetą na około 1- 2 godziny. Po usunięciu gazety spłucz pozostałości zanieczyszczeń wodą.

Plamy po wodzie

Wyjaśnienie

Deszcz, mgła, rosa i nawet woda z kranu mogą zawierać szkodliwe minerały, takie jak sól i wapno. Jeżeli wilgoć zawierająca te minerały osiądzie na samochodzie i odparuje, minerały zagęszczą się i utwardzą w formie białych plam. Plamy te mogą uszkodzić powierzchnię lakierowaną samochodu.

Zapobieganie

Zapobieganie Aby zabezpieczyć powierzchnie lakierowane, konieczne jest mycie i woskowanie samochodu, zgodnie z instrukcjami podanymi w tym rozdziale.

Czynności te wykonaj natychmiast po zaobserwowaniu plam po wodzie na powierzchniach lakierowanych samochodu.

Odpryskiwanie lakieru

Wyjaśnienie

Odpryskiwanie lakieru występuje, gdy żwir wyrzucany spod kół innego samochodu uderza w Twój samochód.

Jak uniknąć odpryskiwania lakieru

Utrzymywanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego samochodu zmniejsza możliwość powstania odprysków lakieru przez wyrzucany żwir spod jego kół.

UWAGA

Podczas używania czyszczących środków chemicznych lub past polerskich przestrzegaj wszystkich instrukcji podanych na opakowaniach. Przeczytaj wszystkie uwagi i ostrzeżenia.

Konserwacja powierzchni lakierowanych

Mycie

PRZESTROGA

Nie dotykaj przedniej szyby ręką i nie używaj skrobaczki, gdy włącznik zapłonu znajduje się w pozycji ON, a dźwignia sterowania wycieraczkami znajduje się w pozycji , ponieważ
uruchomione automatycznie wycieraczki mogą spowodować obrażenia palców lub ulec uszkodzeniu.

Jeśli zamierzasz oczyścić przednią szybę, upewnij się, czy wycieraczki są całkowicie wyłączone - jest to ważne zwłaszcza przy usuwaniu lodu lub śniegu - gdy silnik samochodu pracuje.

  • Nie płucz wodą komory silnika.

    W przeciwnym razie możesz mieć problemy z uruchomieniem silnika lub uszkodzić komponenty elektryczne.

  • Podczas mycia i woskowania samochodu uważaj, aby nie wywierać nadmiernej siły w żadnym miejscu na dachu samochodu. W przeciwnym razie blacha może zostać wgnieciona.

Aby zabezpieczyć powierzchnie lakierowane przed rdzą i uszkodzeniem, myj samochód dokładnie i często, przynajmniej raz na miesiąc, letnią lub zimną wodą.

Jeżeli samochód nie jest myty właściwie, powierzchnia lakierowana może zostać porysowana. Poniżej podajemy przykłady, kiedy może nastąpić porysowanie.

Porysowanie powierzchni lakieru może nastąpić, gdy:

UWAGA

Aby zminimalizować zarysowania powierzchni lakierowanych samochodu:

PRZESTROGA

Nie stosuj waty stalowej, ściernych środków czyszczących lub silnych detergentów zawierających związki alkaliczne lub żrące do czyszczenia chromowanych lub anodowanych elementów. Mogą one uszkodzić powłokę zabezpieczającą. Ponadto środki czyszczące i detergenty mogą spowodować odbarwienie lub uszkodzenie lakieru.

Zwracaj szczególną uwagę, aby usuwać sól, brud, kurz, błoto i wszystkie inne zanieczyszczenia z nadkoli i upewnij się, czy otwory odpływowe w dolnej krawędzi drzwi i progów są czyste.

Owady, smoła, żywica z drzew, odchody ptaków, zanieczyszczenia przemysłowe i podobne zabrudzenia osiadające na lakierze mogą go uszkodzić, jeżeli nie zostaną natychmiast usunięte. Gdy szybkie umycie bieżącą wodą okaże się nieefektywne, użyj łagodnego szamponu przeznaczonego do mycia samochodów.

Dokładnie opłucz wszystkie pozostałości szamponu letnią lub zimną wodą. Nie dopuść, aby szampon wysechł na powierzchniach lakierowanych.

Po umyciu samochodu osusz go czystą szmatką irchową, aby zapobiec tworzeniu się plam po kroplach wody.

OSTRZEŻENIE

Mokre hamulce wysusz jadąc bardzo powoli zwalniając pedał przyspieszenia i lekko naciskając na pedał hamulca dopóki układ nie będzie ponownie normalnie pracował: Jazda z mokrymi hamulcami zagraża bezpieczeństwu. Wydłużona droga hamowania lub ściąganie samochodu na jedną stronę podczas hamowania może być przyczyną poważnego wypadku.

Delikatne naciśnięcie hamulca pozwoli stwierdzić, czy hamulce są mokre.

Podczas korzystania z myjni automatycznej

Mycie ciśnieniowe

W niektórych urządzeniach myjących używana jest woda pod wysokim ciśnieniem i o wysokiej temperaturze. Jeśli dysza maszyny znajdzie się za blisko samochodu, siła strugi wody może spowodować uszkodzenie lub odkształcenie elementów nadwozia, wpłynąć na integralność części oraz doprowadzić do przedostania się wody do wnętrza. Trzymaj dyszę myjącą w dostatecznej odległości od samochodu (co najmniej 30 cm). Ponadto, nie myj zbyt długo jednego miejsca, a także ostrożnie myj odstępy między drzwiami i okolice okien.

Woskowanie

Samochód należy woskować, gdy nie ma kropel wody na powierzchniach lakierowanych.

Przed woskowaniem zawsze umyj i wysusz samochód. Oprócz nadwozia, nawoskuj metalowe wykończenia ozdobne, aby nadać im połysk.

1. Używaj wosków, które nie zawierają materiałów ściernych.

Woski zawierające materiały ścierne usuwają lakier i mogą zmatowić metalowe części.

2. Używaj naturalnych wosków o wysokiej jakości odpowiednio dla lakierów metalizowanych, mikowych i zwykłych.

3. Podczas woskowania nałóż równomiernie warstwę wosku gąbką lub miękką szmatką.

4. Przetrzyj wosk miękką szmatką.

UWAGA Środki do usuwania plam, używane do usunięcia oleju, smoły i podobnych materiałów, usuwają zwykle także wosk.

Nawoskuj ponownie te powierzchnie, nawet jeżeli pozostałe powierzchnie samochodu nie wymagają tego.

Uzupełnianie ubytków lakieru

Uszkodzone powierzchnie lakieru spowodowane uderzeniami kamieni, zadrapaniami podczas parkowania itp., napraw zanim pojawi się rdza, używając farby zaprawkowej Mazdy. Najpierw usuń brud i tłuszcz czystą, miękką szmatką.

Jeżeli rdza zaczęła się już tworzyć:

1. Oczyść dokładnie rdzę papierem ściernym.

2. Przetrzyj to miejsce czystą, miękką szmatką.

3. Nanieś podkład antykorozyjny na powierzchnię.

4. Po całkowitym wyschnięciu nanieś odpowiednią warstwę lakieru zaprawkowego na powierzchnię.

Oczywiście w przypadku trudności zleć wykonanie tej pracy specjalistycznemu serwisowi, zalecamy Autoryzowaną Stację Obsługi Mazdy.

Zabezpieczenie przed korozją perforacyjną

Nadwozie jest fabrycznie zabezpieczone przed korozją perforacyjną. Jednak dodatkowe zabezpieczenie, przeprowadzone po rozpoczęciu użytkowania pojazdu dodatkowo, przedłuży żywotność blach nadwozia.

Zalecamy skonsultowanie się ze specjalistycznym serwisem, najlepiej z Autoryzowaną Stacją Obsługi Mazdy.

Konserwacja elementów chromowanych

PRZESTROGA

Nie stosuj waty stalowej, ściernych środków czyszczących lub silnych detergentów zawierających związki alkaliczne lub żrące do czyszczenia chromowanych lub anodowanych elementów. Mogą one uszkodzić powłokę ochronną i spowodować odbarwienie lub uszkodzenie lakieru.

Ochrona podwozia

Ta specjalna powłoka ochronna nanoszona jest w fabryce na krytyczne części podwozia samochodu, co zabezpiecza przed uszkodzeniami spowodowanymi związkami chemicznymi lub kamieniami.

Powłoka ta podatna jest na uszkodzenie w czasie eksploatacji samochodu.

Sprawdzaj okresowo powłokę ochronną podwozia.

W razie konieczności wykonania napraw skonsultuj się ze specjalistycznym serwisem, zalecamy Autoryzowaną Stację Obsługi Mazdy. Jej personel doskonale wie, jak wykonywać naprawy.

Konserwacja aluminiowych obręczy kół

Aluminiowe obręcze kół pokryte są powłoką zabezpieczającą. Aby właściwie chronić tę powłokę, konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności.

PRZESTROGA

Nie używaj detergentów innych niż łagodne. Przed użyciem detergentu sprawdź jego składniki. W innym przypadku detergent może doprowadzić do odbarwienia aluminiowych obręczy kół.

UWAGA

Konserwacja elementów plastikowych

Pielęgnacja wnętrza

OSTRZEŻENIE

Nie płucz wodą wnętrza nadwozia: Przedostanie się wody do komponentów elektrycznych, takich jak system audio oraz elementy sterowania zagraża bezpieczeństwu, ponieważ może spowodować usterkę lub pożar.

UWAGA

Jeśli wnętrze samochodu zostanie zabrudzone w jeden z wymienionych poniżej sposobów, niezwłocznie usuń zabrudzenie miękką szmatką.

Pozostawienie zabrudzonej powierzchni bez wyczyszczenia spowoduje odbarwienia, plamy, pęknięcia lub odpadanie powłoki, a ponadto później trudniej będzie ją wyczyścić.

Konserwacja pasów bezpieczeństwa

1. Czyść zabrudzoną powierzchnię poprzez lekkie przecieranie jej miękką szmatką zwilżoną roztworem łagodnego detergentu (około 5%) z wodą.

2. Usuń wszelkie pozostałości detergentu za pomocą miękkiej szmatki zwilżonej czystą wodą i dokładnie wykręconej.

3. Przed zwinięciem wyczyszczonych pasów bezpieczeństwa dokładnie osusz je i upewnij się, czy nie są wilgotne.

OSTRZEŻENIE

Jeśli pas bezpieczeństwa jest postrzępiony lub widoczne są nim otarcia, należy go wymienić w Autoryzowanej Stacji Obsługi Mazdy: Jeśli pasy bezpieczeństwa będą używane w takim stanie, nie będą mogły zapewnić w pełni swej funkcji, co może doprowadzić do poważnych obrażeń lub śmierci.

W celu usunięcia zabrudzeń należy użyć łagodnego detergentu: W przypadku użycia do czyszczenia pasów bezpieczeństwa rozpuszczalników organicznych lub zauważenia na nich plam bądź miejsc wyblakłych, możliwe jest, że pasy uległy osłabieniu i w konsekwencji mogą nie pełnić całkowicie swojej funkcji, co może doprowadzić do poważnych obrażeń lub śmierci.

UWAGA Jeśli pasy ulegną zabrudzeniu, należy starannie je oczyścić. Pozostawienie ich bez wyczyszczenia utrudni wyczyszczenie ich w późniejszym czasie i może zakłócić płynne zwijanie się pasa.

Konserwacja tapicerki winylowej

Kurz i łatwo usuwalne zabrudzenia usuwaj z tapicerki winylowej za pomocą szczotki lub odkurzacza.

Większe zabrudzenia na tapicerce winylowej usuwaj za pomocą środka do czyszczenia skóry i winylu.

Konserwacja tapicerki

1. Czyść zabrudzoną powierzchnię poprzez lekkie przecieranie jej miękką szmatką zwilżoną roztworem łagodnego detergentu (około 5%) z wodą.

2. Usuń wszelkie pozostałości detergentu za pomocą miękkiej szmatki zwilżonej czystą wodą i dokładnie wykręconej.

Konserwacja tapicerki skórzanej

1. Usuń kurz i piasek za pomocą odkurzacza.

2. Wytrzyj zabrudzone miejsce miękką szmatką, posługując się odpowiednim środkiem czyszczącym lub miękką szmatką zmoczoną w łagodnym detergencie (około 5% rozcieńczenia z wodą).

3. Usuń wszelkie pozostałości detergentu za pomocą miękkiej szmatki zwilżonej czystą wodą i dokładnie wykręconej.

4. Usuń wilgoć używając suchej szmatki i pozostaw skórę do wyschnięcia w suchym, dobrze wentylowanym i nienasłonecznionym miejscu. Jeśli skóra zmoczy się np. od deszczu, niezwłocznie usuń wilgoć suchą szmatką.

UWAGA

Konserwacja elementów plastikowych

PRZESTROGA

Nie stosuj środków polerujących.

W zależności od składników danego produktu, mogą one spowodować odbarwienie, plamy, pęknięcia lub odpadanie powłoki.

Konserwacja górnej części zestawu wskaźników (miękkie obicie)

Dla tego typu powierzchni zastosowano niezwykle miękki i delikatny materiał.

Mocne przecieranie miękkiego obicia suchą szmatką może zniszczyć jego powierzchnię i pozostawić na nim białe rysy.

1. Przetrzyj zabrudzoną powierzchnię miękką szmatką zwilżoną roztworem łagodnego detergentu (około 5%) z wodą.

2. Usuń wszelkie pozostałości detergentu za pomocą miękkiej szmatki zwilżonej czystą wodą i dokładnie wykręconej.

Konserwacja wyświetlacza Head-up

Wyświetlacz na szybie przedniej

Tafla pyłoszczelna posiada specjalną powłokę. Podczas czyszczenia nie należy stosować twardych lub szorstkich szmatek ani detergentów. W razie przedostania się środka chemicznego na wyświetlacz Head-up (ADD), należy natychmiast go wytrzeć. Tafla pyłoszczelna może ulec uszkodzeniu, a powłoka ochronna może ulec zarysowaniu. Używaj delikatnej, miękkiej szmatki, takiej, jakie stosuje się do czyszczenia soczewek okularowych.

UWAGA Do czyszczenia tafli pyłoszczelnej zaleca się stosowanie sprężonego powietrza.

Wyświetlacz na rozkładanej szybce

Powierzchnie łącznika i lustra posiadają specjalną powłokę. Podczas czyszczenia nie należy stosować twardych lub szorstkich szmatek ani detergentów.

Używaj miękkich szmatek o delikatnej teksturze.

Jeśli na łącznik lub lustro przedostanie się rozpuszczalnik chemiczny, należy natychmiast go zetrzeć. W przeciwnym razie mogą one ulec uszkodzeniu, a specjalna powłoka, o której mowa powyżej, może ulec zarysowaniu.

Konserwacja panelu

W razie zabrudzenia panelu należy oczyścić go miękką szmatką zmoczoną w czystej wodzie i dokładnie wykręconej.

Jeśli pewne obszary wymagają dodatkowego czyszczenia, zastosuj poniższą procedurę:

1. Przetrzyj zabrudzoną powierzchnię miękką szmatką zwilżoną roztworem łagodnego detergentu (około 5 %) z wodą.

2. Usuń wszelkie pozostałości detergentu za pomocą miękkiej szmatki zwilżonej czystą wodą i dokładnie wykręconej.

UWAGA Zachowaj szczególną ostrożność podczas czyszczenia paneli o powierzchniach błyszczących, np. z warstwą powlekającą, bowiem można je łatwo zarysować.

Czyszczenie wewnętrznej strony szyb

Jeżeli szyby zostaną zabrudzone olejem, tłuszczami lub woskiem, oczyść je środkiem do czyszczenia szyb.

Przestrzegaj instrukcji podanych na opakowaniu.

PRZESTROGA

Bezpieczniki

Instalacja elektryczna samochodu zabezpieczona jest bezpiecznikami. Jeżeli jakiekolwiek światła, odbiorniki lub sterowanie nie działają, sprawdź ...

W razie awarii

...

Zobacz tez:

Antena
Antena prętowa Do odbioru sygnałów stacji w zakresach AM i FM samochód wyposażony jest w antenę dachową. W razie potrzeby antenę można wykręcić. Aby wymontować antenę, nale ...

Foteliki dziecięce
NiebezpieczeństwoJeśli na fotelu pasażera z przodu używany jest fotelik dziecięcy zwrócony tyłem do kierunku jazdy, poduszka powietrzna zabezpieczająca ten fotel musi zostać wyłą ...

Wykrywanie niskiego ciśnienia w ogumieniu
Układ automatycznie monitoruje ciśnienie w ogumieniu podczas jazdy. Układ monitoruje ciśnienie w czterech oponach, gdy pojazd jest w ruchu. Porównuje on informacje przekazywane przez czujniki prędkości kół z wartościami wzorcowymi, które n ...

Instrukcje obslugi: