Peugeot 3008 - Instrukcja Obslugi: AdBlue (silniki BlueHDi)

Peugeot 3008 - Instrukcja Obslugi –> Informacje praktyczne –> AdBlue (silniki BlueHDi)

Aby chronić środowisko i zapewnić zgodność z normą Euro 6 bez zmniejszania przy tym osiągów i zwiększania zużycia paliwa w silnikach Diesla, firma PEUGEOT wyposażyła swoje samochody w urządzenie, które łączy w sobie układ selektywnej redukcji katalitycznej SCR z filtrem cząstek stałych (DPF) w celu oczyszczania spalin.

Układ SCR

Przy wykorzystaniu płynu AdBlue, który zawiera mocznik, katalizator przekształca do 85% tlenków azotu (NOx) w azot i wodę, które są nieszkodliwe dla zdrowia i środowiska.

Płyn AdBlue znajduje się w specjalnym
zbiorniku o pojemności około 17 l.

Gdy zostanie osiągnięty poziom rezerwy, następuje automatyczna aktywacja alarmu: można wówczas przejechać jeszcze około 2400 km, zanim zbiornik opróżni się.

Gdy zbiornik AdBlue jest pusty, zamontowane urządzenie uniemożliwia ponowne uruchomienie silnika. W razie usterki układu SCR poziom emisji nie odpowiada już normie Euro 6: samochód zaczyna zanieczyszczać środowisko. W przypadku potwierdzonej awarii układu SCR należy udać się jak najszybciej do ASO sieci PEUGEOT albo do warsztatu specjalistycznego: po przebyciu 1100 km nastąpi automatyczne włączenie układu uniemożliwiającego uruchomienie silnika. W obydwu przypadkach wskaźnik zasięgu pozwala określić dystans, jaki można jeszcze przejechać, zanim nastąpi unieruchomienie samochodu. Więcej informacji o kontrolkach i powiązanych alarmach zawiera odpowiedni rozdział.

Zamarznięcie AdBlue AdBlue zamarza w temperaturze poniżej ok. -11°C. Układ SCR jest wyposażony w urządzenie do podgrzewania zbiornika AdBlue, które umożliwia jazdę w bardzo niskich temperaturach.

Uzupełnianie dodatku AdBlue

Zaleca się jak najszybsze uzupełnienie poziomu AdBlue po pierwszym alarmie sygnalizującym osiągnięcie poziomu rezerwy. Aby zapewnić prawidłowe działanie układu SCR:

Płyn AdBlue można kupić w ASO sieci PEUGEOT albo w warsztacie specjalistycznym

Ponadto można udać się na stację benzynową z pompami AdBlue przeznaczonymi specjalnie dla samochodów osobowych. Nigdy nie dolewać AdBlue z dystrybutora przeznaczonego dla ciężarówek.

Zalecenia dotyczące przechowywania

AdBlue zamarza w temperaturze ok.

-11°C i ulega degradacji w temperaturze przekraczającej 25°C. Zaleca się przechowywanie pojemników w chłodnym miejscu zabezpieczonym przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

W tych warunkach płyn można przechowywać co najmniej przez rok.

Jeżeli płyn zamarzł, będzie można go użyć po całkowitym rozmrożeniu.

Nie przechowywać pojemników AdBlue w samochodzie.

Środki ostrożności

AdBlue to roztwór na bazie mocznika. Płyn jest niepalny, bezbarwny i bezwonny (jeżeli jest przechowywany w chłodnym miejscu).

W razie kontaktu ze skórą przemyć skażone miejsce bieżącą wodą i mydłem. W razie kontaktu z oczami niezwłocznie przemyć je obfitą ilością wody albo roztworem do przemywania oczu przez co najmniej 15 minut. W przypadku uczucia pieczenia albo utrzymującego się podrażnienia zasięgnąć porady lekarza.

W razie połknięcia natychmiast przepłukać usta czystą wodą, a następnie wypić dużą jej ilość.

W pewnych warunkach (np. przy wysokiej temperaturze) nie można wykluczyć ryzyka wydzielania się amoniaku: nie wdychać płynu.

Opary amoniaku działają drażniąco na błony śluzowe (oczy, nos i gardło).

Przechowywać AdBlue w oryginalnym pojemniku poza zasięgiem dzieci.

Procedura

Przed przystąpieniem do uzupełniania poziomu płynu zaparkować samochód na płaskiej i poziomej powierzchni.

W okresie zimowym należy sprawdzić, czy temperatura samochodu jest wyższa niż -11°C.

W przeciwnym razie zamarzającego AdBlue nie można przelać do zbiornika. Zaparkować samochód w cieplejszym pomieszczeniu na kilka godzin, aby umożliwić uzupełnienie.

W razie awarii układu AdBlue potwierdzonej komunikatem "Dolej AdBlue: rozruch niemożliwy" należy wlać co najmniej 5 l. Nigdy nie wlewać AdBlue do zbiornika oleju napędowego.

W razie rozbryzgów płynu AdBlue lub wycieku płynu na nadwozie natychmiast zmyć płyn zimną wodą albo wytrzeć wilgotną szmatką. Jeżeli płyn skrystalizował się, usunąć go przy użyciu gąbki i gorącej wody. Ważne: w przypadku uzupełniania po awarii spowodowanej brakiem dodatku AdBlue należy koniecznie odczekać około 5 minut przed ponownym włączeniem zapłonu, bez otwierania drzwi kierowcy, odryglowywania samochodu ani wkładania kluczyka do stacyjki. Nie należy też wnosić kluczyka układu otwierania i uruchamiania bez użycia kluczyka do kabiny. Włączyć zapłon, odczekać 10 sekund i uruchomić silnik.

Procedura


Ważne:

- Aby uniknąć przepełnienia zbiornika AdBlue, zaleca się:

- Jeżeli zbiornik AdBlue w samochodzie został całkowicie opróżniony – co potwierdzają komunikaty alarmowe i brak możliwości uruchomienia silnika – należy koniecznie dolać co najmniej 4 l.

Po dolaniu płynu

Nie wyrzucać pojemników AdBlue razem z odpadkami domowymi. Wrzucać je do specjalnego kontenera przeznaczonego do tego celu albo zwrócić do dealera.

Kontrole

Jeżeli nie ma innych zaleceń, należy kontrolować elementy zgodnie z planem obsługowym producenta i w zależności od silnika pojazdu. Kontrolę można wykonać w ASO siec ...

W razie awarii

...

Zobacz tez:

Rozruch z użyciem zewnętrznego źródła zasilania
Nieprawidłowe podłączenie zewnętrznego źródła zasilania może być niebezpieczne. Aby uniknąć obrażeń i/lub uszkodzenia pojazdu, postępować zgodnie z procedurą rozr ...

Wstęp
Z zestawem Tire Mobility Kit będziesz mógł jechać nawet po przebiciu opony. System sprężarki i masy uszczelniającej skutecznie i wygodnie uszczelnia większość przebić w oponach samoch ...

Automatyczna skrzynia biegów
Automatyczna sześcio- lub ośmiobiegowa skrzynia biegów z wybierakiem impulsowym. Oferuje również tryb ręczny umożliwiający zmianę biegów za pomocą przełączników przy kierownicy. Położenia wybieraka skrzyni biegów P. Poło ...

Instrukcje obslugi: