Peugeot 3008 - Instrukcja Obslugi: AdBlue (silniki BlueHDi)

Peugeot 3008 - Instrukcja Obslugi –> Informacje praktyczne –> AdBlue (silniki BlueHDi)

Aby chronić środowisko i zapewnić zgodność z normą Euro 6 bez zmniejszania przy tym osiągów i zwiększania zużycia paliwa w silnikach Diesla, firma PEUGEOT wyposażyła swoje samochody w urządzenie, które łączy w sobie układ selektywnej redukcji katalitycznej SCR z filtrem cząstek stałych (DPF) w celu oczyszczania spalin.

Układ SCR

Przy wykorzystaniu płynu AdBlue, który zawiera mocznik, katalizator przekształca do 85% tlenków azotu (NOx) w azot i wodę, które są nieszkodliwe dla zdrowia i środowiska.

Płyn AdBlue znajduje się w specjalnym
zbiorniku o pojemności około 17 l.

Gdy zostanie osiągnięty poziom rezerwy, następuje automatyczna aktywacja alarmu: można wówczas przejechać jeszcze około 2400 km, zanim zbiornik opróżni się.

Gdy zbiornik AdBlue jest pusty, zamontowane urządzenie uniemożliwia ponowne uruchomienie silnika. W razie usterki układu SCR poziom emisji nie odpowiada już normie Euro 6: samochód zaczyna zanieczyszczać środowisko. W przypadku potwierdzonej awarii układu SCR należy udać się jak najszybciej do ASO sieci PEUGEOT albo do warsztatu specjalistycznego: po przebyciu 1100 km nastąpi automatyczne włączenie układu uniemożliwiającego uruchomienie silnika. W obydwu przypadkach wskaźnik zasięgu pozwala określić dystans, jaki można jeszcze przejechać, zanim nastąpi unieruchomienie samochodu. Więcej informacji o kontrolkach i powiązanych alarmach zawiera odpowiedni rozdział.

Zamarznięcie AdBlue AdBlue zamarza w temperaturze poniżej ok. -11°C. Układ SCR jest wyposażony w urządzenie do podgrzewania zbiornika AdBlue, które umożliwia jazdę w bardzo niskich temperaturach.

Uzupełnianie dodatku AdBlue

Zaleca się jak najszybsze uzupełnienie poziomu AdBlue po pierwszym alarmie sygnalizującym osiągnięcie poziomu rezerwy. Aby zapewnić prawidłowe działanie układu SCR:

Płyn AdBlue można kupić w ASO sieci PEUGEOT albo w warsztacie specjalistycznym

Ponadto można udać się na stację benzynową z pompami AdBlue przeznaczonymi specjalnie dla samochodów osobowych. Nigdy nie dolewać AdBlue z dystrybutora przeznaczonego dla ciężarówek.

Zalecenia dotyczące przechowywania

AdBlue zamarza w temperaturze ok.

-11°C i ulega degradacji w temperaturze przekraczającej 25°C. Zaleca się przechowywanie pojemników w chłodnym miejscu zabezpieczonym przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

W tych warunkach płyn można przechowywać co najmniej przez rok.

Jeżeli płyn zamarzł, będzie można go użyć po całkowitym rozmrożeniu.

Nie przechowywać pojemników AdBlue w samochodzie.

Środki ostrożności

AdBlue to roztwór na bazie mocznika. Płyn jest niepalny, bezbarwny i bezwonny (jeżeli jest przechowywany w chłodnym miejscu).

W razie kontaktu ze skórą przemyć skażone miejsce bieżącą wodą i mydłem. W razie kontaktu z oczami niezwłocznie przemyć je obfitą ilością wody albo roztworem do przemywania oczu przez co najmniej 15 minut. W przypadku uczucia pieczenia albo utrzymującego się podrażnienia zasięgnąć porady lekarza.

W razie połknięcia natychmiast przepłukać usta czystą wodą, a następnie wypić dużą jej ilość.

W pewnych warunkach (np. przy wysokiej temperaturze) nie można wykluczyć ryzyka wydzielania się amoniaku: nie wdychać płynu.

Opary amoniaku działają drażniąco na błony śluzowe (oczy, nos i gardło).

Przechowywać AdBlue w oryginalnym pojemniku poza zasięgiem dzieci.

Procedura

Przed przystąpieniem do uzupełniania poziomu płynu zaparkować samochód na płaskiej i poziomej powierzchni.

W okresie zimowym należy sprawdzić, czy temperatura samochodu jest wyższa niż -11°C.

W przeciwnym razie zamarzającego AdBlue nie można przelać do zbiornika. Zaparkować samochód w cieplejszym pomieszczeniu na kilka godzin, aby umożliwić uzupełnienie.

W razie awarii układu AdBlue potwierdzonej komunikatem "Dolej AdBlue: rozruch niemożliwy" należy wlać co najmniej 5 l. Nigdy nie wlewać AdBlue do zbiornika oleju napędowego.

W razie rozbryzgów płynu AdBlue lub wycieku płynu na nadwozie natychmiast zmyć płyn zimną wodą albo wytrzeć wilgotną szmatką. Jeżeli płyn skrystalizował się, usunąć go przy użyciu gąbki i gorącej wody. Ważne: w przypadku uzupełniania po awarii spowodowanej brakiem dodatku AdBlue należy koniecznie odczekać około 5 minut przed ponownym włączeniem zapłonu, bez otwierania drzwi kierowcy, odryglowywania samochodu ani wkładania kluczyka do stacyjki. Nie należy też wnosić kluczyka układu otwierania i uruchamiania bez użycia kluczyka do kabiny. Włączyć zapłon, odczekać 10 sekund i uruchomić silnik.

Procedura


Ważne:

- Aby uniknąć przepełnienia zbiornika AdBlue, zaleca się:

- Jeżeli zbiornik AdBlue w samochodzie został całkowicie opróżniony – co potwierdzają komunikaty alarmowe i brak możliwości uruchomienia silnika – należy koniecznie dolać co najmniej 4 l.

Po dolaniu płynu

Nie wyrzucać pojemników AdBlue razem z odpadkami domowymi. Wrzucać je do specjalnego kontenera przeznaczonego do tego celu albo zwrócić do dealera.

Kontrole

Jeżeli nie ma innych zaleceń, należy kontrolować elementy zgodnie z planem obsługowym producenta i w zależności od silnika pojazdu. Kontrolę można wykonać w ASO siec ...

W razie awarii

...

Zobacz tez:

Podnośnik i narzędzia
Podnośnik, dźwignia podnośnika i klucz nasadowy do nakrętek koła znajdują się w bagażniku. Aby dostać się do nich, należy pociągnąć do góry pokrywę bagażnika ...

Przyciski sterowania systemem audio na kierownicy
(jeżeli występują) Dla wygody kierowcy na kierownicy zamontowano przyciski sterowania systemem audio. UWAGA Nie używać równocześnie kilku przycisków sterowania systemem audio na kierownicy. Prze&# ...

Ustawienia zabezpieczeń
Jeśli zostało ustawione hasło, zestawu nie można uruchomić bez wprowadzenia hasła. UWAGA Korzystaj z tej funkcji tylko podczas postoju. Zbyt mocno rozprasza ona uwagę, aby wykonywać ją podczas jazd ...

Instrukcje obslugi: