Peugeot 3008 - Instrukcja Obslugi: Kontrole

Jeżeli nie ma innych zaleceń, należy kontrolować elementy zgodnie z planem obsługowym producenta i w zależności od silnika pojazdu.

Kontrolę można wykonać w ASO sieci PEUGEOT lub w warsztacie specjalistycznym.

Akumulator 12 V

Akumulator jest bezobsługowy.


Mimo wszystko należy regularnie sprawdzać czystość i dokręcenie klem (w wersjach bez złącza zaciskowego).

Dodatkowe informacje oraz zalecenia w zakresie środków ostrożności, które należy zastosować przed przystąpieniem do prac związanych z akumulatorem 12 V, zawiera odpowiedni rozdział. Wersje wyposażone w układ Stop&Start mają akumulator ołowiowy 12 V o specjalnej technologii i parametrach. Akumulator ten należy wymieniać wyłącznie w ASO sieci PEUGEOT lub warsztacie specjalistycznym.

Filtr kabiny

W zależności od warunków zewnętrznych (np.
zapylenie atmosfery) oraz eksploatacji samochodu (np. jazda miejska) w razie potrzeby filtr należy wymieniać dwa razy częściej

Zanieczyszczony filtr kabiny może zmniejszyć wydajność klimatyzacji oraz stać się źródłem nieprzyjemnych zapachó

Filtr powietrza

W zależności od warunków zewnętrznych
(np. zapylenie atmosfery) oraz eksploatacji samochodu (np. jazda miejska) w razie potrzeby filtr należy wymieniać dwa razy częściej.

Filtr oleju

Wymieniać filtr oleju przy każdej
wymianie oleju silnikowego.

Filtr cząstek stałych (silnik Diesla)

Początek nasycenia filtra cząstek stałych
jest sygnalizowany zapaleniem się na chwilę tej kontrolki i pojawieniem się komunikatu o ryzyku zapchania filtra cząsteczek stałych.

Gdy tylko warunki na drodze na to pozwolą, należy przeprowadzić regenerację filtra podczas jazdy z prędkością co najmniej 60 km/h. Koniec regeneracji sygnalizowany jest zgaśnięciem kontrolki. Jeżeli kontrolka pozostaje zapalona, oznacza to, że brakuje dodatku do oleju napędowego. Aby uzyskać więcej informacji na temat kontroli poziomów, patrz odpowiedni rozdział.

W nowym samochodzie pierwszym operacjom regeneracji filtra cząstek stałych może towarzyszyć zapach spalenizny, co jest zjawiskiem całkowicie normalnym. Po dłuższej jeździe z małą prędkością lub pracy silnika na biegu jałowym można zauważyć wydobywanie się pary wodnej z układu wydechowego podczas przyspieszania. Nie ma to żadnego wpływu na zachowanie samochodu ani na środowisko naturalne.

Manualna skrzynia biegów

Skrzynia biegów nie wymaga konserwacji
(bez wymiany oleju).

Automatyczna skrzynia biegów

Skrzynia biegów nie wymaga konserwacji
(bez wymiany oleju).

Klocki hamulcowe

Zużycie klocków hamulcowych zależy od
stylu jazdy, w szczególności w przypadku samochodów użytkowanych w mieście, na krótkich dystansach. Może okazać się konieczne wykonanie kontroli nawet między przeglądami samochodu.

Obniżenie się poziomu płynu hamulcowego może wskazywać nie tylko na wyciek, ale także sygnalizować zużycie klocków hamulcowych.

Stopień zużycia tarcz hamulcowych

Wszelkie informacje związane z kontrolą
stanu zużycia tarcz hamulcowych dostępne są w ASO sieci PEUGEOT lub w warsztacie specjalistycznym.

Elektryczny hamulec postojowy

Ten układ nie wymaga żadnego okresowego
serwisowania. W razie wystąpienia problemu należy zlecić sprawdzenie układu w ASO sieci PEUGEOT lub w warsztacie specjalistycznym.

Więcej informacji na temat Elektrycznego hamulca postojowego znajduje się we właściwym rozdziale.

Koła i opony

Należy kontrolować ciśnienie we
wszystkich oponach, w tym w kole zapasowym. Kontrola musi być wykonywana na oponach zimnych, co najmniej raz w miesiącu lub przed podróżą.

Wartości ciśnienia podane na etykiecie ciśnienia dotyczą zimnych opon. Po jeździe przez ponad 10 minut albo na odcinku ponad 10 km z prędkością powyżej 50 km/h należy dodać 0,3 bar (30 kPa) do wartości ciśnień podanych na etykiecie.

Jazda ze zbyt niskim ciśnieniem w oponach zwiększa zużycie paliwa. Nieprawidłowe ciśnienie w oponach powoduje przedwczesne zużycie opon i ma niekorzystny wpływ na przyczepność na drodze – ryzyko wypadku! Jazda z zużytymi lub uszkodzonymi oponami wpływa na skuteczność hamowania i kontrolę nad pojazdem. Zaleca się wykonywanie regularnych kontroli stanu opon (bieżnika i ścianek) oraz felg, a także prawidłowe zamontowanie zaworów

Używanie kół i opon o rozmiarze innym niż zalecany może mieć wpływ na żywotność opon, obroty kół, prześwit oraz odczyt prędkościomierza, a także przyczepność na drodze.

Zamontowanie różnych opon na osiach przedniej i tylnej może spowodować utratę synchronizacji przez układ ESC.

Stosować wyłącznie produkty zalecane przez PEUGEOT lub produkty o podobnej jakości i parametrach technicznych. Aby zoptymalizować działanie tak ważnych podzespołów, jak elementy układu hamulcowego, PEUGEOT wybiera i proponuje specjalne produkty. Po myciu samochodu, w przypadku wilgoci lub w okresie zimowym, tarcze i klocki hamulcowe mogą się oszronić: skuteczność hamowania może ulec pogorszeniu. Zahamować delikatnie kilka razy, aby wysuszyć i odszronić hamulce.

Kontrola poziomów

Regularnie sprawdzać poziomy płynów zgodnie z planem obsługowym producenta. W razie potrzeby uzupełniać poziom, o ile nie ma przeciwwskazań. W przypadku znacznego spadk ...

AdBlue (silniki BlueHDi)

Aby chronić środowisko i zapewnić zgodność z normą Euro 6 bez zmniejszania przy tym osiągów i zwiększania zużycia paliwa w silnikach Diesla, firma PEUGEOT wyposażył ...

Zobacz tez:

Ustawianie wymaganej prędkości
1. Aby włączyć tempomat, należy nacisnąć przycisk (CRUISE) na kierownicy. Świeci się lampka sygnalizacyjna włączenia tempomatu ( ). 2. Przyspieszyć do wymaganej prędkości, wy ...

Obsługa odtwarzacza płyt DVD
Wkładanie płyty DVD Wsuń DVD do szczeliny częścią zadrukowaną do góry. Płyta DVD wsuwana jest automatycznie, po czym wyświetlany jest ekran menu głównego płyty DVD oraz p ...

Działanie radioodbiornika pojazdu
Odbiór sygnału radiowego Nadajniki transmitują sygnały radiowe FM (ultrakrótkie) oraz AM (średnie i długie). Sygnały te odbiera antena radiowa samochodu. Następnie radioodbiornik przetwarza ...

Instrukcje obslugi: