Peugeot 3008 - Instrukcja Obslugi: Ekojazda

Ekojazda to zbiór codziennych praktyk umożliwiających kierowcy zmniejszenie zużycia paliwa i emisji CO2.

Optymalne wykorzystanie skrzyni biegów

W przypadku manualnej skrzyni biegów ruszać powoli, nie zwlekać ze zmianą biegu na wyższy. Podczas przyspieszania zmieniać biegi dość wcześnie.

W przypadku automatycznej skrzyni biegów preferować tryb automatyczny oraz nie naciskać mocno ani gwałtownie pedału przyspieszenia.

Wskaźnik zmiany biegu zachęca kierowcę do włączenia optymalnego biegu: gdy tylko zalecenie wyświetli się w zestawie wskaźników, zastosować się do niego jak najszybciej.

W przypadku samochodów wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów wskaźnik ten pojawia się tylko w trybie manualnym.

Zachowanie spokojnego sposobu prowadzenia

Przestrzegać bezpiecznej odległości między pojazdami, starać się hamować silnikiem, zamiast hamulcem głównym, stopniowo naciskać pedał przyspieszenia. Takie zachowanie przyczynia się do zmniejszenia zużycia paliwa, zmniejszenia emisji CO2 oraz ograniczenia hałasu.

Jeżeli pojazd jest wyposażony w tempomat, włączać go już przy 40 km/h, gdy ruch na drodze przebiega płynnie.

Efektywne wykorzystanie wyposażenia elektrycznego

Jeżeli w kabinie jest zbyt gorąco, przed ruszeniem przewietrzyć ją, opuszczając szyby i otwierając nawiewy, a dopiero potem uruchomić klimatyzację.

Po przekroczeniu prędkości 50 km/h zamknąć szyby i pozostawić otwarte nawiewy.

Rozważyć użycie wyposażenia umożliwiającego zmniejszenie temperatury w kabinie (zasłona otwieranego dachu, rolety itd.).

O ile klimatyzacja nie ma trybu regulacji automatycznej, wyłączyć ją jak najszybciej, gdy temperatura osiągnie odpowiedni poziom.

Wyłączać odmrażanie i osuszanie szyb, jeżeli te funkcje nie są wyłączane automatycznie.

Jak najszybciej wyłączać ogrzewanie siedzenia.

Nie używać reflektorów i świateł przeciwmgłowych, gdy warunki drogowe tego nie wymagają.

Uruchamiać silnik tuż przed rozpoczęciem jazdy (głównie zimą). Kabina nagrzewa się szybciej podczas jazdy.

Ograniczenie podłączania urządzeń przenośnych przez pasażerów (odtwarzaczy audio/wideo, konsoli gier itd.) sprzyja zmniejszeniu zużycia energii, a więc i paliwa.

Przed opuszczeniem samochodu odłączyć urządzenia przenośne.

Ograniczanie przyczyn nadmiernego zużycia paliwa

Rozłożyć ciężar na całej powierzchni samochodu. Najcięższe bagaże położyć w głębi bagażnika, jak najbliżej tylnej kanapy.

Ograniczyć obciążenie samochodu i zminimalizować opór aerodynamiczny (belki dachowe, relingi dachowe, bagażniki na rowery, przyczepa itp.). Używać raczej bagażnika dachowego.

Zdjąć relingi dachowe i bagażnik dachowy, gdy nie są potrzebne.

Po zakończeniu sezonu zimowego wymienić opony zimowe na letnie.

Przestrzeganie zaleceń dotyczących obsługi

Regularnie kontrolować ciśnienie w zimnych oponach, którego wartość powinna być zgodna z wartością na etykiecie znajdującej się na ramie drzwi po stronie kierowcy.

Wykonywać tę kontrolę szczególnie:

Pamiętać również o kole zapasowym oraz oponach przyczepy i przyczepy kempingowej.

Regularnie wykonywać przeglądy samochodu (olej silnikowy, filtr oleju, filtr powietrza, filtr kabiny itd.) i przestrzegać terminów podanych w planie obsługowym producenta.

W przypadku silnika Diesel BlueHDi, gdy układ SCR jest niesprawny, samochód zaczyna emitować zanieczyszczenia.

Należy jak najszybciej udać się do ASO sieci PEUGEOT lub warsztatu specjalistycznego, aby obniżyć emisję tlenków azotu do poziomu zgodnego z przepisami.

Podczas tankowania paliwa nie należy dolewać paliwa po trzecim odcięciu zasilania z dystrybutora, gdyż grozi to rozlaniem paliwa.

W przypadku nowego samochodu dopiero po 3000 km można zauważyć regularność w średnim zużyciu paliwa.

Wprowadzenie

Stanowisko kierowcy Elementy sterowania otwieranym dachem i zasłoną. Przednie lampki sufitowe/lampki do czytania map Wyświetlacz lampek kontrolnych pasów bezpiecze ...

Przyrządy pokładowe

...

Zobacz tez:

Obsługa odtwarzacza płyt CD
UWAGA Jeśli płyta zawiera zarówno pliki muzyczne (CD-DA), jak i pliki MP3/WMA/AAC, odtwarzanie tych dwóch lub trzech typów plików będzie się różnić w zależności od ...

Komunikaty pokazywane na wyświetlaczu
Komunikaty są wyświetlane poprzez wyświetlacz informacyjny kierowcy, niekiedy wraz z ostrzeżeniem i sygnałem dźwiękowym. Nacisnąć SET/CLR na dźwigni kierunkowskazów, aby potwierdzi ...

Uruchamianie układu hybrydowego
OSTRZEŻENIE Do prowadzenia pojazdu należy zawsze zakładać odpowiednie obuwie. Nieodpowiednie buty takie jak szpilki, buty narciarskie, sandały, klapki itp. mogą utrudniać obsług&# ...

Instrukcje obslugi: