Hyundai Kona - Instrukcja Obslugi: Brak aktywacji poduszek powietrznych

Aktywacja poduszek powietrznych nie jest konieczna podczas każdej kolizji. Nie nastąpi ona na przykład przy uderzeniach w tył pojazdu, uderzeniach wtórnych w przypadku kolizji ani przy uderzeniach przy niskich prędkościach. Uszkodzenia pojazdu podczas zderzenia powstają w wyniku pochłaniania energii uderzenia. Powstanie uszkodzeń nie oznacza jednak, że aktywacja poduszek powietrznych była konieczna.

Czujniki zderzeń układu poduszek powietrznych

OSTRZEŻENIE

Aby uniknąć nieoczekiwanej aktywacji poduszek powietrznych, stanowiącej zagrożenie dla zdrowia lub życia:

 • Nie uderzać i nie dopuszczać do uderzania w miejsca, w których znajdują się poduszki powietrzne lub czujniki.
 • Nie podejmować prób naprawy ani konserwacji czujników układu poduszek powietrznych ani żadnych elementów sąsiadujących z nimi. Jeżeli czujnik uderzenia zostanie nawet nieznacznie przesunięty lub obrócony, poduszki powietrzne mogą aktywować się w nieodpowiednim momencie lub nie aktywować się wtedy, kiedy powinny.
 • Nie montować osłon zderzaków ani nie wymieniać zderzaków na nieoryginalne.

  Może to niekorzystnie wpływać na działanie układu poduszek powietrznych podczas zderzenia.

 • Aby uniknąć przypadkowej aktywacji poduszek powietrznych podczas holowania pojazdu, należy włączyć stan LOCK/OFF lub ACC stacyjki.
 • Wszelkie naprawy układu poduszek powietrznych powinna wykonywać Autoryzowana Stacja Obsługi (ASO) Hyundai.

Układ poduszek powietrznych (SRS-Airbag)


 1. Moduł sterowania dodatkowym układem bezpieczeństwa (SRS-Airbag)

 2. Czujniki zderzenia czołowego

 3. Ciśnieniowe czujniki uderzenia bocznego (przednie)*

 4. Czujniki uderzenia bocznego (tylne)*

* jeżeli występują

Układ poduszek powietrznych (SRS-Airbag)


Układ poduszek powietrznych (SRS-Airbag)


Warunki aktywacji poduszek powietrznych

Układ poduszek powietrznych (SRS-Airbag)


Przednie poduszki powietrzne Przednie poduszki powietrzne aktywują się w przypadku niektórych zderzeń czołowych, w zależności od siły, kąta, prędkości i miejsca uderzenia.

Układ poduszek powietrznych (SRS-Airbag)


Boczne i kurtynowe poduszki powietrzne Boczne i kurtynowe poduszki powietrzne aktywują się w przypadku niektórych uderzeń w bok pojazdu, w zależności od siły, kąta, prędkości i miejsca uderzenia.

Przednie poduszki powietrzne (kierowcy i pasażera) zaprojektowano tak, by aktywowały się podczas zderzeń czołowych.

Poduszki mogą jednak aktywować się również podczas innych rodzajów wypadków - jeżeli czujniki zderzenia czołowego wykryją odpowiednie parametry uderzenia.

Boczne i kurtynowe poduszki powietrzne zaprojektowano tak, by aktywowały się podczas uderzenia w bok samochodu. Jednak mogą one aktywować się również podczas innych zderzeń, jeżeli czujniki uderzenia bocznego wykryją uderzenie o odpowiedniej charakterystyce.

Boczne i kurtynowe poduszki powietrzne napełniają się również w przypadku przewrócenia się samochodu na bok lub dach wykrytego przez czujnik przewrócenia się pojazdu na bok lub dach (jeżeli występuje).

Poduszki mogą również aktywować się podczas jazdy po nierównościach lub szybkiego najazdu na przeszkodę. Aby podczas jazdy po drogach wyboistych i drogach nieutwardzonych zapobiec nieoczekiwanej aktywacji poduszek powietrznych, należy zachować ostrożność i nie jechać zbyt szybko.

Sytuacje, w których poduszki powietrzne nie aktywują się

Układ poduszek powietrznych (SRS-Airbag)


Podczas niektórych wypadków przy niskiej prędkości poduszki powietrzne mogą nie aktywować się. Poduszki powietrzne nie aktywują się w takich przypadkach, ponieważ przy niskich prędkościach wystarczającą ochronę zapewniają pasy bezpieczeństwa.

Układ poduszek powietrznych (SRS-Airbag)


Przednie poduszki powietrzne nie aktywują się podczas uderzeń w tył samochodu, ponieważ w takiej sytuacji kierowca i pasażerowie siłą bezwładności zostają odrzuceni do tyłu. W takich przypadkach poduszki powietrzne nie stanowią dodatkowej ochrony.

Układ poduszek powietrznych (SRS-Airbag)


Przednie poduszki powietrzne mogą nie aktywować się przy uderzeniach w bok samochodu, ponieważ podczas nich użytkownicy siłą bezwładności przemieszczają się w kierunku uderzenia, a przednie poduszki powietrzne nie stanowią wtedy dodatkowej ochrony.

Jednakże boczne i kurtynowe poduszki powietrzne mogą aktywować się w zależności od prędkości samochodu, siły i kąta uderzenia.

Układ poduszek powietrznych (SRS-Airbag)


Jeżeli uderzenie nastąpi pod takim kątem, który powoduje przemieszczenie się użytkowników samochodu poza strefę oddziaływania poduszek, poduszki powietrzne nie aktywują się.

Układ poduszek powietrznych (SRS-Airbag)


Tuż przed zderzeniem kierowcy zwykle gwałtownie hamują. Hamowanie z pełną siłą powoduje pochylenie się samochodu i obniżenie jego przedniej części. Może to spowodować bardzo niebezpieczne wjechanie pod pojazd o wyższym prześwicie.

W takiej sytuacji poduszki powietrzne mogą nie aktywować się, ponieważ opóźnienie wykrywane przez czujniki może być znacząco zaniżone.

Układ poduszek powietrznych (SRS-Airbag)


Przednie poduszki powietrzne mogą nie aktywować się w przypadku przewrócenia się samochodu na bok lub dach, ponieważ w takich sytuacjach nie stanowią dodatkowej ochrony dla użytkowników.

Informacja

Układ poduszek powietrznych (SRS-Airbag)


Jeżeli samochód uderzy w słup lub drzewo, poduszki powietrzne mogą nie aktywować się, ponieważ w takich przypadkach miejsce uderzenia jest ograniczone do niewielkiej powierzchni i jego energia może zostać pochłonięta przez elementy pojazdu.

Zjawiska po napełnieniu poduszki powietrznej

W przypadku zderzenia czołowego lub bocznego poduszka powietrzna napełnia się i natychmiast zaczyna się opróżniać. Dzięki temu nape&# ...

Obsługa poduszek powietrznych

Zasadniczo układ poduszek powietrznych nie wymaga obsługi i nie zawiera elementów, które mogą być bezpiecznie serwisowane przez użytkownik ...

Zobacz tez:

Hamulce ze wspomaganiem
Układ hamulcowy pojazdu jest wspomagany przez elektryczną pompę hydrauliczną. Jeżeli wystąpi utrata wspomagania układu hamulcowego z powodu awarii układu sterowania hamulcami, niestabilnego zasilania lu ...

Automatyczne blokowanie zamków
Automatyczne blokowanie zamków po rozpoczęciu jazdy Funkcja ta automatycznie blokuje drzwi po przekroczeniu przez pojazd prędkości 10 km/h. Jeśli otwarte są drzwi lub klapa bagażnika, zamki nie są au ...

Filtr cząstek stałych silnika benzynowego (GPF)
(jeżeli występuje) Filtr cząstek stałych silnika benzynowego (GPF) gromadzi sadzę obecną w spalinach silnika benzynowego. W przeciwieństwie do wymiennego filtra powietrza, w określonych warunkach ja ...

Instrukcje obslugi: