Hyundai Kona - Instrukcja Obslugi: Jazda z przyczepą

Holowanie przyczepy wymaga pewnego doświadczenia oraz - w zależności od jej masy - prawa jazdy odpowiedniej kategorii. Przed wyjazdem na drogę należy zapoznać się z charakterystyką przyczepy.

Należy poznać zachowanie pojazdu podczas kierowania i hamowania z dodatkowym ciężarem przyczepy. Należy zawsze pamiętać, że pojazd wraz z przyczepą jest o wiele dłuższy, a reakcje pojazdu z przyczepą są wolniejsze i późniejsze, niż bez przyczepy.

Przed rozpoczęciem jazdy należy sprawdzić hak holowniczy i zaczep przyczepy, łańcuch zabezpieczający, złącze elektryczne, światła, opony i hamulce.

Podczas jazdy należy regularnie sprawdzać mocowanie ładunku oraz działanie świateł i hamulców przyczepy.

Odległość

Holując przyczepę należy utrzymywać odległość od pojazdu poprzedzającego co najmniej dwa razy większą, niż podczas jazdy bez przyczepy. Większy dystans pomaga unikać sytuacji wymagających nagłego hamowania i gwałtownych skrętów.

Wyprzedzanie

Wyprzedzanie z przyczepą wymaga pokonania większego dystansu. Z powodu zwiększonej długości pojazdu z przyczepą, przed powrotem na swój pas ruchu należy wyprzedzić pojazd na odległość większą, niż bez przyczepy.

Cofanie

Trzymać jedną ręką dolną część kierownicy.

Następnie aby skręcić przyczepą w lewo, należy obrócić kierownicę w prawo. Aby skręcić przyczepą w prawo, należy obrócić kierownicę w lewo. Zawsze cofać powoli i - jeżeli to możliwe - z pomocą drugiej osoby.

Skręcanie

Aby skręcać z przyczepą, należy wykonywać skręty szerzej niż normalnie. W ten sposób unika się zjeżdżania przyczepą na pobocze, uderzania o krawężniki, znaki drogowe, drzewa i inne przeszkody. Należy unikać ostrych i gwałtownych manewrów. Zamiar skrętu należy sygnalizować dużo wcześniej.

Kierunkowskazy

Podczas holowania pojazd musi być wyposażony w dodatkowe przerywacze kierunkowskazów.

Zielone strzałki kierunkowskazów w zestawie wskaźników migają zawsze podczas sygnalizowania zamiaru skrętu lub zmiany pasa ruchu. Zamiar skrętu, zmiany pasa ruchu lub zatrzymania się powinny sygnalizować również światła przyczepy.

Podczas holowania przyczepy zielone strzałki w zestawie wskaźników migają nawet wtedy, gdy żarówki w kierunkowskazach przyczepy są przepalone. Dlatego kierowca może być przekonany, że inni użytkownicy drogi odbierają sygnały o jego zamiarach, nawet gdy tak się nie dzieje. Z tego powodu należy okresowo sprawdzać działanie świateł przyczepy. Ich działanie należy również sprawdzać po każdym odłączeniu i ponownym podłączeniu złącza elektrycznego.

OSTRZEŻENIE

Świateł przyczepy nie należy podłączać bezpośrednio do świateł pojazdu.

Należy w tym celu używać wyłącznie złącza, znajdującego się przy haku holowniczym. Użycie wiązki przewodów nieodpowiedniej dla przyczepy może spowodować uszkodzenie układu elektrycznego pojazdu i zagrożenie dla zdrowia. Szczegóły można uzyskać w Autoryzowanej Stacji Obsługi (ASO) Hyundai.

Podjazdy i zjazdy

Przed rozpoczęciem długiego lub stromego zjazdu należy zmniejszyć prędkość i zmienić bieg na niższy. W przypadku braku redukcji biegu może wystąpić potrzeba przedłużonego użycia hamulców, powodującego ich przegrzanie i utratę skuteczności hamowania.

Aby zmniejszyć ryzyko przegrzania silnika i skrzyni biegów, na długich podjazdach należy zmieniać bieg na niższy i zmniejszać prędkość do około 70 km/h.

Jeżeli ciężar przyczepy holowanej samochodem z dwusprzęgłową skrzynią biegów (DCT) przekracza maksymalny ciężar przyczepy bez hamulców, jaką może holować pojazd, należy ją holować z selektorem w położeniu D.

Holowanie przyczepy z selektorem w położeniu D zapobiega przegrzewaniu się skrzyni biegów i przedłuża jej żywotność.

UWAGA

Aby uniknąć przegrzania silnika i/lub skrzyni biegów, należy przestrzegać następujących wskazówek:

Zatrzymywanie się na pochyłościach

Z przyczepą przymocowaną do pojazdu nie powinno się parkować na pochyłościach.

Jeżeli jednak zatrzymanie się na pochyłości jest konieczne, należy zastosować się do poniższych zaleceń.

1. Ustawić pojazd wraz z przyczepą poza pasem ruchu.

Skręcić kierownicę w kierunku krawężnika (w prawo jeżeli pojazd stoi przodem w dół, w lewo - jeżeli w górę).

2. Ustawić selektor w położeniu P (dwusprzęgłowa skrzynia biegów) lub ustawić dźwignię zmiany biegów w położeniu neutralnym (mech. skrzynia biegów).

3. Włączyć hamulec postojowy i wyłączyć silnik.

4. Włożyć kliny pod koła przyczepy od strony zjazdu.

5. Uruchomić silnik, wcisnąć pedał hamulca, ustawić dźwignię zmiany biegów w położeniu neutralnym, zwolnić hamulec postojowy i powoli zwalniać pedał hamulca, do momentu gdy koła przyczepy oprą się na klinach.

6. Wcisnąć pedał hamulca i włączyć hamulec postojowy.

7. Ustawić selektor w położeniu P (dwusprzęgłowa skrzynia biegów) albo włączyć pierwszy bieg (mechaniczna skrzynia biegów) (jeżeli pojazd stoi pod górę) lub bieg wsteczny (jeżeli pojazd stoi w dół).

8. Wyłączyć silnik, zwolnić pedał hamulca, ale pozostawić włączony hamulec postojowy.

OSTRZEŻENIE

Aby uniknąć zagrożenia dla zdrowia lub życia, należy stosować następujące środki ostrożności:

  • Nie wysiadać z pojazdu przed prawidłowym włączeniem hamulca postojowego. Pozostawienie pracującego silnika może spowodować nagłe przemieszczenie się pojazdu.

    Może to zagrażać zdrowiu lub życiu kierowcy i pasażerów.

  • Nie naciskać pedału przyspieszenia przy włączonym hamulcu postojowym.

Ruszanie po postoju na wzniesieniu

1. Przy selektorze w położeniu P (dwusprzęgłowa skrzynia biegów) lub dźwigni zmiany biegów w położeniu neutralnym (mech. skrzynia biegów) wcisnąć i przytrzymać pedał hamulca, a następnie wykonać następujące czynności:

2. Powoli zwolnić pedał hamulca.

3. Ruszyć powoli, tak by koła przyczepy przestały opierać się o kliny.

4. Zatrzymać się i poprosić kogoś o wyjęcie i schowanie klinów.

Wyposażenie do holowania przyczepy

Haki holownicze Informacja Otwory montażowe haka holowniczego znajdują się po obu stronach podwozia, za tylnymi kołami. Do holowania niezbędne jest ...

Przeglądy i czynności obsługowe w przypadku holowania przyczepy

Pojazd regularnie holujący przyczepę wymaga przeglądów częstszych, niż zwykle. W szczególności należy zwracać uwagę n ...

Zobacz tez:

Dane techniczne i informacje dla użytkownika
Wymiary Silnik Całkowita masa pojazdu Pojemność bagażnika Min.: Za oparciami tylnych siedzeń do poziomu górnej krawędzi oparć Maks.: Za oparciami przednich siedzeń do poziomu dachu. Uk& ...

Monitor widoku za pojazdem
(jeżeli występuje) Monitor widoku za pojazdem aktywuje się przy uruchomionym silniku i włączonym biegu wstecznym. Jest to układ wspomagający cofanie. Pokazuje on na ekranie w lusterku wewnętrznym lub ...

Przednia poduszka powietrzna kierowcy i pasażera
Ten model samochodu jest wyposażony w układ poduszek powietrznych i biodrowo-barkowych pasów bezpieczeństwa zarówno dla kierowcy, jak i pasażera siedzącego z przodu. W skład układu przednich po ...

Instrukcje obslugi: