KIA Niro - Instrukcja Obslugi: Środki ostrożności

OSTRZEŻENIE

Wszystkie osoby jadące samochodem zawsze powinny mieć zapięte pasy bezpieczeństwa.

W przypadku kolizji lub nagłego hamowania pasy bezpieczeństwa i bezpieczne foteliki dziecięce zmniejszają ryzyko poważnych lub śmiertelnych obrażeń u wszystkich pasażerów. Bez pasów bezpieczeństwa osoba jadąca samochodem mogłaby się przesunąć zbyt blisko uruchamianej poduszki powietrznej, uderzyć o konstrukcję pojazdu lub zostać wyrzucona z pojazdu. Prawidłowe używanie pasów bezpieczeństwa w znacznym stopniu zmniejsza te niebezpieczeństwa.

Należy zawsze przestrzegać zawartych w tej instrukcji zaleceń dotyczących pasów bezpieczeństwa, poduszek powietrznych i siedzeń.

Niemowlęta lub małe dzieci

Należy przestrzegać wymagań obowiązujących w danym państwie.

Foteliki dla dzieci lub niemowląt należy odpowiednio umieszczać i montować na siedzeniu. Więcej informacji na ten temat znajduje się w części "Bezpieczny fotelik dziecięcy" w tym rozdziale.

OSTRZEŻENIE

Każda osoba znajdująca się w pojeździe, łącznie z niemowlętami i dziećmi, powinna być zawsze chroniona przez systemy bezpieczeństwa. Nigdy nie wolno przewozić dziecka samochodem, trzymając je w ramionach lub na kolanach. Gwałtowne siły powstające podczas kolizji wyrwą dziecko z ramion opiekuna i rzucą je na elementy wyposażenia wewnętrznego samochodu. Zawsze należy używać bezpiecznego fotelika dziecięcego odpowiedniego do wzrostu i wagi dziecka.

UWAGA

W razie wypadku małe dzieci są najlepiej chronione przed obrażeniami, gdy znajdują się w bezpiecznym foteliku dziecięcym, spełniającym normy bezpieczeństwa danego kraju i umieszczonym prawidłowo na tylnym siedzeniu. Przed zakupem bezpiecznego fotelika dziecięcego prosimy o upewnienie się, że posiada on naklejkę z certyfikatem potwierdzającym spełnienie wymagań norm bezpieczeństwa obowiązujących w danym kraju. Fotelik dziecięcy musi być odpowiedni do wzrostu i wagi dziecka.

W celu uzyskania tej informacji prosimy o sprawdzenie naklejki na foteliku. Prosimy o zapoznanie się z częścią "Bezpieczny fotelik dziecięcy" w tym rozdziale.

Dzieci większe

Dzieci, które są za duże na bezpieczny fotelik, powinny być przewożone na tylnym siedzeniu i mieć założone ramieniowo-biodrowe pasy bezpieczeństwa. Biodrowa część pasa bezpieczeństwa powinna być wygodnie zapięta na biodrach, możliwie jak najniżej. Od czasu do czasu należy sprawdzać ułożenie pasa. bowiem ruchy dziecka mogą spowodować jego przesunięcie.W razie wypadku dzieci są najbezpieczniejsze, jeżeli są unieruchomione w specjalnym systemie zabezpieczającym na tylnym siedzeniu.

Jeżeli konieczne jest przewiezienie na przednim fotelu większego dziecka (powyżej 12. roku życia), musi być ono przypięte pasem ramieniowo-biodrowym, a fotel powinien być przesunięty maksymalnie do tyłu. Dzieci poniżej 12. roku życia powinny być przewożone unieruchomione na tylnym siedzeniu.

NIGDY nie wolno umieszczać na przednim fotelu pojazdu fotelika dziecięcego skierowanego do tyłu.

Jeżeli część ramieniowa pasa bezpieczeństwa dotyka szyi lub twarzy dziecka, należy spróbować umieścić dziecko bliżej środka pojazdu. Jeżeli część ramieniowa pasa nadal dotyka twarzy lub szyi dziecka, powinno ono zająć miejsce w bezpiecznym foteliku dziecięcym.

OSTRZEŻENIE - Ramieniowe odcinki pasa bezpieczeństwa i dzieci
  • Nigdy nie można dopuścić, by ramieniowy odcinek pasa bezpieczeństwa stykał się z szyją lub twarzą dziecka podczas jazdy.
  • Jeżeli pasy bezpieczeństwa chroniące dziecko nie są prawidłowo założone i wyregulowane, istnieje niebezpieczeństwo utraty życia lub poważnych obrażeń ciała.

Kobiety w ciąży

W celu zmniejszenia ryzyka odniesienia obrażeń w razie wypadku kobietom w ciąży zaleca się stosowanie pasów bezpieczeństwa. Podczas używania pasa bezpieczeństwa biodrowa część pasa powinna być umieszczona możliwie nisko na biodrach, a nie w poprzek brzucha. Aby uzyskać szczegółowe zalecenia, należy skonsultować się z lekarzem.

OSTRZEŻENIE - Kobiety w ciąży

Kobiety w ciąży nie powinny umieszczać biodrowego fragmentu pasa bezpieczeństwa na brzuchu, ponieważ w przypadku zderzenia pas bezpieczeństwa mógłby spowodować zgniecenie płodu.

Osoba ranna

Podczas przewożenia osoby rannej powinno się używać pasów bezpieczeństwa. W razie potrzeby należy skonsultować się z lekarzem, aby uzyskać dodatkowe zalecenia.

Pas wyłącznie dla jednej osoby

Dwie osoby (dotyczy to także dzieci) nigdy nie powinny wspólnie używać jednego pasa bezpieczeństwa, ponieważ w razie wypadku może to zwiększyć zakres obrażeń.

Pozycja pasażera podczas jazdy

Aby zmniejszyć ryzyko odniesienia obrażeń w razie wypadku i uzyskać maksymalną skuteczność systemu bezpieczeństwa podczas jazdy, wszyscy pasażerowie powinni siedzieć, a oparcia siedzeń przednich i tylnych powinny być ustawione w pozycji pionowej. Pas bezpieczeństwa może nie zapewnić prawidłowej ochrony, jeżeli pasażer leży na tylnej kanapie lub oparcie siedzenia przedniego albo tylnego jest odchylone.

OSTRZEŻENIE

Jazda z pochylonym oparciem fotela zwiększa niebezpieczeństwo odniesienia poważnych lub śmiertelnych obrażeń w razie kolizji lub nagłego hamowania. Przy odchylonym oparciu fotela ochrona zapewniana przez system bezpieczeństwa samochodu (pasy bezpieczeństwa i poduszki powietrzne) jest znacznie zmniejszona. Aby pasy bezpieczeństwa działały prawidłowo, muszą być wygodnie zapięte na biodrach i klatce piersiowej. Im bardziej odchylone jest oparcie, tym większe ryzyko wysunięcia się bioder pasażera z biodrowego odcinka pasa bezpieczeństwa, a tym samym odniesienia obrażeń wewnętrznych. Istnieje też ryzyko uderzenia szyją o ramieniowy odcinek pasa. Kierowca i pasażerowie powinni wygodnie siedzieć na swych miejscach z zapiętymi pasami i oparciami ustawionymi w położeniu pionowym.

Pas bezpieczeństwa z napinaczem

(jeśli jest w wyposażeniu) Pasy bezpieczeństwa fotela kierowcy, fotela przedniego pasażera i tylnego fotela bocznego wyposażone są w napinacz ...

Dbałość o pasy bezpieczeństwa

Nigdy nie należy rozmontowywać ani modyfikować pasów bezpieczeństwa. Ponadto należy dokładnie sprawdzać, czy pasy i ich osprzęt ...

Zobacz tez:

Kierunkowskazy
Lewy: opuścić przełącznik oświetlenia, przekraczając punkt oporu. Prawy: podnieść przełącznik oświetlenia, przekraczając punkt oporu. Pozostawienie włączonego kierunkowskazu przez ponad dwadzieścia sekund sygnalizowane jes ...

Zmniejszanie ustawionej prędkości
Ustawić przełącznik w położeniu [SET-] i przytrzymać go. Pojazd stopniowo zwalnia. Po osiągnięciu wymaganej prędkości zwolnić przełącznik. Ustawić przełączni ...

Zjawiska po napełnieniu poduszki powietrznej
W przypadku zderzenia czołowego lub bocznego poduszka powietrzna napełnia się i natychmiast zaczyna się opróżniać. Dzięki temu napełniona poduszka powietrzna nie zasłania widoku przez szyb ...

Instrukcje obslugi: