Używanie pasów bezpieczeństwa przez kobiety w ciąży
Kobiety w ciąży powinny zawsze zapinać pasy bezpieczeństwa. Najlepszym sposobem ochrony nienarodzonego dziecka jest ochrona jego matki prawidłowo zapiętym pasem bezpieczeństwa.
Kobiety w ciąży powinny zawsze zapinać biodrowo-barkowe pasy bezpieczeństwa.
Barkowy odcinek pasa bezpieczeństwa należy ułożyć tak, by leżał na klatce piersiowej pomiędzy piersiami i nie dotykał szyi.
Biodrowy odcinek pasa należy ułożyć tak, by DOKŁADNIE opasywał biodra i miednicę pod brzuchem.
OSTRZEŻENIE Aby w razie wypadku ograniczyć poważne zagrożenie dla zdrowia lub życia nienarodzonego dziecka, kobiety w ciąży nigdy nie powinny układać biodrowego odcinka pasa bezpieczeństwa na brzuchu ani powyżej niego. |
Używanie pasów bezpieczeństwa przez dzieci
Niemowlęta i małe dzieci W większości krajów obowiązują przepisy prawa wymagające, by dzieci podróżowały w atestowanych fotelikach dziecięcych lub na odpowiednich siedziskach. Wiek i wzrost umożliwiający używanie przez dzieci pasów bezpieczeństwa zamiast fotelików dziecięcych nie jest jednakowy we wszystkich krajach. Dlatego planując podróż zagraniczną należy uzyskać odpowiednie informacje na ten temat. Dzieci należy umieszczać i zabezpieczać w fotelikach zamocowanych na tylnych siedzeniach.
Więcej informacji podano w podrozdziale "Foteliki dla dzieci" w dalszej części niniejszego rozdziału.
OSTRZEŻENIE Niemowlęta i małe dzieci należy ZAWSZE umieszczać w fotelikach odpowiednich do ich wzrostu i wagi. Aby uniknąć poważnego zagrożenia dla zdrowia lub życia dziecka i innych pasażerów, podczas jazdy NIGDY nie trzymać dzieci na rękach ani na kolanach. Gwałtowne siły powstające podczas wypadku mogą wyrwać dziecko z rąk osoby trzymającej i rzucić je na elementy wnętrza pojazdu. |
Małe dzieci są najlepiej zabezpieczone przed zagrożeniami podczas wypadku, gdy są umieszczone na tylnym siedzeniu, w odpowiednim foteliku spełniającym obowiązujące przepisy prawa i normy bezpieczeństwa.
Przed zakupem fotelika dla dziecka należy upewnić się, że posiada on certyfikat bezpieczeństwa zgodny z obowiązującymi przepisami prawa.
Fotelik musi być odpowiedni do wzrostu i wagi dziecka. Informację na temat dopuszczalnego wzrostu i wagi dziecka podano na etykiecie fotelika. Więcej informacji na ten temat podano w części "Foteliki dla dzieci" w niniejszym rozdziale.
Większe dzieci Dzieci, dla których foteliki są za małe, powinny siedzieć na tylnych siedzeniach, mając zapięte znajdujące się tam pasy biodrowo-barkowe. Pas bezpieczeństwa powinien opasywać uda oraz ściśle przylegać do klatki piersiowej i barku. Tylko takie ułożenie pasa zapewnia bezpieczeństwo dziecka. Regularnie sprawdzać przyleganie pasa, ponieważ wiercące się dziecko może zmienić ułożenie pasa. Najlepszą ochronę dziecka podczas wypadku zapewnia odpowiedni fotelik dziecięcy, prawidłowo zamocowany na tylnym siedzeniu.
Jeżeli większe dziecko musi jechać na przednim fotelu, należy je prawidłowo zabezpieczyć pasem biodrowo-barkowym, a fotel odsunąć jak najdalej do tyłu.
Jeżeli barkowy odcinek pasa bezpieczeństwa lekko dotyka szyi lub twarzy dziecka, należy spróbować przesunąć dziecko w stronę środka samochodu. Jeżeli barkowy odcinek pasa nadal dotyka jego szyi lub twarzy, należy umieścić dziecko w foteliku lub na siedzisku umieszczonym na siedzeniu tylnym.
OSTRZEŻENIE
|
Używanie pasów bezpieczeństwa przez osoby ranne
Podczas przewożenia osób rannych należy używać pasów bezpieczeństwa. Zapytać lekarza o zalecenia specjalne.
Jeden pas dla jednej osoby
Jednego pasa bezpieczeństwa nie mogą używać równocześnie dwie osoby (nawet osoba dorosła z dzieckiem). Może to zwiększyć stopień obrażeń podczas wypadku.
Zakaz kładzenia się
Siedzenie podczas jazdy w mocno odchylonej pozycji może być niebezpieczne. Mocne odchylenie oparć foteli znacznie zmniejsza skuteczność układów bezpieczeństwa (pasów i poduszek powietrznych).
Aby zapewnić prawidłowe działanie pasów bezpieczeństwa, należy je zakładać tak, by ściśle przylegały do bioder i klatki piersiowej.
W przeciwnym razie podczas wypadku osoba siedząca w nieprawidłowej pozycji może uderzyć w pas i odnieść obrażenia szyi lub innych części ciała.
Im bardziej odchylone jest oparcie, tym większa możliwość przesunięcia się bioder użytkownika pod biodrowy odcinek pasa lub szyi pod barkowy odcinek pasa i spowodowania przez pas poważnych obrażeń wewnętrznych.
OSTRZEŻENIE
|
Zalecenia eksploatacyjne
Informacje praktyczne
Nigdy nie jeździć z wyłączonym
silnikiem
Nie działa wówczas wiele urządzeń
(np. wspomaganie układu
hamulcowego i układu
kierowniczego). Stwarza to
zagrożenie dla sa ...
Parkowanie
Ostrzeżenie
Nie wolno parkować
samochodem na podłożu
łatwopalnym. Wysoka
temperatura układu
wydechowego może
spowodować zapalenie się
podłoża.
Zawsze zaciąga& ...
Wymiana żarówki
Reflektory są wyposażone w klosze z poliwęglanu pokryte warstwą ochronną:
Nie należy ich czyścić suchą ściereczką ani szmatką polerską i nie używać detergentu ani rozpuszczalnika.
Używać gąbki i wody z mydłem lub ...