W rowkach, biegnących wzdłuż bieżnika opon, znajdują się występy o wysokości 1,6 mm ponad dno rowka (patrz ilustracja).
Występy te pełnią funkcję wskaźników zużycia opon. Ich położenie jest oznaczone na bokach opon. W oponach nowych powierzchnia bieżnika znajduje się wyżej, niż powierzchnia występów. Wraz z zużywaniem się bieżnika jego powierzchnia zrównuje się z występami. Zrównanie się powierzchni bieżnika z powierzchnią występów oznacza, że grubość bieżnika opony wynosi mniej niż 1,6 mm. W takim przypadku należy niezwłocznie wymienić oponę.
Z wymianą opony nie należy czekać do momentu, aż powierzchnia bieżnika zrówna się z powierzchnią występów na całej szerokości opony.
OSTRZEŻENIE Aby ograniczyć POWAŻNE ZAGROŻENIE DLA ZDROWIA LUB ŻYCIA, należy przestrzegać poniższych środków ostrożności:
|
Wymiana opony dojazdowego koła zapasowego (jeżeli występuje)
Opona dojazdowego koła zapasowego ma bieżnik cieńszy, niż zwykła opona.
W rowkach biegnących wzdłuż bieżnika opon znajdują się występy, pełniące funkcję wskaźników zużycia opon. Położenie występów jest oznaczone na bokach opon.
W nowych oponach powierzchnia bieżnika znajduje się wyżej, niż powierzchnia występów.
Wraz z wycieraniem bieżnika opony jego powierzchnia zrównuje się z występami.
Zrównanie się powierzchni bieżnika z powierzchnią występów oznacza, że grubość bieżnika opony jest zbyt mała.
W takim przypadku należy niezwłocznie wymienić oponę. Wymieniana opona koła dojazdowego powinna być tego samego rozmiaru i kształtu, jak zdejmowana. Opona koła dojazdowego nie służy do zakładania na zwykłą obręcz koła, analogicznie - na obręcz koła dojazdowego nie należy zakładać zwykłych opon.
OSTRZEŻENIE Aby uniknąć nagłego uszkodzenia opony koła dojazdowego, a w konsekwencji utraty panowania nad pojazdem i wypadku, należy jak najszybciej naprawić lub wymienić uszkodzoną oponę. Dojazdowe koło zapasowe można zakładać wyłącznie w sytuacjach awaryjnych. Po założeniu koła dojazdowego nie przekraczać prędkości 80 km/h. |
Wymiana obręczy kół
Podczas wymiany obręczy kół należy upewnić się, że zakładane obręcze są identyczne z tymi, które były zamontowane fabrycznie (pod względem średnicy, szerokości i "odsadzenia").
Własności jezdne opon
Opony ze zużytym bieżnikiem, nieprawidłowo napompowane lub toczące się po śliskiej nawierzchni mogą nie zapewniać odpowiednich własności jezdnych. Jeżeli powierzchnia bieżnika zrównała się z powierzchnią wskaźników zużycia opony, należy ją wymienić. Aby nie stracić panowania nad pojazdem, podczas jazdy w deszczu, po wodzie, śniegu lub oblodzonej jezdni należy zwolnić i zachować szczególną ostrożność.
Wyważanie kół
Zużywanie się bieżnika można ograniczyć nie tylko prawidłowym ciśnieniem w oponach, ale również prawidłowo wyregulowaną geometrią kół. Jeżeli zauważalne jest nierównomierne zużywanie się bieżnika, Autoryzowana Stacja Obsługi (ASO) powinna wyregulować geometrię kół pojazdu.
Po założeniu nowych opon należy pamiętać o prawidłowym wyważeniu kół. Wyważenie podnosi bezpieczeństwo i komfort jazdy oraz podnosi trwałość opon. Ponadto koła należy wyważać po każdym zdjęciu lub wymianie opony.
Visiopark 1 – Visiopark 2
Gdy silnik pracuje, układy umożliwiają wyświetlanie na ekranie dotykowym
obrazu otoczenia w pobliżu samochodu za pomocą jednej kamery (w wersji
Visiopark 1) lub dwóch kamer (w wersji Visiopark 2).
Ekran dzieli siÄ™ na dwie czÄ ...
Ustawianie i aktywacja systemu
Ustawienia systemu
System włącza się w menu ustawień
użytkownika "User Settings" (Ustawienia
użytkownika) "Driving Assist"
(Wspomaganie jazdy) i wybierając opcję
"Assist emergency ...
System stop-start
System stop-start pomaga
zmniejszyć zużycie paliwa i emisję
spalin. Jeżeli pozwalają na to
warunki, wyłącza silnik, gdy tylko
pojazd zacznie poruszać się z małą
prędkością lub ...