KIA Niro - Instrukcja Obslugi: Światła do jazdy dziennej

KIA Niro - Instrukcja Obslugi –> Cechy i funkcje samochodu –> Oświetlenie –> Światła do jazdy dziennej

(jeśli jest w wyposażeniu)

Światła do jazdy dziennej (DRL) ułatwiają innym użytkownikom drogi dostrzeżenie pojazdu w warunkach dziennych. Mogą być użyteczne w różnych warunkach drogowych, zwłaszcza o świcie i przed zachodem słońca.

Układ DRL wyłączy światła dzienne, gdy:

1. Włączone są reflektory.

2. Silnik jest wyłączony.

Zmiana strony ruchu
Kształt strumienia światła z reflektorów jest asymetryczny. W przypadku podróży do innego kraju, w którym obowiązuje ruch lewostronny, powoduje to oślepianie kierowców pojazdów nadjeżdżających z naprzeciwka. Aby zapobiec oślepianiu wprowadzono dyrektywę ECE wymagającą zastosowania kilku rozwiązań technicznych (np. automatyczny system zmiany, ekran przylegający, celowanie w dół). Reflektory są przystosowane do regulacji przy użyciu trybu ustawień użytkownika w zestawie wskaźników.

Przełącznik świateł

Oświetlenie


Przełącznik świateł ma dwa położenia: "Reflektory" i "Światła pozycyjne".

Aby włączyć światła, obrócić pokrętło umieszczone na końcu dźwigni w jedno z poniższych położeń:

  1. Zapłon w położeniu OFF
  2. Pozycja automatycznej regulacji świateł
  3. Położenie "światła pozycyjne"
  4. Położenie "Reflektory"

Pozycja świateł postojowych ( )


Oświetlenie


Gdy przełącznik świateł znajduje się położeniu "Światła pozycyjne" (3.położenie), to: światła tylne, pozycyjne, oświetlenie tablicy rejestracyjnej i podświetlenie wskaźników są WŁĄCZONE.

Położenie "Reflektory" ( )


Oświetlenie


Gdy przełącznik świateł znajduje się w położeniu "Reflektory" (4. położenie): reflektory, światła tylne, pozycyjne, oświetlenie tablicy rejestracyjnej i podświetlenie wskaźników są WŁĄCZONE.

UWAGA

Aby można było włączyć reflektory, kluczyk zapłonu musi być w położeniu ON.

Pozycja automatycznej regulacji świateł (jeśli jest w wyposażeniu)

Oświetlenie


Gdy przełącznik świateł jest w położeniu automatycznego włączania świateł (AUTO), światła tylne i reflektory WYŁĄCZĄ się lub WŁĄCZĄ automatycznie w zależności od natężenia światła zewnętrznego.

OSTROŻNIE
  • Nigdy nie zasłaniać czujnika (1) na desce rozdzielczej. Zapewnia on sterowanie układem automatycznego włączania świateł.
  • Nie czyścić czujnika płynem do mycia okien. Płyn może pozostawić cienką warstwę zakłócającą działanie czujnika.
  • Jeżeli pojazd wyposażony jest w przyciemniane szyby lub inną metaliczną powłokę na przedniej szybie, układ automatycznego włączania świateł może działać nieprawidłowo.

Funkcja oszczędności akumulatora

Jej zadaniem jest zapobieganie rozładowaniu akumulatora. Po wyjęciu kluczyka ze stacyjki i otwarciu drzwi od strony kierowcy system automatycznie wyłą ...

Włączanie świateł drogowych

Aby włączyć światła drogowe, przesunąć dźwignię przełącznika w kierunku przodu samochodu (od kierowcy). Dźwignia po ...

Zobacz tez:

Otwieranie i uruchamianie bez użycia kluczyka
Układ umożliwia odryglowanie, zaryglowanie i rozruch pojazdu, kiedy kluczyk elektroniczny znajduje się w strefie rozpoznawania. Kluczyk elektroniczny może być także używany jako pilot zdalnego sterowania. Więcej informacji na temat działa ...

Haczyk na ubrania
(jeżeli występuje) Haczyki nie służą do zaczepiania dużych ani ciężkich przedmiotów. OSTRZEŻENIE Na wieszakach umieszczać wyłącznie ubrania (nie umieszczać ...

Czołowe poduszki powietrzne
W samochodzie mogą być zamontowane dwie czołowe poduszki powietrzne: jedna w kole kierownicy, a druga w desce rozdzielczej po stronie pasażera. Miejsca, w których je zamontowano, są oznaczone napisem AIRBAG. ...

Instrukcje obslugi: