KIA Niro - Instrukcja Obslugi: Jazda w niebezpiecznych warunkach

KIA Niro - Instrukcja Obslugi –> Jazda samochodem –> Specjalne warunki jazdy –> Jazda w niebezpiecznych warunkach

W przypadku wystąpienia niebezpiecznych warunków jazdy, takich jak woda, śnieg, lód, piasek itp., należy przestrzegać poniższych zaleceń:

OSTRZEŻENIE - ABS

W pojeździe wyposażonym w układ ABS nie wolno wielokrotnie wciskać pedału hamulca.

OSTRZEŻENIE - Redukcja biegu

W przypadku dwusprzęgłowej skrzyni biegów redukcja biegów podczas jazdy na śliskiej nawierzchni może doprowadzić do wypadku. Nagła zmiana prędkości obrotowej kół może doprowadzić do poślizgu. Należy zachować ostrożność przy redukcji biegów podczas jazdy na śliskiej nawierzchni.

Minimalizowanie ryzyka przewrócenia pojazdu

Ten uniwersalny pojazd pasażerski należy do kategorii SUV (Sports Utility Vehicle).

SUV-y mają większy prześwit i węższy rozstaw, co pozwala na używanie ich w warunkach terenowych. Specyficzna konstrukcja sprawia, że pojazdy tego typu mają wyżej położony środek ciężkości niż typowe samochody osobowe. Zaletą większego prześwitu jest lepsza widoczność, dzięki której można przewidzieć niektóre problemy.

Samochody MPV nie są projektowane z myślą o pokonywaniu zakrętów z taką samą prędkością jak typowe samochody osobowe. W związku z potencjalnym ryzykiem kierowca i pasażerowie powinni zawsze zapinać pasy bezpieczeństwa.

W przypadku przewrócenia pojazdu osoba zapięta pasami bezpieczeństwa ma większe szanse przeżycia. Aby zminimalizować ryzyko przewrócenia pojazdu, kierowca powinien: O ile to możliwe, unikać szybkiego pokonywania ostrych zakrętów, a także wykonywania gwałtownych manewrów, nie przewozić dużych ciężarów w bagażniku dachowym i nigdy nie modyfikować pojazdu w żaden sposób.

OSTRZEŻENIE - Przewrócenie

W przypadku wszystkich pojazdów typu SUV (Sports Utility Vehicle ) nieprawidłowy sposób jazdy może spowodować utratę kontroli, wypadek lub przewrócenie pojazdu.

  • SUV-y przewracają się częściej niż inne typy pojazdów.
  • Specyficzne założenia konstrukcyjne (większy prześwit, funkcje terenowe itp.) sprawiają, że pojazd ma środek ciężkości położony wyżej niż w zwykłych samochodach.
  • SUV-y nie są projektowane z myślą o pokonywaniu zakrętów z taką samą prędkością jak typowe samochody osobowe.
  • Należy unikać nagłych zakrętów i gwałtownych manewrów.
  • W przypadku przewrócenia pojazdu osoba zapięta pasami bezpieczeństwa ma znacznie większe szanse przeżycia.

    Upewnić się, ze wszystkie osoby w pojeździe maja zapięte pasy.

 

OSTRZEŻENIE

Samochód Kia wyposażony jest w opony zaprojektowane w taki sposób, aby zapewniały bezpieczną jazdę i dobre prowadzenie samochodu. Nie wolno stosować opon i obręczy, których typ i rozmiar różni się od typu i rozmiaru opon i kół fabrycznie zamontowanych w samochodzie.

Może to mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo i osiągi samochodu, prowadząc do utraty kontroli nad pojazdem lub jego przewrócenia i poważnych obrażeń.

Przy wymianie opon należy upewnić się, że wszystkie cztery opony i obręcze posiadają ten sam rozmiar, typ, nośność i markę. Jeśli w pojeździe zostaną założone opony lub koła do jazdy terenowej nie zalecane przez firmę Kia, to nie należy ich używać do jazdy drogowej.

Specjalne warunki jazdy

...

Rozkołysanie pojazdu

Jeżeli wystąpi konieczność rozkołysania pojazdu celem oswobodzenia go ze śniegu, piasku lub błota, najpierw należy skręcić kier ...

Zobacz tez:

Działanie układu
Wentylacja 1. Włączyć tryb . 2. Włączyć dopływ powietrza zewnętrznego. 3. Ustawić pokrętło regulacji temperatury w odpowiednim położeniu. 4. Ustawić przełącz ...

Układ czujników parkowania tylnych
(jeżeli występuje) A: Czujniki Układ czujników parkowania tylnych to układ wspomagający cofanie. Ostrzega on kierowcę sygnałem dźwiękowym o wykryciu przeszkody w odległości mni ...

Lampki ostrzegawcze i sygnalizacyjne
Informacja Po uruchomieniu silnika należy sprawdzić, czy nie świeci się żadna lampka ostrzegawcza. Jeżeli dowolna z lampek ostrzegawczych nie gaśnie, oznacza to sytuację, która wymaga uwagi. Lampka ...

Instrukcje obslugi: