KIA Niro - Instrukcja Obslugi: Hamulce ze wspomaganiem

KIA Niro - Instrukcja Obslugi –> Jazda samochodem –> Układ hamulcowy –> Hamulce ze wspomaganiem

Układ hamulcowy pojazdu jest wspomagany przez elektryczną pompę hydrauliczną.

Jeżeli wystąpi utrata wspomagania układu hamulcowego z powodu awarii układu sterowania hamulcami, niestabilnego zasilania lub z innego powodu, hamulce będą działać nadal, będą jednak wymagać przyłożenia większej siły niż w normalnych warunkach. Wydłuży się również droga hamowania. Należy zlecić kontrolę układu w najbliższym możliwym terminie.

Jeżeli pedał hamulca nie wraca do normalnego położenia po zwolnieniu, może to oznaczać awarię układu hamulcowego. Zaleca się kontakt z autoryzowanym dealerem marki Kia.

OSTRZEŻENIE - Hamulce
  • Nie prowadzić pojazdu, opierając stopę na pedale hamulca.

    Spowoduje to nadmierny wzrost temperatury układu hamulcowego, szybsze zużycie okładzin i klocków hamulcowych oraz wydłużenie drogi hamowania.

  • Podczas zjazdu z długiego lub nachylonego pod dużym kątem wzniesienia należy zmienić bieg na niższy i unikać ciągłego wciskania pedału hamulca. Stałe wciskanie pedału hamulca doprowadzi do przegrzania hamulców i tymczasowej utraty skuteczności hamowania.
  • Mokre hamulce mogą być przyczyną zmniejszenia skuteczności hamowania pojazdu, mogą również powodować ściąganie pojazdu w bok w czasie hamowania. Lekkie naciśnięcie pedału hamulca umożliwi stwierdzenie, czy hamulce znajdują się w takim stanie. Zawsze należy w ten sposób sprawdzić hamulce po przejechaniu przez głęboką wodę. Aby osuszyć hamulce, należy lekko naciskać na pedał hamulca, kontynuując jazdę z bezpieczną prędkością, aż działanie układu hamulcowego wróci do normy.
  • Przed rozpoczęciem jazdy konieczne jest sprawdzenie położenia pedałów hamulca i gazu. Jeżeli położenie pedałów nie zostanie sprawdzone, możliwe jest przypadkowe naciśnięcie pedału gazu zamiast pedału hamulca. Może to być przyczyną wypadku.

UWAGA

Wskaźnik zużycia klocków hamulcowych

Gdy klocki hamulcowe są zużyte i wymagana jest ich wymiana na nowe, rozlegnie się dźwiękowy sygnał ostrzegawczy o wysokiej częstotliwości, dochodzący z przednich lub tylnych hamulców (jeśli jest w wyposażeniu).

Dźwięk może być przerywany lub może pojawiać się przy każdym naciśnięciu pedału hamulca.

Należy pamiętać, że niektóre warunki jazdy lub zjawiska pogodowe mogą spowodować włączenie się tego sygnału przy pierwszym (lub lekkim) naciśnięciu pedału hamulca. Jest to zjawisko normalne i nie wskazuje na problemy układu hamulcowego.

OSTROŻNIE
  • Aby uniknąć kosztownych napraw hamulców, nie wolno kontynuować jazdy z zużytymi klockami hamulcowymi.
  • Przednie i tylne klocki hamulcowe należy zawsze wymieniać parami.

 

OSTRZEŻENIE - Zużycie hamulców

Sygnał dźwiękowy ostrzegający o zużyciu okładzin hamulcowych wskazuje na potrzebę skierowania pojazdu do serwisu. Jeżeli sygnał zostanie zignorowany, nastąpi utrata skuteczności hamowania, która może doprowadzić do poważnego wypadku.

Układ hamulcowy

...

Hamulec postojowy

Włączanie hamulca postojowego Aby włączyć hamulec postojowy, należy wcisnąć pedał hamulca zasadniczego, a następnie wcisn ...

Zobacz tez:

Komputer pokładowy
Wyświetla informacje dotyczące bieżącej trasy (zasięg, zużycie paliwa, średnia prędkość itp.). Wyświetlanie danych w zestawie wskaźników Dane komputera pokładowego będą wyświetlane stale po wybraniu trybu wyświetlania "KOM ...

Przygotowywanie urządzenia przenośnego Bluetooth
Parowanie urządzenia Aby móc korzystać z zestawu głośnomówiącego Bluetooth, urządzenie wyposażone w Bluetooth musi zostać sparowane w następujący sposób. W samochodzie mo&# ...

Schowek na okulary
(jeżeli występuje) Otwieranie: Aby otworzyć schowek należy nacisnąć jego pokrywę. Powoduje to powolne otwarcie schowka. Włożyć okulary do schowka szkłami do góry. Zamykanie: Popch ...

Instrukcje obslugi: