KIA Niro - Instrukcja Obslugi: Przednia poduszka powietrzna kierowcy i pasażera

Dodatkowy system bezpieczeństwa - poduszki powietrzne


Dodatkowy system bezpieczeństwa - poduszki powietrzne


Samochód Kia wyposażony jest w dodatkowy system bezpieczeństwa (SRS) w postaci układu poduszek powietrznych oraz ramieniowobiodrowych pasów bezpieczeństwa na wszystkich miejscach.

Na wyposażenie samochodu w ten układ wskazują litery "AIR BAG" wytłoczone na osłonie poduszki powietrznej w kole kierownicy oraz na pokrywie poduszki powietrznej pasażera znajdującej się na desce rozdzielczej nad schowkiem.

Układ SRS samochodu Kia składa się z poduszek powietrznych zamontowanych pod osłonami w kole kierownicy i w desce rozdzielczej nad schowkiem.

Zadaniem układu SRS w przypadku mocnego zderzenia czołowego jest zapewnienie kierowcy i/lub przedniemu pasażerowi dodatkowej ochrony obok tej, którą zapewnia układ pasów bezpieczeństwa.

OSTRZEŻENIE

Zawsze należy używać pasów bezpieczeństwa i bezpiecznych fotelików dziecięcych - dotyczy to każdego! Poduszki powietrzne uruchamiają się ze znaczną siłą i w mgnieniu oka. Pasy bezpieczeństwa pomagają pasażerom w utrzymaniu prawidłowej pozycji, umożliwiającej zapewnienie maksymalnej ochrony przez poduszki powietrzne.

Pasażerowie jadący bez pasów lub z nieprawidłowo zapiętymi pasami bezpieczeństwa mogą doznać poważnych obrażeń nawet przy uruchomieniu poduszek powietrznych. Należy zawsze przestrzegać instrukcji dotyczących pasów bezpieczeństwa, poduszek powietrznych i bezpieczeństwa pasażerów zawartych w niniejszej instrukcji.

Aby zmniejszyć ryzyko poważnych lub śmiertelnych obrażeń i maksymalnie wykorzystać zalety dodatkowego systemu bezpieczeństwa:

 • Stosować zasadę ZZD - zalecamy zawsze Zawsze Zapinać Dziecko w pasy bezpieczeństwa na siedzeniach w drugim rzędzie.

  Jest to najbezpieczniejsze miejsce dla dzieci w każdym wieku.

 • Przednie i boczne poduszki powietrzne mogą zranić pasażerów zajmujących nieprawidłową pozycję na przednim fotelu.
 • Kierowca powinien odsunąć swój fotel od przedniej poduszki powietrznej tak daleko, jak to możliwe, przy zachowaniu kontroli nad pojazdem.
 • Kierowca i pasażerowie nigdy nie powinni siedzieć ani zbytnio pochylać się w pobliżu poduszek powietrznych. Kierowca lub pasażer jadący w nieprawidłowej pozycji może być poważnie zranieni przez wypełniające się poduszki powietrzne.
 • Nie wolno opierać się o drzwi ani środkową konsolę - należy zawsze przyjmować wyprostowaną pozycję siedzącą.
 • Kierowca nie powinien wyrażać zgody na zajmowanie przedniego fotela w przypadku, gdy zapalona jest lampka kontrolna wyłączenia poduszki powietrznej przedniego pasażera, ponieważ w przypadku zderzenia czołowego o średniej lub dużej sile poduszka powietrzna nie zadziała
 • Nie należy umieszczać żadnych przedmiotów nad modułami poduszek powietrznych w kole kierownicy i panelu deski rozdzielczej powyżej schowka ani w ich sąsiedztwie, ponieważ mogą one spowodować obrażenia w razie zderzenia wystarczająco silnego, aby uruchomić poduszki powietrzne.
 • Nie wolno manipulować przewodami ani innymi podzespołami układu SRS ani ich rozłączać. Grozi to obrażeniami w razie przypadkowego zadziałania poduszek powietrznych lub uszkodzeniem układu SRS.
 • Jeżeli lampka ostrzegawcza układu poduszek powietrznych (SRS) pozostaje zapalona podczas jazdy samochodem, zalecamy sprawdzenie układu w autoryzowanej stacji obsługi Kia.
 • Poduszki powietrzne mogą być używane tylko jeden raz - zalecamy wymianę układu w autoryzowanej stacji obsługi Kia.
 • Zadaniem systemu SRS jest uruchomienie przednich poduszek powietrznych przy odpowiednio silnym zderzeniu.

  Ponadto poduszki powietrzne działają jednorazowo. Pasy bezpieczeństwa muszą być zawsze zapięte.

 • Przednie poduszki powietrzne nie są przeznaczone do uruchamiania w przypadkach zderzeń bocznych, tylnych i koziołkowania bocznego. Jeśli jednak przy zderzeniu czołowym zostanie przekroczony próg uruchomienia bocznej poduszki powietrznej, to może się ona napełnić. Ponadto przednie poduszki powietrzne nie zadziałają w zderzeniach czołowych, jeżeli prędkość samochodu jest niższa od wartości granicznej uruchamiania układu SRS.
 • Fotelika do przewożenia dzieci nie powinno się nigdy umieszczać na przednim siedzeniu. W razie wypadku uruchomiona poduszka powietrzna może poważnie zranić, a nawet zabić niemowlę lub dziecko.
 • Dzieci w wieku 12 lat i młodsze muszą być bezpiecznie przewożone na tylnym siedzeniu.

  Jeżeli dziecko w wieku powyżej 12 lat musi jechać na przednim fotelu, powinno być prawidłowo przypięte pasem bezpieczeństwa, a fotel musi być przesunięty maksymalnie do tyłu.

 • W celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa w razie wszelkiego rodzaju wypadków wszystkie osoby podróżujące samochodem, łącznie z kierowcą, powinny zawsze zapinać pasy bezpieczeństwa, aby zminimalizować ryzyko poważnych obrażeń lub śmierci, niezależnie od tego, czy pojazd wyposażony jest w poduszki powietrzne dla ich miejsc siedzenia, czy też nie.

  Podczas jazdy nie wolno siadać ani pochylać się zbyt blisko poduszki powietrznej.

 • Nieprawidłowa pozycja siedząca może być powodem poważnych lub śmiertelnych obrażeń w przypadku zderzenia. Wszyscy użytkownicy pojazdu powinni siedzieć w pozycji wyprostowanej na środku siedziska fotela z oparciem w położeniu pionowym. Powinni mieć zapięty pas bezpieczeństwa, nogi wygodnie wyprostowane ze stopami spoczywającymi na podłodze, aż do chwili zaparkowania pojazdu i wyjęcia kluczyka ze stacyjki zapłonowej.
 • W celu zapewnienia ochrony podczas wypadku układ poduszek powietrznych SRS musi działać szybko. Jeżeli osoba siedząca znajduje się w nieodpowiedniej pozycji, ponieważ nie ma zapiętych pasów bezpieczeństwa, poduszka powietrzna może ją mocno uderzyć, powodując poważne lub śmiertelne obrażenia.

Włącznik/wyłącznik przedniej poduszki powietrznej pasażera (jeśli jest w wyposażeniu)

Dodatkowy system bezpieczeństwa - poduszki powietrzne


Przednia poduszka powietrzna pasażera może być wyłączona za pomocą wyłącznika ON/OFF w przypadku, gdy na przednim fotelu zainstalowany jest bezpieczny fotelik dziecięcy lub przedni fotel nie jest zajęty przez pasażera.

Jeżeli wyjątkowo zaistnieje potrzeba zamontowania na przednim siedzeniu pasażera bezpiecznego fotelika dziecięcego skierowanego do tyłu, przednia poduszka powietrzna pasażera musi być wyłączona.

Dodatkowy system bezpieczeństwa - poduszki powietrzne


Włączanie i wyłączanie przedniej poduszki powietrznej pasażera: Aby wyłączyć przednią poduszkę powietrzną pasażera, należy włożyć kluczyk w szczelinę wyłącznika ON/OFF i przekręcić w położenie OFF.

Lampka kontrolna wyłączenia przedniej poduszki pasażera zapali się i pozostanie zapalona do chwili ponownego włączenia poduszki powietrznej.

Aby włączyć przednią poduszkę powietrzną pasażera, należy włożyć kluczyk w szczelinę wyłącznika ON/OFF i przekręcić w położenie ON. Lampka kontrolna wyłączenia przedniej poduszki pasażera zgaśnie.

OSTRZEŻENIE

Wyłącznik przedniej poduszki powietrznej można przekręcić używając małego, sztywnego przedmiotu. Zawsze należy sprawdzać stan wyłącznika przedniej poduszki powietrznej oraz lampki kontrolnej przedniej poduszki powietrznej pasażera.

UWAGA

OSTROŻNIE
 • Jeżeli wyłącznik poduszki powietrznej przedniego pasażera nie działa prawidłowo, na desce rozdzielczej zapali się lampka ostrzegawcza układu poduszek powietrznych ( ). Lampka
  kontrolna wyłączenia poduszki powietrznej przedniego pasażera (
  )
  nie zapali się (lampka kontrolna włączenia poduszki powietrznej przedniego pasażera zapali się i zgaśnie po około 60 sekundach), a w przypadku czołowego zderzenia poduszka ta zadziała i wypełni się gazem, nawet jeżeli wyłącznik poduszki bezpieczeństwa przedniego pasażera ustawiony jest w położeniu OFF.

  Jeżeli to nastąpi, zalecamy przeprowadzenie kontroli systemu w autoryzowanej stacji obsługi Kia.

 • Jeżeli lampka kontrolna SRS miga lub nie zapali się po przekręceniu kluczyka zapłonu w położenie ON lub zapali się podczas jazdy, zalecamy przeprowadzenie kontroli systemu w autoryzowanej stacji obsługi Kia.

 

OSTRZEŻENIE
 • Kierowca jest odpowiedzialny za prawidłowe położenie wyłącznika poduszki powietrznej przedniego pasażera.
 • Poduszkę powietrzną przedniego pasażera można wyłączyć jedynie wtedy, gdy zapłon jest wyłączony; w przeciwnym razie może wystąpić usterka w module sterującym SRS.

  Może zaistnieć ryzyko, że poduszka powietrzna kierowcy i/lub przedniego pasażera, i/lub boczna i kurtynowa poduszka powietrzna nie zadziałają lub zadziałają nieprawidłowo podczas zderzenia.

 • Bezpiecznego fotelika dziecięcego skierowanego do tyłu nigdy nie należy montować na fotelu przedniego pasażera przed wyłączeniem poduszki powietrznej przedniego pasażera.

  W razie wypadku uruchomiona poduszka powietrzna może poważnie zranić, a nawet zabić niemowlę lub dziecko.

 • Dzieci, które są za duże na bezpieczny fotelik, powinny być przewożone na tylnym siedzeniu i mieć założone ramieniowobiodrowe pasy bezpieczeństwa.

  W razie wypadku dzieci są najbezpieczniejsze, jeżeli są unieruchomione w specjalnym systemie zabezpieczającym na tylnym siedzeniu.

 • Jeżeli nie ma potrzeby mocowania bezpiecznego fotelika na przednim fotelu, należy włączyć poduszkę powietrzną przedniego pasażera.

Podzespoły i funkcje układu SRS

W skład systemu SRS wchodzą następujące podzespoły: Moduł przedniej poduszki powietrznej kierowcy Moduł przedniej poduszki powietrznej ...

Boczna poduszka powietrzna

(jeśli jest w wyposażeniu) Poduszki powietrzne stanowiące wyposażenie pojazdu mogą różnić się od przedstawionych na rysunku. ...

Zobacz tez:

Sygnalizacja skrętu i zmiany pasa ruchu
Aby korzystać z sygnalizacji skrętu i zmiany pasa ruchu, włącznik zapłonu musi znajdować się w położeniu ON. Kierunkowskazy Przesuń dźwignię w dół (skręt w lewo) lub do ...

Przygotowywanie urządzenia przenośnego Bluetooth
Parowanie urządzenia Aby móc korzystać z zestawu głośnomówiącego Bluetooth, urządzenie wyposażone w Bluetooth musi zostać sparowane w następujący sposób. W samochodzie mo&# ...

Podświetlany przycisk ENGINE START/STOP (Uruchamianie/zatrzymanie silnika)
Po każdym otwarciu drzwi przednich przycisk ENGINE START/STOP (Uruchamianie/zatrzymanie silnika) podświetli się dla wygody kierowcy. Podświetlenie zgaśnie po upływie 30 sekund od zamknięcia drzwi. Zgaś ...

Instrukcje obslugi: