KIA Niro - Instrukcja Obslugi: Podzespoły i funkcje układu SRS

Dodatkowy system bezpieczeństwa - poduszki powietrzne


W skład systemu SRS wchodzą następujące podzespoły:

 1. Moduł przedniej poduszki powietrznej kierowcy
 2. Moduł przedniej poduszki powietrznej pasażera*
 3. Moduły bocznych poduszek powietrznych*
 4. Moduły kurtynowych poduszek powietrznych*
 5. Zespoły zwijaczy napinaczy pasów bezpieczeństwa*
 6. Lampka ostrzegawcza układu poduszek powietrznych
 7. Moduł sterujący systemem SRS (SRSCM)
 8. Czujniki zderzenia czołowego
 9. Czujniki uderzenia bocznego*
 10. Czujniki nacisku bocznego*
 11. Lampka kontrolna wyłączenia przedniej poduszki powietrznej pasażera (tylko fotel przedniego pasażera)*
 12. Wyłącznik przedniej poduszki powietrznej pasażera*
 13. Zespoły retraktora z napinaczem*

* : jeśli jest w wyposażeniu

Jeżeli kluczyk zapłonu ustawiony jest w pozycji ON, moduł SRSCM w sposób ciągły monitoruje wszystkie elementy układu SRS w celu określenia, czy zderzenie jest wystarczająco mocne, aby uruchomić poduszki powietrzne lub napinacze pasów bezpieczeństwa.

Lampka kontrolna układu poduszek powietrznych umieszczona w zestawie wskaźników zapali się na ok. 6 sekund po obróceniu włącznika zapłonu w położenie ON. Po upływie tego czasu lampka powinna zgasnąć.

OSTRZEŻENIE

Wystąpienie któregokolwiek z poniższych objawów oznacza usterkę dodatkowego układu bezpieczeństwa (SRS). Zalecamy przeprowadzenie kontroli systemu w autoryzowanej stacji obsługi Kia.

 • Lampka nie zapala się po ustawieniu kluczyka zapłonu w położeniu ON.
 • Lampka pali się nadal po upływie ok. 6 sekund.
 • Lampka zapala się podczas jazdy samochodu.
 • Lampka miga po ustawieniu kluczyka zapłonu w położenie ON.

Dodatkowy system bezpieczeństwa - poduszki powietrzne


Moduły poduszek powietrznych umieszczone są w środku koła kierownicy i w desce rozdzielczej po stronie pasażera nad schowkiem. Gdy moduł SRSCM wykryje poważne uderzenie w przód samochodu, automatycznie uruchomi przednie poduszki powietrzne.

Dodatkowy system bezpieczeństwa - poduszki powietrzne


Pod ciśnieniem wypełniającego poduszkę gazu osłony poduszek ulegają rozerwaniu. Dalsze rozwieranie się osłon umożliwia całkowite wypełnienie poduszek gazem.

Dodatkowy system bezpieczeństwa - poduszki powietrzne


Całkowicie wypełniona gazem poduszka wraz z prawidłowo zapiętym pasem bezpieczeństwa ogranicza ruch kierowcy lub pasażera do przodu, zmniejszając ryzyko obrażeń głowy lub klatki piersiowej.

Po całkowitym wypełnieniu gazem następuje natychmiastowe opróżnianie poduszki powietrznej w celu umożliwienia kierowcy obserwacji warunków przed pojazdem i kierowania pojazdem lub obsługi innych przyrządów.

Dodatkowy system bezpieczeństwa - poduszki powietrzne


OSTRZEŻENIE
 • W pojazdach wyposażonych w poduszkę powietrzną przedniego pasażera nie wolno montować ani umieszczać żadnych akcesoriów (uchwytu na pojemnik z napojami, pojemnika na kasety magnetofonowe, naklejek itd.) na desce rozdzielczej nad schowkiem.

  Przedmioty te mogą zostać wyrzucone jak pocisk i spowodować obrażenia podczas wypełniania poduszki powietrznej gazem.

 • Jeżeli w samochodzie zainstalowany jest pojemnik z płynnym odświeżaczem powietrza, nie należy umieszczać go na desce rozdzielczej ani w pobliżu zestawu wskaźników.

  Przedmioty te mogą zostać wyrzucone jak pociski i spowodować obrażenia podczas wypełniania gazem poduszki powietrznej pasażera.

 

OSTRZEŻENIE
 • Gdy zadziała poduszka powietrzna, może być słyszany głośny dźwięk i w kabinie pasażerskiej pojawi się drobny pył. Jest to zjawisko normalne i nie jest niebezpieczne - pył ten znajduje się w obudowie poduszki powietrznej. Pył wydostający się podczas uruchomienia poduszki powietrznej może wywołać podrażnienia skóry lub oczu, a u niektórych osób nasilić objawy astmy. Po wypadku, w trakcie którego zadziałały poduszki powietrzne, należy umyć obszary skóry narażone na działanie proszku zimną wodą i łagodnym mydłem.
 • Układ SRS działa jedynie wtedy, gdy kluczyk zapłonu jest w położeniu ON. Jeżeli lampka ostrzegawcza układu poduszek powietrznych (SRS) nie zapali się, będzie się palić ciągle po 6 sekundach od ustawienia kluczyka zapłonu w położeniu ON lub po uruchomieniu silnika, ewentualnie zapali się podczas jazdy, oznacza to, że układ SRS nie działa prawidłowo. Jeżeli to nastąpi, zalecamy przeprowadzenie kontroli systemu w autoryzowanej stacji obsługi Kia.
 • Przed wymianą bezpiecznika lub odłączeniem zacisku akumulatora najpierw należy kluczyk zapłonu ustawić w położeniu LOCK, a następnie wyjąć ze stacyjki. Nigdy nie należy wyjmować ani wymieniać bezpiecznika systemu SRS, gdy kluczyk zapłonu znajduje się w położeniu ON. Niezastosowanie się do tego zalecenia spowoduje zapalenie się lampki ostrzegawczej układu poduszek powietrznych SRS.

Lampka ostrzegawcza układu poduszek powietrznych

Zadaniem lampki ostrzegawczej układu poduszek powietrznych umieszczonej w zespole wskaźników jest sygnalizacja potencjalnych problemów związanych ...

Przednia poduszka powietrzna kierowcy i pasażera

Samochód Kia wyposażony jest w dodatkowy system bezpieczeństwa (SRS) w postaci układu poduszek powietrznych oraz ramieniowobiodrowych pasów bez ...

Zobacz tez:

Dolne i górne punkty mocowania ISOFIX (system mocowania bezpiecznych fotelików dziecięcych)
System ISOFIX utrzymuje fotelik dziecięcy na miejscu w razie wypadku. Celem tego systemu jest ułatwienie montażu bezpiecznych fotelików dziecięcych oraz zminimalizowanie ryzyka nieprawidłowego zamocowania ich. ...

System Shift-Lock
System shift-lock zapobiega przesunięciu dźwigni z pozycji P, jeśli pedał hamulca nie jest naciśnięty. Aby zmienić pozycję dźwigni z P: 1. Naciśnij i przytrzymaj pedał hamulca. 2. Uruchom ...

AdBlue (silniki BlueHDi)
Aby chronić środowisko i zapewnić zgodność z normą Euro 6 bez zmniejszania przy tym osiągów i zwiększania zużycia paliwa w silnikach Diesla, firma PEUGEOT wyposażyła swoje samochody w urządzenie, które łączy w sobie układ selek ...

Instrukcje obslugi: