KIA Niro - Instrukcja Obslugi: Podzespoły i funkcje układu SRS

Dodatkowy system bezpieczeństwa - poduszki powietrzne


W skład systemu SRS wchodzą następujące podzespoły:

 1. Moduł przedniej poduszki powietrznej kierowcy
 2. Moduł przedniej poduszki powietrznej pasażera*
 3. Moduły bocznych poduszek powietrznych*
 4. Moduły kurtynowych poduszek powietrznych*
 5. Zespoły zwijaczy napinaczy pasów bezpieczeństwa*
 6. Lampka ostrzegawcza układu poduszek powietrznych
 7. Moduł sterujący systemem SRS (SRSCM)
 8. Czujniki zderzenia czołowego
 9. Czujniki uderzenia bocznego*
 10. Czujniki nacisku bocznego*
 11. Lampka kontrolna wyłączenia przedniej poduszki powietrznej pasażera (tylko fotel przedniego pasażera)*
 12. Wyłącznik przedniej poduszki powietrznej pasażera*
 13. Zespoły retraktora z napinaczem*

* : jeśli jest w wyposażeniu

Jeżeli kluczyk zapłonu ustawiony jest w pozycji ON, moduł SRSCM w sposób ciągły monitoruje wszystkie elementy układu SRS w celu określenia, czy zderzenie jest wystarczająco mocne, aby uruchomić poduszki powietrzne lub napinacze pasów bezpieczeństwa.

Lampka kontrolna układu poduszek powietrznych umieszczona w zestawie wskaźników zapali się na ok. 6 sekund po obróceniu włącznika zapłonu w położenie ON. Po upływie tego czasu lampka powinna zgasnąć.

OSTRZEŻENIE

Wystąpienie któregokolwiek z poniższych objawów oznacza usterkę dodatkowego układu bezpieczeństwa (SRS). Zalecamy przeprowadzenie kontroli systemu w autoryzowanej stacji obsługi Kia.

 • Lampka nie zapala się po ustawieniu kluczyka zapłonu w położeniu ON.
 • Lampka pali się nadal po upływie ok. 6 sekund.
 • Lampka zapala się podczas jazdy samochodu.
 • Lampka miga po ustawieniu kluczyka zapłonu w położenie ON.

Dodatkowy system bezpieczeństwa - poduszki powietrzne


Moduły poduszek powietrznych umieszczone są w środku koła kierownicy i w desce rozdzielczej po stronie pasażera nad schowkiem. Gdy moduł SRSCM wykryje poważne uderzenie w przód samochodu, automatycznie uruchomi przednie poduszki powietrzne.

Dodatkowy system bezpieczeństwa - poduszki powietrzne


Pod ciśnieniem wypełniającego poduszkę gazu osłony poduszek ulegają rozerwaniu. Dalsze rozwieranie się osłon umożliwia całkowite wypełnienie poduszek gazem.

Dodatkowy system bezpieczeństwa - poduszki powietrzne


Całkowicie wypełniona gazem poduszka wraz z prawidłowo zapiętym pasem bezpieczeństwa ogranicza ruch kierowcy lub pasażera do przodu, zmniejszając ryzyko obrażeń głowy lub klatki piersiowej.

Po całkowitym wypełnieniu gazem następuje natychmiastowe opróżnianie poduszki powietrznej w celu umożliwienia kierowcy obserwacji warunków przed pojazdem i kierowania pojazdem lub obsługi innych przyrządów.

Dodatkowy system bezpieczeństwa - poduszki powietrzne


OSTRZEŻENIE
 • W pojazdach wyposażonych w poduszkę powietrzną przedniego pasażera nie wolno montować ani umieszczać żadnych akcesoriów (uchwytu na pojemnik z napojami, pojemnika na kasety magnetofonowe, naklejek itd.) na desce rozdzielczej nad schowkiem.

  Przedmioty te mogą zostać wyrzucone jak pocisk i spowodować obrażenia podczas wypełniania poduszki powietrznej gazem.

 • Jeżeli w samochodzie zainstalowany jest pojemnik z płynnym odświeżaczem powietrza, nie należy umieszczać go na desce rozdzielczej ani w pobliżu zestawu wskaźników.

  Przedmioty te mogą zostać wyrzucone jak pociski i spowodować obrażenia podczas wypełniania gazem poduszki powietrznej pasażera.

 

OSTRZEŻENIE
 • Gdy zadziała poduszka powietrzna, może być słyszany głośny dźwięk i w kabinie pasażerskiej pojawi się drobny pył. Jest to zjawisko normalne i nie jest niebezpieczne - pył ten znajduje się w obudowie poduszki powietrznej. Pył wydostający się podczas uruchomienia poduszki powietrznej może wywołać podrażnienia skóry lub oczu, a u niektórych osób nasilić objawy astmy. Po wypadku, w trakcie którego zadziałały poduszki powietrzne, należy umyć obszary skóry narażone na działanie proszku zimną wodą i łagodnym mydłem.
 • Układ SRS działa jedynie wtedy, gdy kluczyk zapłonu jest w położeniu ON. Jeżeli lampka ostrzegawcza układu poduszek powietrznych (SRS) nie zapali się, będzie się palić ciągle po 6 sekundach od ustawienia kluczyka zapłonu w położeniu ON lub po uruchomieniu silnika, ewentualnie zapali się podczas jazdy, oznacza to, że układ SRS nie działa prawidłowo. Jeżeli to nastąpi, zalecamy przeprowadzenie kontroli systemu w autoryzowanej stacji obsługi Kia.
 • Przed wymianą bezpiecznika lub odłączeniem zacisku akumulatora najpierw należy kluczyk zapłonu ustawić w położeniu LOCK, a następnie wyjąć ze stacyjki. Nigdy nie należy wyjmować ani wymieniać bezpiecznika systemu SRS, gdy kluczyk zapłonu znajduje się w położeniu ON. Niezastosowanie się do tego zalecenia spowoduje zapalenie się lampki ostrzegawczej układu poduszek powietrznych SRS.

Lampka ostrzegawcza układu poduszek powietrznych

Zadaniem lampki ostrzegawczej układu poduszek powietrznych umieszczonej w zespole wskaźników jest sygnalizacja potencjalnych problemów związanych ...

Przednia poduszka powietrzna kierowcy i pasażera

Samochód Kia wyposażony jest w dodatkowy system bezpieczeństwa (SRS) w postaci układu poduszek powietrznych oraz ramieniowobiodrowych pasów bez ...

Zobacz tez:

Utrata ciśnienia w oponie (z tiremobilitykit)
(JEŻELI JEST W WYPOSAŻENIU) Przed rozpoczęciem korzystania z zestawu TireMobilityKit należy przeczytać instrukcję. Sprężarka Butelka ze środkiem uszczelniającym Zestaw Tire Mobility Ki ...

Zewnętrzne lusterko wsteczne
Przed podjęciem jazdy należy upewnić się, czy kąt lusterka jest prawidłowo ustawiony. Samochód Kia wyposażony jest zarówno w lewe, jak i prawe zewnętrzne lusterko wsteczne. Lusterka moż ...

Koło zapasowe i narzędzia
UWAGA Twój samochód może być wyposażony lub nie być wyposażony w koło zapasowe, podnośnik, klucz do kół i torbę z narzędziami. W celu uzyskania szczegółowych infor ...

Instrukcje obslugi: