Wybierając bezpieczny fotelik dziecięcy należy zawsze:
Bezpieczny fotelik dziecięcy może być montowany, jeśli został zatwierdzony zgodnie z wymaganiami normy ECER44 lub ECE-R129.
Typy bezpiecznych fotelików dziecięcych
Istnieją trzy podstawowe typy fotelików dziecięcych: foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy, foteliki montowane przodem do kierunku jazdy oraz podkładki.
Są one klasyfikowane według wieku, wzrostu i wagi dziecka.
Bezpieczny fotelik dziecięcy ustawiony tyłem do kierunku jazdy Foteliki mocowane tyłem do kierunku jazdy zapewniają pełną powierzchnię oparcia dla pleców dziecka, System pasów utrzymuje dziecko na miejscu, zaś w razie wypadku nie pozwala wypaść dziecku z fotelika, a siła działająca na wrażliwe kręgi szyjne jest minimalizowana.
Dzieci poniżej pierwszego roku życia muszą zawsze podróżować w fotelikach mocowanych tyłem do kierunku jazdy.
Istnieją różne typy fotelików mocowanych tyłem do kierunku jazdy. Foteliki przeznaczone dla niemowląt mogą być mocowane wyłącznie w ten sposób.
Foteliki wielofunkcyjne i typu 3 w 1 zwykle mają wyższe limity wzrostu i wagi dla montaży tyłem do kierunku jazdy, co pozwala na przewożenie dziecka w ten sposób przez dłuższy czas.
Najlepiej używać fotelika ustawionego tyłem do kierunku jazdy tak długo, jak pozwalają na to limity wzrostu i wagi dziecka określone przez producenta fotelika.
Bezpieczny fotelik dziecięcy ustawiony przodem do kierunku jazdy W foteliku mocowanym przodem do kierunku jazdy dziecko jest zapięte w specjalnym systemie pasów. Dziecko powinno być zawsze przewożone w foteliku tego typu, aż przekroczy limit wzrostu lub wagi określony przez producenta fotelika.
Kiedy to się stanie, można przewozić dziecko na podkładce.
Podkładki dziecięca Podkładka umożliwia zapinanie dziecka pasami bezpieczeństwa pojazdu.
Dziecko siedzi wyżej, dzięki czemu pas utrzymuje mocniejsze części jego ciała.
Dzieci powinny być zawsze przewożone na podkładkach, aż osiągną wzrost umożliwiający prawidłowe zapięcie pasa bez podkładki.
Przy dobrze dopasowanym pasie jego biodrowa część przylega do górnej części ud, a nie do brzucha. Natomiast ramieniowa część pasa bezpieczeństwa powinna przechodzić wzdłuż ramienia i klatki piersiowej, a nie szyi ani twarzy.
Dzieci do 13 lat przewożone samochodem powinny siedzieć na tylnym siedzeniu i zawsze być do niego przypięte pasami. Minimalizuje to ryzyko odniesienia przez nie obrażeń podczas wypadku, nagłego manewru lub hamowania.
Dane techniczne i informacje dla użytkownika
Wymiary
*¹ Z relingami dachowymi
Silniki
Moc żarówek
Opony i obręcze kół
UWAGA
Jeżeli w nieodległej przyszłości oczekiwane jest nadejście
niskich temperatur, do ...
Ograniczenie prędkości jazdy
Ogranicznik prędkości zapobiega
przekroczeniu ustawionej
maksymalnej prędkości jazdy.
Prędkość maksymalną można
ustawić powyżej 30 km/h.
Kierowca może przyspieszyć do
ustawion ...
Gniazdo 12 V
Gniazdo 12 V przeznaczone jest do
zasilania telefonów komórkowych lub
innych urządzeń przystosowanych do
współpracy z układem elektrycznym
pojazdu. Przy pracującym silniku
urządzenia powinny p ...