KIA Niro - Instrukcja Obslugi: Wymiana opony

Opony i koła


Jeśli opona jest równomiernie zużyta, wskaźnik zużycia bieżnika (A) pojawia się jako ciągła taśma przebiegająca poprzecznie do bieżnika opony. Wskazuje ona na to, że na oponie znajduje się mniej niż 1,6 mm bieżnika. W przypadku zauważenia, że taśma stała się widoczna, należy wymienić oponę na nową.

Nie wolno czekać aż taśma stanie się widoczna na całej szerokości bieżnika i dopiero wówczas przystępować do wymiany opony.

UWAGA

Podczas wymiany opon zalecamy, stosowanie takich samych opon, jak pierwotnie dostarczane z pojazdami.

Jeśli nie będziemy tak postępować, będzie to miało negatywny wpływ na prowadzenie pojazdu.

OSTROŻNIE

Po wymianie koła/opony należy sprawdzić i jeśli trzeba dokręcić nakrętki mocujące koło po przejechaniu około 50 km i ponownie po przejechaniu 1000 km. Jeśli podczas jazdy kierownica lub cały pojazd drżą, oznacza to, że koło nie jest wyważone. Należy przeprowadzić operację wyważania opon. Jeżeli problem nie został rozwiązany, należy skontaktować się z autoryzowanym sprzedawcą firmy Kia.

 

OSTRZEŻENIE - Wymiana opon

W celu zmniejszenia prawdopodobieństwa doznania poważnych lub śmiertelnych obrażeń na skutek wypadku spowodowanego uszkodzeniem opony lub utratą panowania nad pojazdem należy:

 • Wymieniać opony zużyte, z oznakami nierównomiernego zużycia i uszkodzone.

  Zużyte opony mogą powodować zmniejszenie skuteczności hamowania, gorsze panowanie nad pojazdem i mniejszą przyczepność.

 • Nie wolno prowadzić samochodu, jeżeli ciśnienie w oponach jest zbyt niskie lub zbyt wysokie. Może to powodować nadmierne zużycie i uszkodzenie opon.
 • Wymieniając opony, nigdy nie wolno stosować różnych typów opon w samochodzie.

  Zmieniając opony radialne na diagonalne, należy wymienić wszystkie opony (łącznie z oponą koła zapasowego).

 • Używanie opon i kół o rozmiarach innych niż zalecane może być przyczyną nietypowego zachowania się samochodu i złej kontroli nad pojazdem, co może skończyć się poważnym wypadkiem.
 • Koła niespełniające specyfikacji firmy Kia mogą być źle dopasowane, co może być przyczyną uszkodzenia lub nietypowego zachowania się samochodu i złej kontroli nad pojazdem.
 • Układ ABS pracuje na zasadzie porównywania prędkości kół. Rozmiar opony ma wpływ na prędkość kół.

  Kiedy ma miejsce wymiana opony, wszystkie 4 opony muszą mieć ten sam rozmiar co oryginalne opony dostarczone razem z samochodem. Zastosowanie innych opon może spowodować, że układ ABS (Antilock Brake System) i ESC (Electronic Stability Control) będzie pracował nieregularnie.

Wymiana opony w kompaktowym dojazdowym kole zapasowym (jeśli jest w wyposażeniu)

Bieżnik opony w kompaktowym dojazdowym kole zapasowym wytrzymuje krócej niż bieżnik opony w kole bieżąco używanym. Należy wymienić oponę, gdy staną się widoczne paski wskaźnikowe sygnalizujące zużycie opony, znajdujące się na oponie.Wymienna kompaktowa opona koła zapasowego powinna być tego samego wymiaru i typu, jak opona zastosowana w nowym pojeździe i należy ją założyć na takie same kompaktowe koło zapasowe. Opona kompaktowa nie jest przeznaczona do zakładania na kole o normalnym wymiarze, a kompaktowe dojazdowe koło zapasowe nie jest przeznaczone do zakładania normalnej opony.

Wymiana koła

Przy dokonywaniu wymiany z jakichkolwiek powodów kół metalowych należy upewnić się , czy nowe koła są odpowiednikiem oryginalnych kół fabrycznych i mają taką samą średnicę, szerokość, obręcz i odsadzenie obręczy koła.

OSTRZEŻENIE

Koło które nie ma prawidłowych rozmiarów może ujemnie wpływać na trwałość kół, trwałość łożysk, możliwości hamowania i drogę hamowania, charakterystyki prowadzenia, prześwit samochodu, odległość od nadwozia do opony, odległość łańcucha śniegowego od nadwozia, kalibrację prędkościomierza i licznika przebiegu km, ustawienie wiązki świateł reflektorów głównych i wysokość zderzaka.

Siła przyczepności opony

Siła przyczepności opony ulega pogorszeniu przy jeździe na zużytych oponach, jeździe na oponach, których ciśnienie jest nieprawidłowe lub przy jeździe na śliskiej nawierzchni. Opony należy wymienić w chwili, gdy ukaże się wskaźnik zużycia bieżnika. W celu zmniejszenia niebezpieczeństwa utraty panowania nad pojazdem należy zmniejszyć prędkość jazdy podczas opadów deszczu i śniegu oraz oblodzenia nawierzchni.

Konserwacja opony

Oprócz prawidłowego ciśnienia prawidłowe osiowe ustawienie kół przyczynia się do zmniejszenia zużycia opon. Jeśli stwierdzi się nierównomierne zużycie opon, należy poprosić sprzedawcę o sprawdzenie ustawienia geometrii kół.

Po założeniu nowych opon należy upewnić się, czy są one należycie wyważone. Należyte wyważenie opon przyczynia siłę do zwiększenia komfortu jazdy i przedłużenia trwałości opon. Ponadto opona powinna zostać dodatkowo wyważona ponownie po jej zdjęciu z koła.

Przekładanie kół samochodu

Aby wyrównać zużycie bieżnika zaleca się przekładanie kół samochodu co 12 000 km (7 500 mil) lub wcześniej, jeśli stwierdzi ...

Oznaczenia na bocznej stronie opony

Informacje podane na tej tabliczce identyfikują i opisują podstawową charakterystykę opony oraz podają numer identyfikacyjny opony (TIN), potrzebny d ...

Zobacz tez:

Przywracanie prędkości tempomatu
Jeśli do anulowania prędkości tempomatu użyto jakiejkolwiek innej metody niż naciśnięcie przycisku CRUISE, a system tempomatu wciąż działa, prędkość tempomatu można automaty ...

Komunikat ostrzegawczy i system sterowania AEB
System AEB wyświetla komunikaty ostrzegawcze i emituje ostrzeżenia dźwiękowe zależnie od poziomu ryzyka zderzenia z poprzedzającym pojazdem w przypadku nagłego hamowania, zbyt małej odległości od ...

Fotele przednie
Pozycja fotela Ostrzeżenie Przed wyruszeniem w drogę należy odpowiednio wyregulować fotele.Niebezpieczeństwo Aby możliwe było bezpieczne napełnienie poduszki powietrznej, kierowca siedzący ...

Instrukcje obslugi: