Mazda CX-5 - Instrukcja Obslugi: Funkcja AUTOHOLD

Mazda CX-5 - Instrukcja Obslugi –> Podczas jazdy –> Hamulec –> Funkcja AUTOHOLD

Funkcja AUTOHOLD automatycznie utrzymuje samochód w miejscu, nawet jeśli nie trzymasz stopy na pedale hamulca. Najlepiej funkcja ta sprawdza się w korku lub podczas zatrzymania samochodu na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną. Hamulce są zwalniane w momencie wznowienia jazdy, na przykład poprzez zwolnienie pedału sprzęgła i ustawienia dźwigni zmiany biegów w pozycji innej niż luz (manualna skrzynia biegów) lub wciśnięcie pedału przyspieszenia (automatyczna skrzynia biegów).

OSTRZEŻENIE

Nie polegaj całkowicie na działaniu funkcji AUTOHOLD: Funkcję AUTOHOLD zaprojektowano wyłącznie do wspomagania działania hamulców, kiedy samochód jest zatrzymany. Zaniedbanie posługiwania się hamulcami i poleganie wyłącznie na funkcji AUTOHOLD zagraża bezpieczeństwu i może skutkować wypadkiem, jeśli samochód nagle poruszy się. Używaj w odpowiedni sposób hamulców zgodnie z warunkami ruchu drogowego i otoczenia.

Nie zdejmuj swojej stopy z pedału hamulca, gdy samochód jest zatrzymany na stromym wzniesieniu: Ponieważ istnieje ryzyko, że samochód nie będzie utrzymywany w pozycji zatrzymanej przez funkcję AUTOHOLD, samochód może się niespodziewanie poruszyć, co może doprowadzić do wypadku.

Nie korzystaj z funkcji AUTOHOLD na drogach śliskich, jak drogi pokryte lodem lub śniegiem czy drogi nieutwardzone: Nawet jeśli samochód będzie utrzymywany w pozycji zatrzymanej przez funkcję AUTOHOLD, może się niespodziewanie poruszyć, co może doprowadzić do wypadku. W razie potrzeby używaj pedału hamulca, hamulców lub kierownicy w odpowiedni sposób.

Od razu wciśnij pedał hamulca w następujących sytuacjach: Jeśli zostanie wymuszone anulowanie działania funkcji AUTOHOLD, samochód może się niespodziewanie poruszyć, co może skutkować wypadkiem.


Podczas parkowania samochodu zawsze włączaj elektromechaniczny hamulec postojowy (EPB): Niewłączenie elektromechanicznego hamulca postojowego (EPB) podczas parkowania samochodu zagraża bezpieczeństwu, ponieważ samochód może się nagle poruszyć, co może doprowadzić do wypadku. Podczas parkowania samochodu ustaw dźwignię wybierania biegów w pozycji P (automatyczna skrzynia biegów) i włącz elektromechaniczny hamulec postojowy (EPB).

PRZESTROGA

Jeśli przestaniesz używać pedału przyspieszenia, zanim samochód zacznie ruszać, siła utrzymująca samochód w pozycji zatrzymanej może ulec osłabieniu. Mocno wciśnij pedał hamulca lub pedał przyspieszenia, aby przyspieszyć samochodem.

UWAGA

Funkcja AUTOHOLD


Funkcja AUTOHOLD jest włączona

Naciśnij przycisk funkcji AUTOHOLD i kiedy włączy się lampka sygnalizacyjna trybu gotowości funkcji AUTOHOLD, funkcja ta również się włączy.

Funkcja AUTOHOLD


UWAGA W przypadku spełnienia wszystkich poniższych warunków lampka sygnalizacyjna trybu gotowości funkcji AUTOHOLD włącza się po naciśnięciu przycisku funkcji AUTOHOLD i wtedy funkcja AUTOHOLD również się włącza.

Obsługa funkcji AUTOHOLD i utrzymywanie włączonych hamulców

1. Naciśnij pedał hamulca, po czym całkowicie zatrzymaj samochód.

2. Lampka sygnalizacyjna aktywnej funkcji AUTOHOLD w zestawie wskaźników włącza się i hamulce są włączone.


3. Samochód jest unieruchomiony, mimo iż pedał hamulca jest zwolniony.

UWAGA Funkcja AUTOHOLD działa i hamulce są włączone w przypadku spełnienia wszystkich poniższych warunków.

Wyłączanie funkcji AUTOHOLD i ruszanie samochodem

Jeśli wykonasz którekolwiek z poniższych działań, aby ruszyć samochodem, hamulce są automatycznie wyłączane i gaśnie lampka sygnalizacyjna aktywnej funkcji AUTOHOLD.

UWAGA

Funkcja AUTOHOLD jest wyłączona

Samochód porusza się

Naciśnij przycisk funkcji AUTOHOLD, aby wyłączyć funkcję AUTOHOLD (lampka sygnalizacyjna gotowości funkcji AUTOHOLD gaśnie).

Hamulec są włączone

Wciśnij pedał hamulca i naciśnij przycisk funkcji AUTOHOLD, aby wyłączyć funkcję AUTOHOLD (lampka sygnalizacyjna gotowości funkcji AUTOHOLD i lampka sygnalizacyjna aktywnej funkcji AUTOHOLD w zestawie wskaźników gasną).

Funkcja AUTOHOLD jest włączona


UWAGA


(Z wyświetlaczem wielofunkcyjnym) Jeśli przycisk funkcji AUTOHOLD zostanie naciśnięty bez wciśnięcia pedału hamulca, gdy funkcja AUTOHOLD działa (lampka sygnalizacyjna aktywnej funkcji AUTOHOLD w zestawie wskaźników jest włączona), na wyświetlaczu wielofunkcyjnym pojawi się komunikat informujący o konieczności wciśnięcia pedału hamulca w celu wyłączenia hamulca postojowego.

System sygnalizacji awaryjnego hamowania

Twoja Mazda jest wyposażona w system sygnalizacji awaryjnego hamowania, który zaprojektowano tak, aby rozpoznawał bardziej energiczne naciśnięcie pedału hamulca, niż przy normalnej eksploatacji.

Jeżeli system rozpozna awaryjne hamowanie, wszystkie kierunkowskazy będą szybko migać, aby ostrzec kierowcę pojazdu jadącego za Tobą o potrzebie nagłego hamowania.

System wyłączy się, kiedy pedał hamulca zostanie zwolniony, lub kiedy przestanie być mocno naciskany, w oparciu o tempo zmniejszania się prędkości samochodu.

UWAGA

System wspomagający ruszanie na wzniesieniu (HLA)

System HLA to funkcja, która ułatwia rozpoczęcie jazdy na wzniesieniu. Gdy samochód zatrzymał się na wzniesieniu, po zwolnieniu przez kierowcę pedału hamulca i naciśnięciu pedału przyspieszenia system HLA zapobiega stoczeniu się pojazdu. Siła hamowania jest utrzymywana automatycznie po zwolnieniu pedału hamulca, gdy samochód stoi na stromym podjeździe.

W przypadku samochodów z manualną skrzynią biegów system HLA działa na zjeździe przy dźwigni zmiany biegów w pozycji R oraz na podjeździe przy dźwigni zmiany biegów w pozycji innej niż R. W przypadku samochodów z automatyczną skrzynią biegów system HLA działa na zjeździe, gdy dźwignia wybierania biegów znajduje się w pozycji R oraz na podjeździe, gdy dźwignia wybierania biegów znajduje się w pozycji jazdy do przodu.

OSTRZEŻENIE

Nie polegaj całkowicie na działaniu systemu HLA: System HLA został zaprojektowany jako wsparcie dla kierowcy podczas ruszania ze wzniesienia. Poleganie jedynie na systemie wspomagającym ruszanie na wzniesieniu w celu uniknięcia stoczenia się samochodu jest niebezpieczne, ponieważ system działa przez czas około dwóch sekund, po którym samochód ruszy, mogąc doprowadzić do wypadku.

Samochód może się stoczyć w zależności od obciążenia i od tego, czy holuje przyczepę czy też nie. Ponadto, w przypadku samochodów z manualną skrzynią biegów, samochód może się stoczyć w zależności od sposobu użycia pedałów sprzęgła czy przyspieszenia.

Zawsze sprawdź warunki wokół samochodu, zanim ruszysz samochodem.

UWAGA

Układ hamulcowy

Pedał hamulca Twój samochód posiada hamulce ze wspomaganiem, o automatycznie regulowanej efektywności. W razie awarii układu wspomagania moż ...

ABS/TCS/DSC

System zapobiegający blokowaniu kół w trakcie hamowania (ABS)Moduł sterujący ABS stale monitoruje prędkość każdego koła. Je&# ...

Zobacz tez:

Koła i opony
Stan opon i obręczy kół Na krawężniki należy najeżdżać powoli i, w miarę możliwości, pod kątem prostym. Najeżdżanie na ostre krawężniki może doprowadzi ...

Wycieraczki i spryskiwacze
Wycieraczki/spryskiwacze przedniej szyby Wycieraczka i spryskiwacz tylnej szyby A : Sterowanie prędkością pracy wycieraczek (przednich) MIST/ - Pojedynczy cykl pracy OFF / O - Wyłączone INT / --- - Cykl pr ...

Ładowarka bezprzewodowa telefonów komórkowych
(jeżeli występuje) W konsoli przedniej znajduje się ładowarka bezprzewodowa telefonów komórkowych. Z układu można korzystać przy zamkniętych wszystkich drzwiach i włączonej stacy ...

Instrukcje obslugi: