Mazda CX-5 - Instrukcja Obslugi: Jak działają poduszki powietrzne SRS

Twoja Mazda została wyposażona w wymienione poniżej poduszki powietrzne SRS.

Poduszki powietrzne SRS zostały zaprojektowane tak, aby wraz z pasami bezpieczeństwa zmniejszać ryzyko obrażeń osób wewnątrz samochodu w czasie wypadku.

Poduszki powietrzne SRS stanowią zabezpieczenie dodatkowe w stosunku do pasów bezpieczeństwa. Zawsze poprawnie zapinaj pasy bezpieczeństwa.

Napinacze pasów bezpieczeństwa

Napinacze pasów działają w różny sposób w zależności od typu poduszek, w jakie wyposażony jest samochód. Więcej szczegółowych informacji na temat działania napinaczy pasów bezpieczeństwa, patrz rozdział "Okoliczności zadziałania poduszek powietrznych SRS".

Przód

Napinacze pasów bezpieczeństwa przednich siedzeń zostały zaprojektowane, aby zadziałać w przypadku zderzenia czołowego lub czołowo-bocznego o wystarczająco dużej sile.

Ponadto napinacze działają w przypadku rozpoznania kolizji bocznej (tylko po stronie, po której kolizja ma miejsce) lub przewrócenia się samochodu (Rosja).

Tylne zewnętrzne siedzenia

Napinacze pasów bezpieczeństwa siedzeń tylnych zewnętrznych zostały zaprojektowane, aby zadziałać w przypadku zderzenia czołowego lub czołowo-bocznego o wystarczająco dużej sile.

Poduszka powietrzna kierowcy

Poduszka powietrzna kierowcy jest zamontowana wewnątrz koła kierownicy.

Kiedy czujnik zderzenia przedniego wykryje uderzenie o odpowiednio dużej sile, poduszka powietrzna kierowcy błyskawicznie się napełni pomagając zredukować obrażenia głowy i klatki piersiowej kierowcy, jakie mógłby odnieść uderzając o koło kierownicy.

(Z systemem wykrywania obecności i postury przedniego pasażera) Dwustopniowa poduszka powietrzna kierowcy ma dwa stopnie energii napełniania się, w zależności od pozycji siedzenia kierowcy. Czujnik pozycji przesunięcia siedzenia kierowcy umiejscowiony jest pod siedzeniem kierowcy. Czujnik ten określa, czy siedzenie kierowcy jest przesunięte do przodu lub do tyłu w stosunku do pozycji odniesienia i przesyła informację o pozycji siedzenia do modułu diagnostycznego (modułu SAS). Moduł SAS zaprojektowano do sterowania napełnianiem poduszki kierowcy w zależności od tego, jak blisko kierownicy znajduje się siedzenie kierowcy.

Podczas uderzenia o umiarkowanej sile poduszka kierowcy napełnia się z mniejszą energią, natomiast w przypadku uderzenia o dużo większej sile oraz wówczas, kiedy siedzenie kierowcy znajduje się za pozycją odniesienia, poduszka napełnia się z większą energią.

Jak działają poduszki powietrzne SRS


Poduszka powietrzna przedniego pasażera

Poduszka powietrzna przedniego pasażera jest zamontowana w desce rozdzielczej.

Mechanizm napełniania przedniej poduszki powietrznej pasażera jest taki sam, jak w przypadku poduszki powietrznej kierowcy.

(Z systemem wykrywania obecności i postury przedniego pasażera) Poduszkę powietrzną przedniego pasażera zaprojektowano tak, aby zadziałała wyłącznie wówczas, gdy czujnik systemu wykrywania obecności i postury przedniego pasażera wykryje, że pasażer przedni siedzi na swoim siedzeniu. Więcej informacji można uzyskać w rozdziale dotyczącym systemu wykrywania obecności i postury przedniego pasażera

Jak działają poduszki powietrzne SRS


Boczne poduszki powietrzne

Boczne poduszki powietrzne są zamontowane w bocznej części siedzeń przednich.

Kiedy czujnik zderzenia wykryje boczne uderzenie o odpowiednio dużej sile, boczna poduszka powietrzna błyskawicznie się napełni tylko od strony, w którą nastąpiło uderzenie.

Boczna poduszka powietrzna szybko się napełnia, w celu ograniczenia obrażeń klatki piersiowej kierowcy i pasażera przedniego spowodowanych przez bezpośrednie uderzenie wewnętrznych elementów, takich jak drzwi czy okno.

(Z systemem wykrywania obecności i postury przedniego pasażera) Boczną poduszkę powietrzną przedniego pasażera zaprojektowano tak, aby zadziałała wyłącznie wówczas, gdy czujnik systemu wykrywania obecności i postury przedniego pasażera wykryje, że pasażer przedni siedzi na swoim siedzeniu. Więcej informacji można uzyskać w rozdziale dotyczącym systemu wykrywania obecności i postury przedniego pasażera.

Jak działają poduszki powietrzne SRS


Kurtyny boczne

Kurtyny powietrzne są zamontowane pomiędzy słupkami przedniej i tylnej szyby wzdłuż krawędzi dachu po obu stronach pojazdu.

Kiedy czujnik zderzenia wykryje boczne uderzenie o odpowiednio dużej sile, boczna kurtyna powietrzna błyskawicznie się napełni, pomagając zredukować obrażenia, które mogli by odnieść głównie tylni zewnętrzni pasażerowie, uderzając w wewnętrzne elementy samochodu, takich jak drzwi czy okno. Więcej informacji szczegółowych, patrz rozdział "Okoliczności zadziałania poduszek powietrznych SRS".

Przy uderzeniu bocznym Uderzenie boczne o odpowiednio dużej sile spowoduje otworzenie kurtyny tylko po stronie uderzenia.

Jak działają poduszki powietrzne SRS


(Rosja)

Przy przewróceniu się samochodu: W przypadku przewrócenia się samochodu zadziałają obie kurtyny boczne.

Jak działają poduszki powietrzne SRS


Lampka ostrzegawcza/Sygnał ostrzegawczy

O nieprawidłowym funkcjonowaniu systemu lub jego stanie informuje specjalne ostrzeżenie.

Komponenty systemu poduszek powietrznych

(Z systemem wykrywania obecności i postury przedniego pasażera) (Bez systemu wykrywania obecności i postury przedniego pasażera) System napełn ...

Okoliczności zadziałania poduszek powietrznych SRS

Poniższa tabela przedstawia zadziałanie odpowiednich poduszek powietrznych w zależności od typu uderzenia. (Ilustracje pokazują przykładowe uder ...

Zobacz tez:

Układ Start/Stop (ISG)
(JEŻELI WYSTĘPUJE) Układ Start/Stop (ISG) obniża zużycie paliwa, automatycznie chwilowo wyłączając silnik podczas krótkich postojów (np. na czerwonym świetle, przed znakiem stopu lub w k ...

Lusterka wewnętrzne
Ręczne przyciemnianie W celu zmniejszenia intensywności światła odbijającego się w lusterku zmienić położenie dźwigni znajdującej się w dolnej części lusterka. Automatycz ...

Wymiana żarówki ostrożności
W samochodzie warto mieć zapasowe żarówki o odpowiedniej specyfikacji. Zob.podrozdział "Moc żarówek". Przed wymianą żarówki, należy zatrzymać pojazd w bezpiecznym miejscu, ...

Instrukcje obslugi: