Mazda CX-5 - Instrukcja Obslugi: Jak działają poduszki powietrzne SRS

Twoja Mazda została wyposażona w wymienione poniżej poduszki powietrzne SRS.

Poduszki powietrzne SRS zostały zaprojektowane tak, aby wraz z pasami bezpieczeństwa zmniejszać ryzyko obrażeń osób wewnątrz samochodu w czasie wypadku.

Poduszki powietrzne SRS stanowią zabezpieczenie dodatkowe w stosunku do pasów bezpieczeństwa. Zawsze poprawnie zapinaj pasy bezpieczeństwa.

Napinacze pasów bezpieczeństwa

Napinacze pasów działają w różny sposób w zależności od typu poduszek, w jakie wyposażony jest samochód. Więcej szczegółowych informacji na temat działania napinaczy pasów bezpieczeństwa, patrz rozdział "Okoliczności zadziałania poduszek powietrznych SRS".

Przód

Napinacze pasów bezpieczeństwa przednich siedzeń zostały zaprojektowane, aby zadziałać w przypadku zderzenia czołowego lub czołowo-bocznego o wystarczająco dużej sile.

Ponadto napinacze działają w przypadku rozpoznania kolizji bocznej (tylko po stronie, po której kolizja ma miejsce) lub przewrócenia się samochodu (Rosja).

Tylne zewnętrzne siedzenia

Napinacze pasów bezpieczeństwa siedzeń tylnych zewnętrznych zostały zaprojektowane, aby zadziałać w przypadku zderzenia czołowego lub czołowo-bocznego o wystarczająco dużej sile.

Poduszka powietrzna kierowcy

Poduszka powietrzna kierowcy jest zamontowana wewnątrz koła kierownicy.

Kiedy czujnik zderzenia przedniego wykryje uderzenie o odpowiednio dużej sile, poduszka powietrzna kierowcy błyskawicznie się napełni pomagając zredukować obrażenia głowy i klatki piersiowej kierowcy, jakie mógłby odnieść uderzając o koło kierownicy.

(Z systemem wykrywania obecności i postury przedniego pasażera) Dwustopniowa poduszka powietrzna kierowcy ma dwa stopnie energii napełniania się, w zależności od pozycji siedzenia kierowcy. Czujnik pozycji przesunięcia siedzenia kierowcy umiejscowiony jest pod siedzeniem kierowcy. Czujnik ten określa, czy siedzenie kierowcy jest przesunięte do przodu lub do tyłu w stosunku do pozycji odniesienia i przesyła informację o pozycji siedzenia do modułu diagnostycznego (modułu SAS). Moduł SAS zaprojektowano do sterowania napełnianiem poduszki kierowcy w zależności od tego, jak blisko kierownicy znajduje się siedzenie kierowcy.

Podczas uderzenia o umiarkowanej sile poduszka kierowcy napełnia się z mniejszą energią, natomiast w przypadku uderzenia o dużo większej sile oraz wówczas, kiedy siedzenie kierowcy znajduje się za pozycją odniesienia, poduszka napełnia się z większą energią.

Jak działają poduszki powietrzne SRS


Poduszka powietrzna przedniego pasażera

Poduszka powietrzna przedniego pasażera jest zamontowana w desce rozdzielczej.

Mechanizm napełniania przedniej poduszki powietrznej pasażera jest taki sam, jak w przypadku poduszki powietrznej kierowcy.

(Z systemem wykrywania obecności i postury przedniego pasażera) Poduszkę powietrzną przedniego pasażera zaprojektowano tak, aby zadziałała wyłącznie wówczas, gdy czujnik systemu wykrywania obecności i postury przedniego pasażera wykryje, że pasażer przedni siedzi na swoim siedzeniu. Więcej informacji można uzyskać w rozdziale dotyczącym systemu wykrywania obecności i postury przedniego pasażera

Jak działają poduszki powietrzne SRS


Boczne poduszki powietrzne

Boczne poduszki powietrzne są zamontowane w bocznej części siedzeń przednich.

Kiedy czujnik zderzenia wykryje boczne uderzenie o odpowiednio dużej sile, boczna poduszka powietrzna błyskawicznie się napełni tylko od strony, w którą nastąpiło uderzenie.

Boczna poduszka powietrzna szybko się napełnia, w celu ograniczenia obrażeń klatki piersiowej kierowcy i pasażera przedniego spowodowanych przez bezpośrednie uderzenie wewnętrznych elementów, takich jak drzwi czy okno.

(Z systemem wykrywania obecności i postury przedniego pasażera) Boczną poduszkę powietrzną przedniego pasażera zaprojektowano tak, aby zadziałała wyłącznie wówczas, gdy czujnik systemu wykrywania obecności i postury przedniego pasażera wykryje, że pasażer przedni siedzi na swoim siedzeniu. Więcej informacji można uzyskać w rozdziale dotyczącym systemu wykrywania obecności i postury przedniego pasażera.

Jak działają poduszki powietrzne SRS


Kurtyny boczne

Kurtyny powietrzne są zamontowane pomiędzy słupkami przedniej i tylnej szyby wzdłuż krawędzi dachu po obu stronach pojazdu.

Kiedy czujnik zderzenia wykryje boczne uderzenie o odpowiednio dużej sile, boczna kurtyna powietrzna błyskawicznie się napełni, pomagając zredukować obrażenia, które mogli by odnieść głównie tylni zewnętrzni pasażerowie, uderzając w wewnętrzne elementy samochodu, takich jak drzwi czy okno. Więcej informacji szczegółowych, patrz rozdział "Okoliczności zadziałania poduszek powietrznych SRS".

Przy uderzeniu bocznym Uderzenie boczne o odpowiednio dużej sile spowoduje otworzenie kurtyny tylko po stronie uderzenia.

Jak działają poduszki powietrzne SRS


(Rosja)

Przy przewróceniu się samochodu: W przypadku przewrócenia się samochodu zadziałają obie kurtyny boczne.

Jak działają poduszki powietrzne SRS


Lampka ostrzegawcza/Sygnał ostrzegawczy

O nieprawidłowym funkcjonowaniu systemu lub jego stanie informuje specjalne ostrzeżenie.

Komponenty systemu poduszek powietrznych

(Z systemem wykrywania obecności i postury przedniego pasażera) (Bez systemu wykrywania obecności i postury przedniego pasażera) System napełn ...

Okoliczności zadziałania poduszek powietrznych SRS

Poniższa tabela przedstawia zadziałanie odpowiednich poduszek powietrznych w zależności od typu uderzenia. (Ilustracje pokazują przykładowe uder ...

Zobacz tez:

Przygotowywanie urządzenia przenośnego Bluetooth
Przygotowanie zestawu głośnomówiącego Bluetooth Ustawianie kodu do programowania 4-cyfrowy kod do zaprogramowania posiadanego telefonu komórkowego (sparowania) można uprzednio ustawić. UWAGA Początko ...

Holowanie awaryjne
Jeśli holowanie jest niezbędne, zaleca się by zostało ono wykonane przez autoryzowanego sprzedawcę Kia Motors lub komercyjną firmę pomocy drogowej. Jeśli w razie sytuacji awaryjnej pomoc drogowa jest ni ...

Zestaw głośnomówiący Bluetooth
Nawiązywanie połączeniaW przypadku systemu Mazda Connect nawiązywanie połączeń jest możliwe za pośrednictwem dowolnej z sześciu poniższych metod: Pobranie książki telefonicznej ...

Instrukcje obslugi: