Mazda CX-5 - Instrukcja Obslugi: Pozycje dźwigni zmiany biegów

Mazda CX-5 - Instrukcja Obslugi –> Podczas jazdy –> Automatyczna skrzynia biegów –> Pozycje dźwigni zmiany biegów

P (Parkowanie) Pozycja P blokuje skrzynię biegów i zapobiega przemieszczeniu samochodu.

OSTRZEŻENIE

Zawsze ustawiaj dźwignię zmiany biegów w pozycji P i włączaj hamulec postojowy: Ustawienie dźwigni zmiany biegów w pozycji P bez włączenia hamulca postojowego zagraża bezpieczeństwu. Jeśli pozycja P skrzyni biegów nie unieruchomi samochodu, może on ruszyć i spowodować wypadek.

PRZESTROGA

R (Wsteczny) W pozycji R samochód jedzie tylko do tyłu. Zatrzymaj samochód, zanim włączysz lub wyłączysz wsteczny bieg, z wyjątkiem nielicznych sytuacji, o których mowa w rozdziale "Ruszanie na śliskiej nawierzchni"

UWAGA (Z systemem czujników parkowania) Gdy dźwignia wybierania biegów jest ustawiona w pozycji R, a włącznik zapłonu znajduje się w pozycji ON, system czujników parkowania jest włączony i słychać sygnał dźwiękowy.

N (Neutralna) W pozycji N koła i skrzynia biegów nie są zablokowane. Samochód będzie się toczył nawet po minimalnym pochyleniu, jeśli nie zostanie włączony hamulec postojowy lub naciśnięty pedał hamulca.

OSTRZEŻENIE

Gdy silnik pracuje na obrotach wyższych niż obroty biegu jałowego, nie przesuwaj dźwigni z pozycji N lub P na bieg przeznaczony do jazdy: Zagraża to bezpieczeństwu, ponieważ samochód może nagle ruszyć, powodując wypadek. Jeśli tak się stanie, samochód może nagle ruszyć, powodując wypadek lub poważne obrażenia.

Nie przełączaj dźwigni w pozycję N podczas jazdy: Nie przesuwaj dźwigni w pozycję N podczas jazdy. Zagraża to bezpieczeństwu.

Nie można zmniejszać prędkości hamując silnikiem. Może to doprowadzić do wypadku lub poważnego urazu.

PRZESTROGA

Nie przełączaj dźwigni w pozycję N podczas jazdy. Możesz uszkodzić skrzynię biegów.

UWAGA Aby zapobiec nagłemu ruszeniu samochodu, uruchom hamulec postojowy lub naciśnij pedał hamulca, zanim przełączysz dźwignię z pozycji N.

D (Jazda) Pozycja D jest to normalna pozycja do jazdy. Od chwili ruszenia skrzynia automatycznie będzie wykorzystywać 6 przełożeń.

M (Tryb manualny) Pozycja M jest pozycją manualnego trybu zmiany biegów. Biegi wyższe lub niższe można włączać za pomocą dźwigni zmiany biegów.

Wskazanie pozycji dźwigni zmiany biegów

Pozycje dźwigni zmiany biegów


Pozycja dźwigni jest wyświetlana, jeśli włącznik zapłonu znajduje się w pozycji ON.

Wskazanie pozycji dźwigni zmiany biegów

W trybie manualnej zmiany biegów wyświetlana jest pozycja dźwigni zmiany biegów "M" oraz numer wybranego biegu.

System aktywnej adaptacyjnej zmiany biegów (AAS)

System aktywnej adaptacyjnej zmiany biegów (AAS) automatycznie dostosowuje moment zmiany przełożenia do warunków panujących na drodze i parametrów zadanych przez kierowcę. W ten sposób poprawia komfort jazdy. Jeżeli dźwignia skrzyni biegów znajduje się w pozycji D skrzynia biegów może przełączyć się do trybu ASS w następujących okolicznościach: podjazd pod wzniesienie, zjazd ze wzniesienia, pokonywanie zakrętu, jazda na dużych wysokościach, nagłe naciśnięcie na pedał przyśpieszenia.

W zależności od warunków jazdy oraz stanu samochodu i nawierzchni drogowej zmiana biegów może być opóźniona lub w ogóle nie mieć miejsca, niemniej nie świadczy to o nieprawidłowości, ponieważ system AAS będzie utrzymywał optymalny bieg.

System Shift-Lock

System shift-lock zapobiega przesunięciu dźwigni z pozycji P, jeśli pedał hamulca nie jest naciśnięty. Aby zmienić pozycję dźwigni z ...

Tryb manualnej zmiany biegów

Ten tryb daje odczucie jazdy samochodem z manualną skrzynią biegów, czyli ze zmianą biegów za pomocą dźwigni. Umożliwia w ten spos& ...

Zobacz tez:

System kontroli prędkości maksymalnej
(JEŚLI JEST W WYPOSAŻENIU) Jeżeli kierowca nie chce przekraczać określonej prędkości, może ustawić prędkość maksymalną. W przypadku przekroczenia ustawionej prędkości m ...

Schowki
Schowki OstrzeżenieNie przechowywać ciężkich lub ostrych przedmiotów w schowkach. W przeciwnym razie, jeśli w wyniku gwałtownego hamowania, nagłej zmiany kierunku jazdy lub wypadku dojdzie ...

Paliwo i emisje spalin
Środki ostrożności Wymogi dotyczące paliwa (SKYACTIV-G 2.0, SKYACTIV-G 2.5) W pojazdach wyposażonych w sondy Lambda lub katalizator należy stosować WYŁĄCZNIE BENZYNĘ BEZOŁOWIOWĄ. Pozwala ...

Instrukcje obslugi: