Opel Crossland X - Instrukcja Obslugi: Układy kontroli jazdy

Elektroniczny układ stabilizacji toru jazdy i kontroli trakcji

Elektroniczny układ stabilizacji toru jazdy w razie potrzeby poprawia stabilność samochodu, niezależnie od typu nawierzchni i przyczepności opon.

Gdy tylko koła stracą przyczepność lub samochód zacznie wpadać w poślizg (wystąpi podsterowność/ nadsterowność), układ natychmiast zredukuje moc silnika (zmieni się odgłos pracy silnika) i odpowiednio przyhamuje poszczególne koła.

Układ stabilizacji toru jazdy działa w połączeniu z układem kontroli trakcji.

Zapobiega on poślizgowi kół napędzanych.

Układ kontroli trakcji wchodzi w skład elektronicznego układu stabilizacji toru jazdy.

Układ kontroli trakcji w razie potrzeby poprawia stabilność samochodu, niezależnie od typu nawierzchni i przyczepności opon, poprzez zapobieganie poślizgowi kół.

Gdy tylko koła napędowe zaczynają tracić przyczepność, układ redukuje moc silnika i odpowiednio przyhamowuje koło, które ślizga się najbardziej. Dzięki temu samochód uzyskuje lepszą stabilność na śliskiej nawierzchni.


Elektroniczny układ stabilizacji toru jazdy i kontroli trakcji włącza się przy każdym uruchomieniu silnika, po zgaśnięciu lampki kontrolnej .


Gdy działa elektroniczny układ stabilizacji toru jazdy i kontroli trakcji, miga lampka .


Ostrzeżenie

Świadomość dysponowania zaawansowanymi układami poprawiającymi bezpieczeństwo nie powinna skłaniać do brawury za kierownicą.

Prędkość należy zawsze dostosowywać do warunków na drodze.

Wyłączanie

Wyłączanie


Elektroniczny układ stabilizacji toru jazdy i kontroli trakcji można wyłączyć za każdym razem, gdy istnieje taka potrzeba: nacisnąć .


Wyłączenie elektronicznego układu stabilizacji toru jazdy i kontroli trakcji jest sygnalizowane wyświetleniem komunikatu stanu na wyświetlaczu informacyjnym kierowcy.

Elektroniczny układ stabilizacji toru jazdy i kontroli trakcji włącza się ponownie po kolejnym naciśnięciu przycisku , włączeniu hamulca lub
przekroczeniu prędkości 50 km/h.

Lampka gaśnie po ponownym
włączeniu elektronicznego układu stabilizacji toru jazdy i kontroli trakcji.

Po wyłączeniu i ponownym włączeniu zapłonu elektroniczny układ stabilizacji toru jazdy i kontroli trakcji jest uaktywniany automatycznie.

Usterka

W przypadku wystąpienia usterki układu lampka kontrolna zaczyna
świecić światłem ciągłym, a na wyświetlaczu informacyjnym kierowcy pojawia się komunikat.

Układ nie działa prawidłowo.

Przyczynę usterki należy usunąć w warsztacie.

Hamulce

Hamulec zasadniczy składa się z dwóch niezależnych obwodów. W razie awarii jednego z nich samochód można wyhamować za pomocą ...

Systemy wspomagania kierowcy

...

Zobacz tez:

Płyn chłodzący
Układ chłodzenia napełniony jest całorocznym, niezamarzającym płynem chłodzącym. Zbiornik wyrównawczy napełniony jest fabrycznie. Co najmniej raz w roku należy sprawdzać stę& ...

Tryby LCD
(1) Trip Computer mode (Tryb komputera podróży) W tym trybie wyświetlane są różne informacje dotyczące jazdy, takie jak licznik przebiegu okresowego, zużycie paliwa itp. Więcej informacji mo ...

Szyby
Szyby sterowane elektrycznieSzyby można podnieść/opuścić za pomocą przełączników elektrycznie sterowanych szyb. OSTRZEŻENIE Przed zamknięciem okna upewnij się, czy będzie to bezp ...

Instrukcje obslugi: