Opel Crossland X - Instrukcja Obslugi: Układy kontroli jazdy

Elektroniczny układ stabilizacji toru jazdy i kontroli trakcji

Elektroniczny układ stabilizacji toru jazdy w razie potrzeby poprawia stabilność samochodu, niezależnie od typu nawierzchni i przyczepności opon.

Gdy tylko koła stracą przyczepność lub samochód zacznie wpadać w poślizg (wystąpi podsterowność/ nadsterowność), układ natychmiast zredukuje moc silnika (zmieni się odgłos pracy silnika) i odpowiednio przyhamuje poszczególne koła.

Układ stabilizacji toru jazdy działa w połączeniu z układem kontroli trakcji.

Zapobiega on poślizgowi kół napędzanych.

Układ kontroli trakcji wchodzi w skład elektronicznego układu stabilizacji toru jazdy.

Układ kontroli trakcji w razie potrzeby poprawia stabilność samochodu, niezależnie od typu nawierzchni i przyczepności opon, poprzez zapobieganie poślizgowi kół.

Gdy tylko koła napędowe zaczynają tracić przyczepność, układ redukuje moc silnika i odpowiednio przyhamowuje koło, które ślizga się najbardziej. Dzięki temu samochód uzyskuje lepszą stabilność na śliskiej nawierzchni.


Elektroniczny układ stabilizacji toru jazdy i kontroli trakcji włącza się przy każdym uruchomieniu silnika, po zgaśnięciu lampki kontrolnej .


Gdy działa elektroniczny układ stabilizacji toru jazdy i kontroli trakcji, miga lampka .


Ostrzeżenie

Świadomość dysponowania zaawansowanymi układami poprawiającymi bezpieczeństwo nie powinna skłaniać do brawury za kierownicą.

Prędkość należy zawsze dostosowywać do warunków na drodze.

Wyłączanie

Wyłączanie


Elektroniczny układ stabilizacji toru jazdy i kontroli trakcji można wyłączyć za każdym razem, gdy istnieje taka potrzeba: nacisnąć .


Wyłączenie elektronicznego układu stabilizacji toru jazdy i kontroli trakcji jest sygnalizowane wyświetleniem komunikatu stanu na wyświetlaczu informacyjnym kierowcy.

Elektroniczny układ stabilizacji toru jazdy i kontroli trakcji włącza się ponownie po kolejnym naciśnięciu przycisku , włączeniu hamulca lub
przekroczeniu prędkości 50 km/h.

Lampka gaśnie po ponownym
włączeniu elektronicznego układu stabilizacji toru jazdy i kontroli trakcji.

Po wyłączeniu i ponownym włączeniu zapłonu elektroniczny układ stabilizacji toru jazdy i kontroli trakcji jest uaktywniany automatycznie.

Usterka

W przypadku wystąpienia usterki układu lampka kontrolna zaczyna
świecić światłem ciągłym, a na wyświetlaczu informacyjnym kierowcy pojawia się komunikat.

Układ nie działa prawidłowo.

Przyczynę usterki należy usunąć w warsztacie.

Hamulce

Hamulec zasadniczy składa się z dwóch niezależnych obwodów. W razie awarii jednego z nich samochód można wyhamować za pomocą ...

Systemy wspomagania kierowcy

...

Zobacz tez:

Ogranicznik prędkości
Układ uniemożliwia przekroczenie prędkości zaprogramowanej przez kierowcę. Włączenie ogranicznika prędkości odbywa się ręcznie. Minimalna programowana prędkość graniczna to 30 km/h. Wartość zaprogramowanej prędkości pozost ...

Szyby
Przełącznik elektrycznego podnośnika szyby w drzwiach kierowcy Przełącznik elektrycznego podnośnika szyby w drzwiach przedniego pasażera Przełącznik podnośnika szyby lewych tylnych ...

Bluetooth
Wprowadzenie Opis zestawu głośnomówiącego Bluetooth Po podłączeniu urządzenia Bluetooth (telefonu komórkowego) poprzez transmisję fal radiowych do samochodowego systemu audio, który obs ...

Instrukcje obslugi: