Peugeot 3008 - Instrukcja Obslugi: Rozruch/wyłączanie silnika przy użyciu kluczyka

Peugeot 3008 - Instrukcja Obslugi –> Jazda –> Rozruch/wyłączanie silnika przy użyciu kluczyka

Stacyjka

Stacyjka


Ma 3 położenia:

Położenie zapłonu

Umożliwia korzystanie z urządzeń elektrycznych samochodu albo ładowanie akumulatorów urządzeń dodatkowych.

Gdy tylko poziom naładowania akumulatora osiąga próg rezerwy, układ przełącza się w tryb oszczędzania energii: zasilanie zostaje wyłączone automatycznie, aby zachować stan naładowania akumulatora.

Wyłączenie silnika powoduje utratę wspomagania hamowania. Unikać zawieszania ciężkiego przedmiotu na kluczyku lub pilocie zdalnego sterowania, który wskutek nacisku na jego grot w stacyjce może spowodować usterkę.

Hamulec postojowy włączony:

W pewnych przypadkach obracanie kierownicy może wymagać użycia dużej siły (np. przy skręconych kołach).

Uruchamianie silnika

W pojeździe z silnikiem benzynowym włączyć rozrusznik, obracając kluczyk do położenia 3 i przytrzymując do momentu uruchomienia silnika, bez wciskania pedału przyspieszenia. Gdy silnik się uruchomi, puścić kluczyk.

W pojazdach z silnikami benzynowymi po rozruchu zimnego silnika funkcja wstępnego podgrzewania katalizatora może przez około dwie minuty powodować wyraźnie wyczuwalne drgania pracującego silnika, gdy pojazd stoi na postoju (zwiększona prędkość silnika na biegu jałowym).

W pojeździe z silnikiem Diesla obrócić kluczyk do położenia 2 (włączenie zapłonu), aby włączyć świece żarowe w silniku.

Zaczekać, aż ta kontrolka w zestawie
wskaźników zgaśnie, następnie włączyć rozrusznik, obracając kluczyk do położenia 3 i przytrzymując do momentu uruchomienia silnika, bez wciskania pedału przyspieszenia. Gdy silnik się uruchomi, puścić kluczyk.

W warunkach zimowych kontrolka będzie świecić dłużej. Gdy silnik jest rozgrzany, kontrolka się nie zapala.

Jeżeli silnik nie uruchomi się natychmiast, wyłączyć zapłon. Odczekać chwilę przed ponowną próbą rozruchu. Jeżeli po kilku próbach silnik nie daje się uruchomić, zrezygnować z dalszych prób: grozi to uszkodzeniem rozrusznika i silnika. Należy skontaktować się z ASO sieci PEUGEOT albo z warsztatem specjalistycznym. W warunkach normalnych nie rozgrzewać silnika na postoju, ale ruszyć od razu i jechać z umiarkowaną prędkością. Nigdy nie pozostawiać pracującego silnika w zamkniętym pomieszczeniu bez dostatecznej wentylacji: silniki spalinowe wydzielają toksyczne spaliny, jak np. tlenek węgla. Grozi to zatruciem i śmiercią! Aby zagwarantować prawidłowe działanie i długi okres trwałości podzespołów mechanicznych pojazdu, silnika oraz skrzyni biegów, w bardzo trudnych warunkach zimowych (temperatura poniżej -23°C) należy uruchomić silnik i pozwolić mu pracować przez 4 minuty przed ruszeniem.

Wyłączanie silnika

Aby ułatwić odblokowanie kolumny kierownicy, zaleca się ustawienie przednich kół w osi samochodu przed wyłączeniem silnika.

Nigdy nie wyłączać zapłonu przed całkowitym zatrzymaniem pojazdu. Z chwilą wyłączenia silnika układy wspomagania układu hamulcowego i kierownicy także zostają wyłączone: grozi to utratą panowania nad samochodem. Opuszczając samochód, należy mieć kluczyk przy sobie i zaryglować samochód.

Tryb oszczędzania energii

Po wyłączeniu silnika (położenie 1 – Stop) przez okres maksymalnie 30 minut można nadal używać niektórych funkcji, np. systemu audio, układu telematyki, wycieraczek szyb, świateł mijania, lampek sufitowych itp.

Więcej informacji na temat trybu oszczędzania energii zawiera odpowiedni rozdział. Pozostawienie kluczyka w stacyjce W przypadku pozostawienia kluczyka w stacyjce w położeniu 2 (Zapłon) zapłon zostanie wyłączony automatycznie po upływie jednej godziny. Aby włączyć zapłon, należy obrócić kluczyk w położenie 1 (Stop), a następnie ponownie w położenie 2 (Zapłon).

Zalecenia dotyczące jazdy

Przestrzegać kodeksu drogowego i zachować czujność bez względu na warunki ruchu drogowego. Należy koncentrować uwagę na ruchu drogowym i trzymać ręce na kierownicy, ...

Uruchamianie/wyłączenie silnika przy użyciu układu otwierania i uruchamiania bez użycia kluczyka

Uruchamianie silnika W pojeździe z manualną skrzynią biegów ustawić dźwignię zmiany biegów w położeniu neutralnym. Gdy kluczyk elektroniczny znajduje się w sa ...

Zobacz tez:

Olej silnikowy
UWAGA Wymiana oleju silnikowego powinna być wykonana przez specjalistyczny serwis, zalecamy Autoryzowaną Stację Obsługi Mazdy. Zalecany olej Aby przestrzegać harmonogramu przeglądów okresowych i uchronić ...

Srodki ostrożności
Przedni i boczny system bezpieczeństwa (SRS) obejmuje różne rodzaje poduszek powietrznych. Sprawdź różne rodzaje poduszek powietrznych, w jakie został wyposażony Twój samochód, odnajdują ...

Widok nadwozia
Przód Wycieraczki szyby przedniej Dach otwierany Szyba Pokrywa wlewu paliwa Przycisk żądania Drzwi Wyposażenie i rozmieszczenie elementów wyposażenia różni się w zależnoś ...

Instrukcje obslugi: