Hyundai Kona - Instrukcja Obslugi: Układ stabilizacji toru jazdy (ESC)

Hyundai Kona - Instrukcja Obslugi –> Za kierownicą –> Układ hamulcowy –> Układ stabilizacji toru jazdy (ESC)

Układ hamulcowy


Układ stabilizacji toru jazdy (ESC) pomaga w stabilizacji pojazdu podczas pokonywania zakrętów.

Układ ten porównuje kąt obrotu kierownicy z kierunkiem, w którym faktycznie przemieszcza się pojazd. Aby pomóc kierowcy w utrzymaniu zamierzonego toru jazdy, układ ESC zwiększa siłę hamowania określonych kół i ingeruje w sterowanie napędem.

Nie zastępuje on jednak prawidłowej techniki jazdy i bezpiecznego pokonywania zakrętów. Zawsze dostosowywać prędkość do warunków panujących na drodze.

OSTRZEŻENIE

Należy zawsze dostosowywać prędkość do warunków drogowych i nie pokonywać zakrętów zbyt szybko. Układ ESC nie zapobiega wypadkom.

Zbyt wysoka prędkość na zakrętach, gwałtowne manewry i poślizg na mokrych nawierzchniach (aquaplaning) mogą doprowadzić do poważnego wypadku.

Sposób działania układu ESC

Włączanie układu Po włączeniu stacyjki (stan ON) lampka ostrzegawcza układu ESC i lampka sygnalizacyjna wyłączenia układu ESC świecą się przez ok. 3 sekundy, a następnie gasną.

Oznacza to, że układ ESC jest włączony (gotowy do ingerencji).

Ingerencja układu

 
Ingerencję układu ESC sygnalizuje miganie lampki ostrzegawczej układu.

Wyłączanie układu


Wyłączanie układu ESC

Na krótko nacisnąć wyłącznik układu ESC.

Włącza się lampka sygnalizacyjna wyłączenia układu ESC i pojawia się komunikat "Traction Control disabled" (sterowanie trakcją wyłączone). Oznacza to, że przestaje działać funkcja sterowania napędem, natomiast funkcja sterowania hamulcami działa nadal.

Przez ponad 3 sekundy naciskać wyłącznik układu ESC. Włącza się lampka sygnalizacyjna wyłączenia układu ESC, pojawia się komunikat "Traction & Stability Control disabled" (sterowanie trakcją i stabilizacja toru jazdy wyłączone) i włącza się dźwiękowy sygnał ostrzegawczy. Oznacza to, że przestaje działać funkcja sterowania napędem i funkcja sterowania hamulcami.

W przypadku wyłączenia stacyjki (stan LOCK/OFF) przy wyłączonym układzie ESC układ pozostaje wyłączony. Po uruchomieniu pojazdu układ ESC włącza się (jest gotowy do ingerencji) automatycznie.

Lampki sygnalizacyjne

Układ hamulcowy


Jeżeli układ ESC jest sprawny, po włączeniu stacyjki (stan ON) lampka sygnalizacyjna wyłączenia układu ESC włącza się, a następnie gaśnie.

Podczas każdej ingerencji układu ESC miga lampka ostrzegawcza układu.

Jeżeli lampka ostrzegawcza ingerencji układu ESC świeci się, może to oznaczać jego usterkę. W takim przypadku pojazd jak najszybciej powinna sprawdzić Autoryzowana Stacja Obsługi (ASO) Hyundai.

Lampka sygnalizacyjna wyłączenia układu ESC świeci się po wyłączeniu układu za pomocą wyłącznika.

OSTRZEŻENIE

Miganie lampki ostrzegawczej układu ESC oznacza ingerencję układu.

W takim przypadku należy jechać powoli i NIE próbować przyspieszać.

NIGDY nie podejmować prób wyłączenia układu ESC kiedy miga jego lampka ostrzegawcza (tzn. podczas ingerencji układu). Może to spowodować utratę kontroli nad pojazdem i doprowadzić do wypadku.

UWAGA

Jazda z obręczami kół lub oponami o różnych rozmiarach może spowodować nieprawidłowe działanie układu ESC. Przed wymianą opon upewnić się, że wszystkie opony i obręcze kół mają taki sam rozmiar. Nigdy nie jeździć pojazdem z obręczami kół lub oponami o różnych rozmiarach.

Wyłączanie układu ESC

Podczas jazdy Układ ESC należy wyłączać jedynie na krótko, np. by ułatwić wyjazd po utknięciu pojazdu w śniegu lub w błocie. W takim przypadku wyłączenie układu umożliwia utrzymanie momentu obrotowego przenoszonego na koła.

Aby wyłączyć układ ESC podczas jazdy, należy, jadąc po płaskim odcinku drogi, nacisnąć wyłącznik układu.

UWAGA

Aby uniknąć uszkodzenia skrzyni biegów:

Informacja

Wyłączenie układu ESC nie ma wpływu na działanie układu ABS ani układu hamulcowego.

Układ zapobiegający blokowaniu kół podczas hamowania (ABS)

OSTRZEŻENIEAni układ ABS, ani układ ESC nie zapobiega wypadkom spowodowanym przez nieprawidłowe lub niebezpieczne manewry. Mimo że ukł ...

Układ stabilizacji pojazdu (VSM)

(jeżeli występuje) Układ stabilizacji pojazdu (VSM) jest podukładem układu stabilizacji toru jazdy (ESC). Pomaga on w utrzymywaniu stabilności poj ...

Zobacz tez:

Fotele przednie
Pozycja fotela Ostrzeżenie Przed wyruszeniem w drogę należy odpowiednio wyregulować fotele.Niebezpieczeństwo Aby możliwe było bezpieczne napełnienie poduszki powietrznej, kierowca siedzący ...

Tryb automatycznej pracy wycieraczek
Wycieraczki przedniej szyby pracują w trybie automatycznym bez ingerencji kierowcy w przypadku wykrycia deszczu, dostosowując swoją prędkość do intensywności opadów. Opady deszczu wykrywa czujnik deszczu umieszczony pośrodku górnej c ...

Światła zewnętrzne
: automatyczne sterowanie światłami automatycznie przełącza między światłami do jazdy dziennej a reflektorami : światła pozycyjne : reflektory Światła przeciwmgielne Nacisną ...

Instrukcje obslugi: