Hyundai Kona - Instrukcja Obslugi: Wspomaganie układu hamulcowego

Hyundai Kona - Instrukcja Obslugi –> Za kierownicą –> Układ hamulcowy –> Wspomaganie układu hamulcowego

Pojazd jest wyposażony w układ hamulcowy ze wspomaganiem, który przy normalnym użytkowaniu reguluje się automatycznie.

Wspomaganie układu hamulcowego nie działa przy wyłączonym silniku lub w przypadku wyłączenia silnika podczas jazdy.

W takiej sytuacji hamowanie nadal jest możliwe, ale wymaga użycia większej niż zwykle siły nacisku na pedał hamulca.

Ponadto hamowanie bez wspomagania powoduje wydłużenie drogi hamowania.

Jeżeli napęd nie pracuje, podciśnienie w układzie wspomagania hamulców wyczerpuje się stopniowo przy każdym naciśnięciu pedału hamulca. Jeżeli wspomaganie układu hamulcowego przestało działać, nie należy naciskać wielokrotnie pedału hamulca.

Hamować pulsacyjnie należy wyłącznie wtedy, kiedy jest to konieczne dla zachowania kontroli nad pojazdem na śliskiej nawierzchni.

OSTRZEŻENIE

Stosować następujące środki ostrożności:

  • Podczas jazdy nie opierać stopy na pedale hamulca. Powoduje to przegrzewanie się hamulców, przyspieszone zużycie tarcz i klocków hamulcowych oraz wydłużenie drogi hamowania.
  • Na długich lub stromych zjazdach należy zmienić bieg na niższy i unikać ciągłego używania hamulców. Ze wzniesień powinno się zjeżdżać na tym samym biegu, na którym wjeżdżało się pod górę. Ciągłe używanie hamulców powoduje ich przegrzewanie i może spowodować chwilową utratę siły hamowania.
  • Zamoknięcie hamulców może mieć negatywny wpływ na możliwość hamowania. Naciśnięcie pedału hamulca może również powodować "ściąganie" pojazdu w jedną ze stron. Aby sprawdzić, czy hamulce nie powodują "ściągania" w jedną ze stron, należy lekko nacisnąć pedał hamulca. Zawsze tak sprawdzać hamulce po przejechaniu przez głęboką wodę. Aby wysuszyć hamulce, należy trzymać nieznacznie wciśnięty pedał hamulca, utrzymując bezpieczną prędkość i poczekać, aż siła hamowania powróci do normy.

    Unikać jazdy z wysoką prędkością przed przywróceniem normalnej siły hamowania.

Wskaźnik zużycia klocków hamulcowych

Jeżeli klocki hamulcowe są zużyte i konieczna jest ich wymiana na nowe, podczas hamowania przednie i/lub tylne hamulce wydają wysoki dźwięk ostrzegawczy.

Dźwięk ten może okresowo zanikać, ale może też pojawiać się zawsze podczas naciskania pedału hamulca.

Należy pamiętać, że w pewnych warunkach jazdy lub przy określonej pogodzie hamulce mogą piszczeć również po pierwszym (lub lekkim) naciśnięciu pedału. Jest to zjawisko normalne i nie oznacza problemu z układem hamulcowym.

UWAGA

Aby uniknąć kosztownych napraw hamulców, nie należy jeździć ze zużytymi klockami hamulcowymi.

Informacja

Klocki hamulcowe zawsze należy wymieniać jako komplety dla osi przedniej lub tylnej.

Układ hamulcowy

...

Hamulec postojowy

Przed opuszczeniem pojazdu zawsze włączać hamulec postojowy. Aby włączyć hamulec postojowy, należy: Mocno wcisnąć pedał hamul ...

Zobacz tez:

Podzespoły pojazdu hybrydowego
Silnik: 1,6 l Silnik elektryczny: 32 kW Przekładnia: 6 biegów, dwusprzęgłowa (DCT) Hybrydowy prądnico-rozrusznik (HSG) Hybrydowa jednostka sterująca (HPCU) Układ wysokonapięciowych akumulator&o ...

Rozruch/wyłączanie silnika przy użyciu kluczyka
Stacyjka Ma 3 położenia: położenie 1 (stop): wkładanie i wyjmowanie kluczyka, kolumna kierownicy zablokowana; położenie 2 (zapłon): kolumna kierownicy odblokowana, włączenie zapłonu i świec żarowych silnika Diesla, silnik ...

Ręczne zabezpieczenie przed otwarciem drzwi od wewnątrz
Blokada ręczna uniemożliwiająca otwarcie drzwi tylnych za pomocą wewnętrznych klamek. Czerwony przełącznik umieszczony jest z boku każdych drzwi tylnych. Jest on oznaczony etykietą naklejoną na nadwoziu. Blokowanie Za pomocą kluc ...

Instrukcje obslugi: