Mazda CX-5 - Instrukcja Obslugi: System monitorowania ruchu poprzecznego przy cofaniu (RCTA)

Mazda CX-5 - Instrukcja Obslugi –> Podczas jazdy –> i-ACTIVSENSE –> System monitorowania ruchu poprzecznego przy cofaniu (RCTA)

System RCTA pomaga kierowcy w sprawdzaniu obszaru za samochodem po obu jego stronach podczas cofania i ostrzega go o obecności pojazdów zbliżających się z tyłu.

System RCTA wykrywa pojazdy nadjeżdżające z lewej i z prawej strony samochodu, a także z tyłu, podczas wyjeżdżania z miejsca parkingowego, po czym powiadamia kierowcę o możliwym zagrożeniu za pomocą lampek sygnalizacyjnych/ostrzegawczych i sygnału ostrzegawczego systemu BSM.

System monitorowania ruchu poprzecznego przy cofaniu (RCTA)


Działanie systemu RCTA

1. System RCTA zaczyna działać po ustawieniu dźwigni zmiany biegów (manualna skrzynia biegów) lub dźwigni wybierania biegów (automatyczna skrzynia biegów) w pozycji biegu wstecznego (R).

2. W razie ryzyka kolizji z nadjeżdżającym pojazdem miga lampka sygnalizacyjna/ ostrzegawcza systemu BSM i jednocześnie emitowany jest sygnał ostrzegawczy tego systemu.

(Z kamerą cofania) Wraz z zadziałaniem lampki sygnalizacyjnej/ostrzegawczej systemu BSM w lusterku zewnętrznym pojawia się również wskazanie ostrzegawcze systemu RCTA na monitorze cofania.

System monitorowania ruchu poprzecznego przy cofaniu (RCTA)


OSTRZEŻENIE

Zawsze sprawdzaj wzrokowo otoczenie, zanim włączysz w samochodzie bieg wsteczny: System ten ma wyłącznie na celu pomagać użytkownikowi w sprawdzaniu obecności nadjeżdżających z tyłu pojazdów podczas cofania. W wyniku pewnych ograniczeń w działaniu tego systemu lampki sygnalizacyjne/ostrzegawcze systemu BSM mogą nie migać lub ich miganie może być opóźnione, nawet jeśli za Twoim samochodem przejeżdża inny pojazd. Jako kierowca musisz zawsze sam sprawdzać otoczenie pojazdu.

UWAGA


  • Pojazd nadjeżdża bezpośrednio w linii ruchu Twojego samochodu.

System monitorowania ruchu poprzecznego przy cofaniu (RCTA)


  • Samochód jest zaparkowany ukośnie.


  • Tuż po tym, jak system monitorowania martwego pola (BSM) zacznie działać po zmianie ustawienia w funkcjach personalizacji.
  • Zakłócenia fali radiowej z czujnika radarowego znajdującego się w zaparkowanym w pobliżu innym pojeździe.

System wykrywający znużenie kierowcy (DAA)

System wykrywający znużenie kierowcy (Driver Attention Alert, w skrócie DAA), to system, który rozpoznaje zmęczenie i zmniejszoną czujnoś& ...

Aktywny tempomat (MRCC)

(Manualna skrzynia biegów i Tajwan) Zadaniem systemu MRCC jest stałe kontrolowanie prędkości samochodu*1 w stosunku do pojazdu poprzedzającego przy ...

Zobacz tez:

Hak holowniczy przyczepy
Informacje ogólne Fabrycznie zamontowany hak holowniczy jest schowany pod tylnym zderzakiem. Montaż haka holowniczego powinien być wykonywany w warsztacie. Może być konieczne wprowadzenie w samochodzie pewnych mo ...

Lampka ostrzegawcza usterki układu TPMS
  W przypadku usterki układu lampka ostrzegawcza usterki układu TPMS miga przez ok. 1 minutę, a następnie świeci się stale. W takim przypadku układ powinna sprawdzić Autoryzowana Stacja Obsł ...

Komora silnikowa
■ Silnik benzynowy (Kappa 1,6 GDI) Zbiornik wyrównawczy układu chłodzenia silnika Korek wlewu oleju silnikowego Wskaźnik poziomu oleju silnikowego Zbiornik płynu hamulcowego Zbiornik płynu chł ...

Instrukcje obslugi: