Mazda CX-5 - Instrukcja Obslugi: System wykrywania obecności i postury przedniego pasażera

Przeczytaj, proszę, najpierw uważnie rozdział "System poduszek powietrznych (SRS) - środki ostrożności".

Czujnik systemu wykrywania obecności i postury przedniego pasażera

Twój samochód wyposażono w czujnik systemu wykrywania obecności i postury przedniego pasażera będący częścią systemu poduszek powietrznych. Czujnik ten umieszczony jest w poduszce siedzenia przedniego pasażera. Czujnik ten mierzy nacisk na siedzenie przedniego pasażera metodą elektrostatyczną. Układ SAS zaprojektowano tak, aby poduszka powietrzna przedniego pasażera oraz poduszki boczne i napinacz pasa bezpieczeństwa nie zadziałały, jeśli włączona jest lampka sygnalizująca wyłączenie poduszki powietrznej przedniego pasażera.

Aby zmniejszyć ryzyko obrażeń spowodowanych przez napełniającą się poduszkę powietrzną przedniego pasażera, system ten wyłącza poduszkę powietrzną przedniego pasażera oraz poduszki boczne i napinacz pasa bezpieczeństwa, gdy włączona jest lampka sygnalizująca wyłączenie poduszki powietrznej przedniego pasażera. W poniższej tabeli możesz zapoznać się z różnymi stanami lampki sygnalizującej wyłączenie poduszki powietrznej przedniego pasażera.

System ten wyłącza poduszkę przednią przedniego pasażera oraz poduszki boczne i system napinacza pasa bezpieczeństwa, dlatego upewnij się, czy lampka sygnalizująca wyłączenie poduszki powietrznej przedniego pasażera świeci się zgodnie z poniższą tabelą.

Lampka ostrzegawcza poduszki powietrznej/systemu napinacza pasa bezpieczeństwa miga, a lampka sygnalizująca wyłączenie poduszki powietrznej przedniego pasażera świeci się, jeśli czujniki działają nieprawidłowo. W takiej sytuacji przednia poduszka przedniego pasażera oraz poduszki boczne i system napinacza pasa bezpieczeństwa nie zadziałają.

Lampki sygnalizacyjne wyłączenia poduszki powietrznej przedniego pasażera Te lampki sygnalizacyjne włączają się, aby przypomnieć kierowcy, że przednia poduszka przedniego pasażera oraz poduszki boczne i napinacz pasa bezpieczeństwa zadziałają podczas kolizji lub nie.

System wykrywania obecności i postury przedniego pasażera


Jeśli czujnik systemu wykrywania obecności i postury przedniego pasażera działa poprawnie, obie lampki sygnalizacyjne włączają się po włączeniu zapłonu. Lampki te gasną po kilku sekundach. Następnie lampki te włączają się lub wyłączają w następujących okolicznościach:

Tabela stanu włączenia/wyłączenia lampki sygnalizującej wyłączenie poduszki powietrznej przedniego pasażera

System wykrywania obecności i postury przedniego pasażera


*1 W zależności od postury fizycznej dziecka i przyjętej pozycji siedzącej czujnik systemu wykrywania obecności i postury pasażera może nie wykryć dziecka siedzącego na siedzeniu, w foteliku dziecięcym lub foteliku dla starszych dzieci.

*2 W zależności od budowy ciała mniejszej osoby dorosłej siedzącej na siedzeniu przedniego pasażera czujniki mogą wykryć taką osobę jako dziecko.

Kurtyna powietrzna jest gotowa do zadziałania niezależnie od tego, co wskazuje tabela stanu włączenia/wyłączenia lampki sygnalizującej wyłączenie poduszki powietrznej przedniego pasażera.

Jeśli obie lampki sygnalizujące wyłączenie poduszki powietrznej przedniego pasażera nie włączają się na pewien okres po włączeniu zapłonu lub nie włączają się, jak wskazano w tabeli stanu włączenia/wyłączenia lampki sygnalizującej wyłączenie poduszki powietrznej przedniego pasażera, nie pozwól pasażerowi usiąść na siedzeniu przedniego pasażera i skonsultuj się możliwie jak najszybciej z Autoryzowaną Stacją Obsługi Mazdy. System ten może nie zadziałać poprawnie w razie wypadku.

OSTRZEŻENIE

Nie pozwalaj pasażerowi siedzącemu na siedzeniu przedniego pasażera przyjmować takiej pozycji, która utrudnia czujnikowi systemu wykrywania obecności i postury przedniego pasażera prawidłowe wykrycie pasażera: Siedzenie na fotelu przedniego pasażera w pozycji utrudniającej czujnikowi systemu wykrywania obecności i postury przedniego pasażera prawidłowe wykrycie pasażera zagraża bezpieczeństwu. Jeśli czujnik systemu wykrywania obecności i postury przedniego pasażera nie może prawidłowo wykryć pasażera siedzącego na fotelu, przednia poduszka przedniego pasażera oraz poduszki boczne i system napinacza pasa bezpieczeństwa mogą nie zadziałać lub mogą zadziałać przypadkowo. Pasażer przedni nie będzie miał odpowiedniej ochrony przez poduszki powietrzne lub przypadkowe zadziałanie poduszek powietrznych może spowodować poważne obrażenia ciała lub śmierć.

W wymienionych poniżej okolicznościach czujnik systemu wykrywania obecności i postury przedniego pasażera może nie wykryć prawidłowo osoby siedzącej na fotelu przedniego pasażera i nie może być kontrolowane zadziałanie/brak zadziałania poduszek powietrznych zgodnie ze wskazaniami w tabeli stanu włączenia/wyłączenia lampki sygnalizującej wyłączenie poduszki powietrznej przedniego pasażera. Na przykład:

System wykrywania obecności i postury przedniego pasażera


Przednia poduszka przedniego pasażera i poduszki boczne oraz system napinacza pasa bezpieczeństwa wyłączą się, jeśli zaświeci się lampka sygnalizująca wyłączenie poduszki powietrznej pasażera.

PRZESTROGA

UWAGA

Ograniczenia działania poduszek powietrznych

W większości poważnych uderzeń, jak te opisane w rozdziale "Okoliczności zadziałania poduszek powietrznych SRS", system zadziała. ...

Stały monitoring

System diagnostyczny monitoruje następujące elementy systemów poduszek powietrznych: Czujniki zderzenia przedniego Czujniki zderzenia i moduł diagnost ...

Zobacz tez:

Jazda zimą
Trudne warunki atmosferyczne panujące zimą powodują większe zużycie opon i mogą być przyczyną innych problemów. Aby uniknąć problemów związanych z warunkami zimowymi, nale& ...

Ustawienia
UWAGA W zależności od wersji wyposażeniowej wyświetlany obraz może się różnić. Wybierz ikonę na ekranie głównym i wyświetl ekran ustawień. Wybierz na ekranie pozycję ...

Rozpoznawanie mowy
(zależnie od wyposażenia) UWAGA - Korzystanie z funkcji rozpoznawania mowy Funkcja rozpoznawania mowy to technologia zwiększająca bezpieczeństwo, która rozpoznaje polecenia głosowe użytkownika i ...

Instrukcje obslugi: