Peugeot 3008 - Instrukcja Obslugi: Wspomaganie parkowania

Peugeot 3008 - Instrukcja Obslugi –> Jazda –> Wspomaganie parkowania

Wspomaganie parkowania


Przy wykorzystaniu czujników w zderzaku układ ostrzega o bliskości przeszkody (np.

pieszego, samochodu, drzewa, barierki) znajdującej się w polu wykrywania czujników.

Układ stanowi pomoc w wykonywaniu manewrów, ale w żadnym wypadku nie powinien zastępować czujności kierowcy. Kierowca musi pozostawać czujny i cały czas zachowywać kontrolę nad pojazdem. Przed rozpoczęciem manewru zawsze należy sprawdzić otoczenie samochodu. Kierowca musi przez cały wykonywania manewru uważać, czy miejsce parkingowe pozostaje wolne.

Wspomaganie parkowania tyłem

Układ aktywuje się w chwili włączenia biegu wstecznego.

Zostaje to potwierdzone sygnałem dźwiękowym.

Układ wyłącza się w momencie wyłączenia biegu wstecznego.

Pomoc dźwiękowa

Pomoc dźwiękowa


Informacja o bliskości przeszkody sygnalizowana jest przerywanym sygnałem dźwiękowym, którego częstotliwość zwiększa się w miarę zbliżania się samochodu do przeszkody.

Dźwięk wydobywający się z głośnika (prawego lub lewego) pozwala ustalić, po której stronie znajduje się przeszkoda.

Gdy odległość między samochodem a przeszkodą jest mniejsza niż ok. trzydzieści centymetrów, sygnał dźwiękowy staje się ciągły.

Pomoc graficzna

Pomoc graficzna


Pomoc graficzna


Uzupełnia pomoc dźwiękową przez wyświetlanie na ekranie segmentów, które zbliżają się do samochodu (kolor biały: odległe przeszkody, kolor pomarańczowy: bliskie przeszkody, kolor czerwony: bardzo bliskie przeszkody).

Gdy przeszkoda jest blisko, na ekranie zostaje wyświetlony symbol "Niebezpieczeństwo".

Wspomaganie parkowania przodem

Oprócz wspomagania parkowania tyłem samochód jest wyposażony w funkcję wspomagania parkowania przodem, która włącza się, jeżeli zostanie wykryta przeszkoda z przodu samochodu, gdy prędkość pojazdu wynosi poniżej 10 km/h.

Wspomaganie parkowania przodem wyłącza się, gdy samochód stoi przez ponad 3 sekundy, gdy żadna przeszkoda nie jest wykrywana lub gdy prędkość samochodu przekroczy 10 km/h.

Dźwięk wydobywający się z głośnika (przedniego lub tylnego) pozwala określić położenie przeszkody względem samochodu – na torze jazdy, przed lub za samochodem.

Boczne czujniki układu wspomagania parkowania

Boczne czujniki układu wspomagania parkowania


Za pomocą czterech dodatkowych czujników umieszczonych po bokach przedniego i tylnego zderzaka układ rejestruje położenie nieruchomych przeszkód podczas wykonywania manewrów i informuje o nich kierowcę, gdy zostaną wykryte po bokach pojazdu.

Prawidłowo wykrywane są tylko nieruchome przeszkody. Układ może omyłkowo wykrywać poruszające się przeszkody zarejestrowane na początku manewru, a nie wykrywać przeszkód, które pojawiły się po bokach pojazdu po rozpoczęciu manewru i nie zostały wcześniej zarejestrowane.

Wyłączenie/włączenie

Tę funkcję można włączyć lub wyłączyć w menu parametrów samochodu.

Stan układu zostaje zapamiętany przy wyłączaniu zapłonu.

Układ wspomagania parkowania tyłem zostanie automatycznie wyłączony po podłączeniu przyczepy lub zamontowaniu bagażnika rowerowego na haku holowniczym zgodnie z zaleceniami producenta.

Funkcja wspomagania parkowania wyłącza się podczas fazy pomiaru dostępnego miejsca przez funkcję Park Assist.

Więcej informacji na temat Park Assist znajduje się w odpowiednim rozdziale.

Ograniczenia działania

Zalecenia dotyczące pielęgnacji

Przy złej pogodzie albo zimą należy sprawdzić, czy czujniki nie są pokryte błotem, szronem albo śniegiem. W momencie włączenia biegu wstecznego długi sygnał dźwiękowy sygnalizuje, że czujniki mogą być zabrudzone.

Mycie pod wysokim ciśnieniem Myjąc samochód, nie zbliżać dyszy do czujników na odległość mniejszą niż 30 cm.

Usterka

W razie usterki podczas włączania
wstecznego biegu włącza się ta kontrolka w zestawie wskaźników, czemu towarzyszy wyświetlenie komunikatu oraz sygnał dźwiękowy.

Skontaktować się z ASO sieci PEUGEOT lub z warsztatem specjalistycznym w celu sprawdzenia układu.

Układ monitorowania martwego pola

Układ ostrzega kierowcę o obecności innego pojazdu w strefie martwego pola (strefy poza polem widzenia kierowcy), jak tylko obecność innego pojazdu stanowi potencjalne ...

Visiopark 1 – Visiopark 2

Gdy silnik pracuje, układy umożliwiają wyświetlanie na ekranie dotykowym obrazu otoczenia w pobliżu samochodu za pomocą jednej kamery (w wersji Visiopark 1) lub dwóc ...

Zobacz tez:

Przednie matrycowe reflektory diodowe (LED) z systemem oświetlenia adaptacyjnego (ALH)
Przednie matrycowe reflektory diodowe (LED) z systemem oświetlenia adaptacyjnego (ALH) to system, który wykorzystuje kamerę FSC do określania pozycji pojazdu poprzedzającego lub pojazdu nadjeżdżającego z ...

Ekran główny
Ikona Funkcja Aplikacje Można sprawdzić takie informacje, jak średnie zużycie paliwa, czynności obsługowe i ostrzeżenia. W zależności od wersji wyposażeniowe ...

Zabezpieczenie pojazdu przed korozją
Ochrona pojazdu przed korozją Produkujemy samochody o najwyższej jakości, korzystając z najnowocześniejszych rozwiązań konstrukcyjnych i metod technologicznych. Jest to jednak tylko część ...

Instrukcje obslugi: