Podczas doboru fotelika dla dziecka zawsze należy:
Montować jedynie foteliki dziecięce spełniające wymagania normy ECE-R44 lub ECE-R129.
Rodzaje fotelików dla dzieci
Istnieją trzy podstawowe rodzaje fotelików dla dzieci: foteliki zwrócone tyłem do kierunku jazdy, foteliki zwrócone przodem do kierunku jazdy oraz siedziska dla większych dzieci.
Są one sklasyfikowane według wieku, wzrostu i wagi dziecka.
Fotelik dla dziecka zwrócony tyłem do kierunku jazdy Dziecko jest przypięte do fotelika za pomocą uprzęży. W razie wypadku uprząż utrzymuje dziecko na miejscu, a oparcie fotelika przenosi siły zderzenia i ogranicza naprężenia szyi oraz kręgosłupa.
Dzieci w wieku poniżej 1 roku należy zawsze przewozić w foteliku zwróconym tyłem do kierunku jazdy. Ponieważ istnieją różne rodzaje fotelików zwróconych tyłem do kierunku jazdy, należy wiedzieć, że niemowlęta można przewozić wyłącznie w przeznaczonych dla nich fotelikach (kołyskach).
Istnieją również foteliki przekształcane typu "3 w 1", dla których wartości graniczne wzrostu i wagi dziecka dla montażu tyłem do kierunku jazdy są wyższe. Foteliki takie umożliwiają przewożenie tyłem do kierunku jazdy większych dzieci.
Fotelików zwróconych tyłem do kierunku jazdy należy używać do momentu, w którym dziecko przekroczy graniczne wartości wzrostu i wagi podane przez producenta fotelika.
Fotelik dla dziecka zwrócony przodem do kierunku jazdy W foteliku zwróconym przodem do kierunku jazdy dziecko podróżuje przypięte za pomocą uprzęży. Fotelików zwróconych przodem do kierunku jazdy należy używać do momentu, w którym dziecko przekroczy graniczne wartości wzrostu i wagi podane przez producenta fotelika.
Kiedy dziecko jest zbyt duże na jazdę w foteliku, powinno podróżować na specjalnym siedzisku.
Siedziska dla dzieci Siedzisko umożliwia przypięcie dziecka pasem bezpieczeństwa pojazdu. Siedzisko umożliwia umieszczenie dziecka wyżej, tak aby pas bezpieczeństwa był ułożony na najmocniejszych częściach ciała. Siedzisk należy używać do momentu, aż dziecko osiągnie wzrost wystarczający do prawidłowego zapinania pasa bezpieczeństwa, siedząc na siedzeniu pojazdu.
Pas bezpieczeństwa jest zapięty prawidłowo, jeżeli jego odcinek biodrowy opasuje uda, a nie brzuch. Barkowy odcinek pasa bezpieczeństwa powinien być ułożony na barku i klatce piersiowej, a nie dotykać szyi ani twarzy. Dzieci należy zawsze przewozić w odpowiednich dla nich fotelikach lub na siedziskach, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Pozwala to na zminimalizowanie ryzyka odniesienia obrażeń podczas wypadku, gwałtownego hamowania lub nagłego manewru.
Zalecenie dotyczące przewożenia dzieci na siedzeniach tylnych
OSTRZEŻENIEZawsze prawidłowo zabezpieczać dzieci jadące pojazdem. Bez względu na wiek dzieci są bezpieczniejsze na tylnych siedze ...Procedury awaryjne
Odryglowanie/zaryglowanie całego samochodu za pomocą kluczykaZ tych procedur należy korzystać w następujących przypadkach:
zużyta bateria pilota zdalnego sterowania,
nieprawidłowe działanie pilota zdalnego sterowania,
samochód w str ...
Rozruch z użyciem zewnętrznego źródła zasilania
Nieprawidłowe podłączenie zewnętrznego
źródła zasilania może być niebezpieczne.
Aby uniknąć obrażeń i/lub uszkodzenia
pojazdu, postępować zgodnie z procedurą
rozr ...
Sterowanie zatrzymaniem samochodu
Podczas korzystania z systemu MRCC z funkcją Stop & Go Twój samochód zatrzyma
się,
kiedy zatrzyma się pojazd poprzedzający go. Kiedy samochód jest zatrzymany i
działa
funkcja sterowania zatrzyma ...