Co miesiąc należy sprawdzać, czy we wszystkich oponach (kiedy są zimne, włącznie z oponą koła zapasowego) panuje wymagane ciśnienie. Ciśnienie to jest podane na tabliczce znajdującej się w dolnej części środkowego lewego słupka oraz w niniejszej Instrukcji. Jeżeli w pojeździe założono opony o rozmiarze innym, niż podany na tabliczce lub w Instrukcji, należy określić ciśnienie właściwe dla tych opon.
Aby podnieść bezpieczeństwo jazdy, pojazd wyposażony jest w układ monitorowania ciśnienia w oponach (TPMS). Wskazuje on oponę o zdecydowanie zbyt niskim ciśnieniu.
Kiedy świecą się lampki układu należy jak najszybciej zatrzymać pojazd, sprawdzić opony i dopompować je do uzyskania prawidłowego ciśnienia. Jazda ze zdecydowanie zbyt niskim ciśnieniem w oponie powoduje jej przegrzewanie i może doprowadzić do nagłego uszkodzenia opony. Zbyt niskie ciśnienie w oponie powoduje również wzrost zużycia paliwa, a także może pogorszyć własności jezdne i skuteczność hamowania.
Należy wiedzieć, że układ TPMS nie zapewnia prawidłowego ciśnienia w oponach.
Jego utrzymywanie należy do obowiązków kierowcy - również wtedy, kiedy stopień niedopompowania opony nie osiągnął poziomu progowego wskazywanego przez układ.
Układ TPMS wyposażony jest również w funkcję autodiagnozy, która informuje kierowcę o ewentualnych usterkach układu.
Zwykle lampka ostrzegawcza układu włącza się razem ze wskazaniem opony.
W przypadku niesprawności układu lampka ostrzegawcza układu miga przez ok. minutę, a następnie świeci się ciągle.
Opisana sekwencja ostrzegania realizowana jest po każdym uruchomieniu silnika, aż do momentu przywrócenia sprawności układu.
Po włączeniu się lampki ostrzegawczej układ może nie wykrywać lub nie wskazywać opony ze zbyt niskim ciśnieniem.
Nieprawidłowe działanie układu TPMS może mieć wiele przyczyn. Jedną z nich może być założenie opon lub obręczy kół nieodpowiednich dla tego pojazdu. Aby upewnić się, że układ TPMS działa prawidłowo, po każdej wymianie opony lub obręczy koła należy sprawdzić, czy nie świeci się lampka ostrzegawcza układu.
UWAGA
Jeżeli lampka ostrzegawcza układu TPMS nie świeci się przez 3 sekundy po włączeniu stacyjki (stan ON) lub po uruchomieniu silnika albo miga przez około minutę, a następnie świeci się stale, należy skontaktować się z Autoryzowaną Stacją Obsługi (ASO) Hyundai.
Haczyk na ubrania
(jeżeli występuje)
Haczyki nie służą do zaczepiania dużych ani
ciężkich przedmiotów.
OSTRZEŻENIE
Na wieszakach umieszczać wyłącznie
ubrania (nie umieszczać ...
Demontaż i przechowywanie koła zapasowego
Odkręcić nakrętkę mocującą koło
zapasowe w kierunku przeciwnym
do ruchu wskazówek zegara.
Zamontować koło w odwrotnej
kolejności do demontażu.
Aby zapobiec "grzechotaniu&qu ...
Zapamiętywanie prędkości
Funkcja ta, która jest powiązana z ogranicznikiem prędkości/programowanym
tempomatem, umożliwia zapamiętanie prędkości granicznych, które będą
następnie proponowane jako ustawienia dla dwóch układów: ogranicznika
prÄ™dkoÅ›ci (prÄ ...