KIA Niro - Instrukcja Obslugi: Aktywny asystent pasa ruchu (LKAS)

KIA Niro - Instrukcja Obslugi –> Jazda samochodem –> Aktywny asystent pasa ruchu (LKAS)

(JEŚLI JEST W WYPOSAŻENIU)

Aktywny asystent pasa ruchu (LKAS)


Aktywny asystent pasa ruchu wykrywa pasy namalowane na jezdni i pomaga kierowcy w utrzymaniu toru jazdy między tymi znakami poziomymi.

Gdy system wykryje, że pojazd opuszcza pas ruchu, powiadamia kierowcę emitując ostrzeżenia wizualne i dźwiękowe, a także delikatnie skręcając kierownicę w celu zapobieżenia wyjechaniu poza pas ruchu.

OSTRZEŻENIE
 • System nie kontroluje kierownicy w sposób ciągły, więc opuszczenie pasa przy dużej prędkości może nie być skorygowane przez system.
 • Kierowca jest odpowiedzialny za bezpieczne prowadzenie pojazdu.
 • Nie należy wykonywać gwałtownych ruchów kierownicą, gdy system lekko ją obraca.
 • Gdy nastąpi niezamierzone opuszczenie pasa ruchu, system LKAS pomaga kierowcy, obracając odpowiednio kierownicę. Jednak kierowca nie może polegać całkowicie na systemie i zawsze kontrolować kierownicę, utrzymując pojazd na wybranym pasie ruchu.
 • Zawsze należy sprawdzić panujące warunki i otoczenie pojazdu, zachowując szczególną ostrożność, gdy system wyłączy się lub działa nieprawidłowo.
 • Nie należy umieszczać żadnych akcesoriów lub naklejek ani przesłaniać przedniej szyby w okolicy wewnętrznego lusterka wstecznego.
 • System wykrywa linie rozdzielające pasy ruchu i kontroluje ruchy kierownicy na podstawie obrazu z kamery, dlatego jeśli linie są słabo widoczne, to system może nie działać prawidłowo.

  Zobacz podrozdział "Uwaga kierowcy".

 • Nie należy demontować elementów systemu LKAS i unikać uderzenia go.
 • Nie należy umieszczać na desce rozdzielczej przedmiotów silnie odbijających światło, takich jak lusterka, biały papier itp.

  Działanie systemu może być zakłócone przez odbite światło słoneczne.

 • Głośna muzyka z systemu audio może uniemożliwić usłyszenie dźwięków ostrzegawczych systemu.
 • Gdy system LKAS jest aktywny, należy zawsze trzymać obie ręce na kierownicy. Jeśli kierowca nie trzyma kierownicy obiema rękami, to system najpierw wyświetli ostrzeżenie (Hand on), a po kilku sekundach automatycznie się wyłączy.
 • System nie zdoła zapobiec opuszczeniu pasa ruchu przy bardzo szybkiej jeździe. Należy zawsze zachować ostrożność przy korzystaniu z systemu.
 • Podczas holowania przyczepy należy wyłączyć funkcję LKAS.

System kontroli prędkości maksymalnej

(JEŚLI JEST W WYPOSAŻENIU) Jeżeli kierowca nie chce przekraczać określonej prędkości, może ustawić prędkość maksymaln ...

Działanie systemu LKAS

Aby włączyć system LKAS, należy nacisnąć przycisk przy kluczyku zapłonu w położeniu ON. Zapali się zielona lampka kontr ...

Zobacz tez:

Układ ograniczania emisji ze skrzyni korbowej
Układ ograniczania emisji ze skrzyni korbowej zapobiega emitowaniu gazów i oparów oleju ze skrzyni korbowej. Układ zapewnia dopływ świeżego, filtrowanego powietrza do skrzyni korbowej poprzez przewody elasty ...

Dodatkowe zasady bezpieczeństwa
Podczas jazdy pasażerowie nie powinni przemieszczać się w samochodzie ani zmieniać miejsc. Podczas wypadku lub gwałtownego hamowania pasażer bez zapiętego pasa bezpieczeństwa może zostać rzucony ...

Komunikaty ostrzegawcze
Komunikaty ostrzegawcze pojawiają się na wyświetlaczu LCD w celu ostrzeżenia kierowcy o niebezpieczeństwie. Znajduje się on na środku zestawu wskaźników. Komunikat ostrzegawczy może wyglą ...

Instrukcje obslugi: