KIA Niro - Instrukcja Obslugi: Aktywny asystent pasa ruchu (LKAS)

KIA Niro - Instrukcja Obslugi –> Jazda samochodem –> Aktywny asystent pasa ruchu (LKAS)

(JEŚLI JEST W WYPOSAŻENIU)

Aktywny asystent pasa ruchu (LKAS)


Aktywny asystent pasa ruchu wykrywa pasy namalowane na jezdni i pomaga kierowcy w utrzymaniu toru jazdy między tymi znakami poziomymi.

Gdy system wykryje, że pojazd opuszcza pas ruchu, powiadamia kierowcę emitując ostrzeżenia wizualne i dźwiękowe, a także delikatnie skręcając kierownicę w celu zapobieżenia wyjechaniu poza pas ruchu.

OSTRZEŻENIE
 • System nie kontroluje kierownicy w sposób ciągły, więc opuszczenie pasa przy dużej prędkości może nie być skorygowane przez system.
 • Kierowca jest odpowiedzialny za bezpieczne prowadzenie pojazdu.
 • Nie należy wykonywać gwałtownych ruchów kierownicą, gdy system lekko ją obraca.
 • Gdy nastąpi niezamierzone opuszczenie pasa ruchu, system LKAS pomaga kierowcy, obracając odpowiednio kierownicę. Jednak kierowca nie może polegać całkowicie na systemie i zawsze kontrolować kierownicę, utrzymując pojazd na wybranym pasie ruchu.
 • Zawsze należy sprawdzić panujące warunki i otoczenie pojazdu, zachowując szczególną ostrożność, gdy system wyłączy się lub działa nieprawidłowo.
 • Nie należy umieszczać żadnych akcesoriów lub naklejek ani przesłaniać przedniej szyby w okolicy wewnętrznego lusterka wstecznego.
 • System wykrywa linie rozdzielające pasy ruchu i kontroluje ruchy kierownicy na podstawie obrazu z kamery, dlatego jeśli linie są słabo widoczne, to system może nie działać prawidłowo.

  Zobacz podrozdział "Uwaga kierowcy".

 • Nie należy demontować elementów systemu LKAS i unikać uderzenia go.
 • Nie należy umieszczać na desce rozdzielczej przedmiotów silnie odbijających światło, takich jak lusterka, biały papier itp.

  Działanie systemu może być zakłócone przez odbite światło słoneczne.

 • Głośna muzyka z systemu audio może uniemożliwić usłyszenie dźwięków ostrzegawczych systemu.
 • Gdy system LKAS jest aktywny, należy zawsze trzymać obie ręce na kierownicy. Jeśli kierowca nie trzyma kierownicy obiema rękami, to system najpierw wyświetli ostrzeżenie (Hand on), a po kilku sekundach automatycznie się wyłączy.
 • System nie zdoła zapobiec opuszczeniu pasa ruchu przy bardzo szybkiej jeździe. Należy zawsze zachować ostrożność przy korzystaniu z systemu.
 • Podczas holowania przyczepy należy wyłączyć funkcję LKAS.

System kontroli prędkości maksymalnej

(JEŚLI JEST W WYPOSAŻENIU) Jeżeli kierowca nie chce przekraczać określonej prędkości, może ustawić prędkość maksymaln ...

Działanie systemu LKAS

Aby włączyć system LKAS, należy nacisnąć przycisk przy kluczyku zapłonu w położeniu ON. Zapali się zielona lampka kontr ...

Zobacz tez:

Spryskiwacze szyby czołowej
Aby włączyć spryskiwacze szyby czołowej i uruchomić wycieraczki na 1 ÷ 3 cykli, należy pociągnąć lekko do siebie dźwignię sterowania wycieraczkami (wycieraczki włączają ...

Fotele przednie
Pozycja fotela Ostrzeżenie Przed wyruszeniem w drogę należy odpowiednio wyregulować fotele.Niebezpieczeństwo Aby możliwe było bezpieczne napełnienie poduszki powietrznej, kierowca siedzący ...

Odbiór programów radiowych
Odbiór sygnału radiowego AM Sygnał radiowy AM omija przeszkody takie jak budynki, góry i odbija się od jonosfery. Dlatego dociera na dalsze odległości niż sygnał FM. Może się zdarzy ...

Instrukcje obslugi: