KIA Niro - Instrukcja Obslugi: Fotele i siedzenia

Fotele i siedzenia

Fotele przednie

 1. Regulacja ustawienia przód/tył
 2. Regulacja pochylenia oparcia
 3. Regulacja wysokości siedziska (fotel kierowcy)
 4. Regulacja podparcia lędźwiowego (fotel kierowcy)*
 5. Zagłówek

Tylne siedzenia

 1. Składanie oparcia
 2. Zagłówek
 3. Podłokietnik*

*: jeśli jest w wyposażeniu

OSTRZEŻENIE - Niezabezpieczone przedmioty

Niezabezpieczone przedmioty w dolnej części kabiny od strony kierowcy mogą przeszkadzać w obsłudze pedałów i być przyczyną wypadku. Nie wolno umieszczać żadnych przedmiotów pod przednimi fotelami.

 

OSTRZEŻENIE - Ustawianie oparcia w położeniu pionowym

Przed ustawianiem oparcia w położeniu pionowym należy upewnić się, że na siedzeniu nie ma pasażerów. Następnie powoli ustawić oparcie, przytrzymując je.

Oparcie podnoszone w niekontrolowany sposób, bez przytrzymywania, może unieść się gwałtownie, uderzając osoby znajdujące się na fotelu i powodując ich obrażenia.

 

OSTRZEŻENIE - Odpowiedzialność kierowcy za pasażerów

Prowadzenie samochodu z odchylonym oparciem siedzenia w przypadku kolizji może doprowadzić do poważnych obrażeń, a nawet śmierci. Jeżeli podczas kolizji oparcie siedzenia jest odchylone, biodra zajmującej je osoby mogą wysunąć się z pasa bezpieczeństwa, wywierając znaczne siły na niechroniony brzuch. Wynikiem tego mogą być poważne lub śmiertelne obrażenia.

Kierowca powinien zwrócić uwagę pasażerowi, aby podczas jazdy oparcie jego siedzenia było zawsze ustawione pionowo.

 

OSTRZEŻENIE

Nie wolno używać podkładki na siedzenie, która zmniejsza tarcie między siedzeniem a pasażerem.W razie wypadku lub nagłego zatrzymania biodra pasażera mogą wyślizgnąć się spod pasa bezpieczeństwa. Może to doprowadzić do śmierci lub poważnych obrażeń wewnętrznych, ponieważ pas bezpieczeństwa nie zadziała prawidłowo.

 

OSTRZEŻENIE - Fotel kierowcy
 • Nie wolno regulować siedzenia podczas jazdy. Może to doprowadzić do utraty kontroli nad pojazdem i wypadku, który może spowodować śmierć, poważne obrażenia lub szkody materialne.
 • Żadne przedmioty nie powinny przeszkadzać w ustawieniu oparcia fotel w prawidłowym położeniu. Przewożenie przedmiotów za oparciem fotela lub w jakikolwiek inny sposób utrudniający prawidłowe zablokowanie oparcia może w przypadku nagłego zatrzymania samochodu lub kolizji spowodować poważne lub śmiertelne obrażenia.
 • Podczas prowadzenia samochodu i w trakcie jazdy oparcie musi być zawsze ustawione pionowo, a biodrowa część pasa bezpieczeństwa musi ściśle przylegać do dolnej części bioder osoby zajmującej fotel. Jest to położenie zapewniające największe bezpieczeństwo w razie wypadku.
 • Aby uniknąć ewentualnych obrażeń po zadziałaniu poduszki powietrznej, kierowca powinien siedzieć jak najdalej od kierownicy, zachowując jednak możliwość wygodnego kierowania pojazdem. Zaleca się, by odległość między klatką piersiową a kierownicą wynosiła przynajmniej 25 cm.

 

OSTRZEŻENIE - Oparcia tylnych siedzeń
 • Oparcia tylnych siedzeń muszą być zablokowane. Jeżeli tak nie jest, w przypadku nagłego hamowania lub kolizji istnieje ryzyko wyrzucenia do przodu pasażerów lub przewożonych przedmiotów. Może to być przyczyną poważnych obrażeń, a nawet śmierci.
 • Bagaż i inne ładunki należy ułożyć płasko w bagażniku. Jeżeli przewożone przedmioty są duże, ciężkie lub muszą być ułożone jeden na drugim, należy je przymocować.

  W żadnym przypadku wysokość przedmiotów ułożonych jeden na drugim nie może być większa od wysokości oparć siedzeń.

  Nieprzestrzeganie powyższych wskazówek w przypadku nagłego hamowania, kolizji lub koziołkowania samochodu może być przyczyną poważnych obrażeń lub śmierci.

 • Podczas jazdy pasażerowie nie mogą przebywać w przestrzeni bagażowej ani kłaść się na złożonych oparciach siedzeń. W czasie jazdy pasażerowie muszą zajmować swoje siedzenia oraz mieć zapięte pasy bezpieczeństwa.
 • Ustawienie oparcia w położeniu pionowym wymaga upewnienia się, że jest ono zablokowane (należy popchnąć je do przodu i do tyłu).
 • Aby uniknąć możliwości poparzenia, nie należy usuwać dywanika z przedziału bagażowego.

  Urządzenia kontroli emisji spalin pod podłogą nagrzewają się do wysokiej temperatury.

 

OSTRZEŻENIE

Po ustawieniu fotela należy zawsze sprawdzić, czy jest on bezpiecznie zablokowany, podejmując próbę przesunięcia go do przodu lub do tyłu bez zwalniania dźwigni blokady. Nagły lub niespodziewany ruch fotela może spowodować, że kierowca straci panowanie nad pojazdem i spowoduje wypadek.

 

OSTRZEŻENIE
 • Nie należy ustawiać siedzenia z zapiętym pasem bezpieczeństwa.

  Przesunięcie siedziska mocno do przodu może spowodować silny nacisk na brzuch.

 • Należy zachować szczególną ostrożność, aby ręka lub jakiś obiekt nie zostały przycięte przez mechanizmy siedzenia podczas przesuwania go.
 • Nie zostawiać zapalniczki na podłodze lub siedzeniu.

  Przesuwające siedzenie może ją zgnieść i spowodować wydostanie się łatwopalnego gazu.

 • Należy zachować szczególną ostrożność podczas przesuwania foteli, jeśli ktoś siedzi na tylnych siedzeniach.
 • Należy zachować ostrożność podczas wyciągania małych przedmiotów spod foteli lub przestrzeni między fotelami i konsolą środkową. Podczas tej czynności można łatwo skaleczyć się o ostre krawędzie mechanizmów foteli.

Systemy bezpieczeństwa samochodu

...

Regulacja ustawienia przedniego fotela - ręczna

Przód/tył (1) Aby przesunąć fotel do przodu lub do tyłu, należy: Pociągnąć do góry i przytrzymać dźwign ...

Zobacz tez:

Dane techniczne
Dane silników i masy przyczep Silniki Dane silnika są wyszczególnione w dowodzie rejestracyjnym pojazdu oraz w dokumentacji handlowej Moc maksymalna odpowiada wartości homologowanej uzyskanej na hamowni silnika zgodnie z warunkami ustalonymi ...

Zagłówek
Dla bezpieczeństwa i wygody pasażerów wszystkie tylne siedzenia są wyposażone w zagłówki. Zagłówek nie tylko zapewnia komfort pasażerom, ale również pomaga chronić g ...

Advanced Grip Control
Jest to specjalny opatentowany układ kontroli trakcji, który poprawia działanie układu napędowego samochodu w śniegu, błocie lub piasku. Stanowi wyposażenie o zoptymalizowanym działaniu, dzięki czemu umożliwia prowadzenie w większo ...

Instrukcje obslugi: