KIA Niro - Instrukcja Obslugi: Wskaźnik usterki TPMS (Układu monitorowania ciśnienia w ogumieniu)

KIA Niro - Instrukcja Obslugi –> Postępowanie w przypadku awarii –> Układ monitorowania ciśnienia w ogumieniu (TPMS) –> Wskaźnik usterki TPMS (Układu monitorowania ciśnienia w ogumieniu)

 
Lampka kontrolna układu TPMS miga przez około 1 minutę, a następnie świeci się, gdy występuje usterka systemu monitorowania ciśnienia w ogumieniu.

Zalecamy sprawdzenie układu przez autoryzowanego sprzedawcę Kia w celu określenia przyczyny problemu.

UWAGA

Jeśli występuje usterka systemu TPMS, to wskaźnik opony o niskim ciśnieniu nie będzie wyświetlany, nawet gdy w jednej z opon jest zbyt niskie ciśnienie.

OSTROŻNIE
 • Lampka kontrolna TPMS może migać przez około 1 minutę i pozostać zapalona, gdy pojazd porusza się w sąsiedztwie linii energetycznych lub nadajników radiowych np. posterunków policji, urzędów państwowych, stacji radiowych, instalacji wojskowych, lotnisk, wież przekaźnikowych itd. Mogą one zakłócić prawidłowe działanie systemu monitorowania ciśnienia w ogumieniu (TPMS).
 • Lampka kontrolna TPMS może migać przez około 1 minutę i pozostać zapalona, gdy w pojeździe używane są łańcuchy śniegowe lub niektóre urządzenia elektroniczne, takie jak komputery przenośne, ładowarki, piloty zdalnego sterowania, nawigacja itp.

Wymiana opony z czujnikiem układu TPMS

Jeśli ciśnienie w oponie jest niskie, włączą się kontrolki ostrzegawcze sygnalizacji pozycji niskiego ciśnienia w oponach. Po zmianie opon, zalecamy sprawdzenie układu przez autoryzowanego sprzedawcę Kia.

OSTROŻNIE

Zalecamy stosowanie masy uszczelniającej zatwierdzonej przez Kia. Kiedy wymienia się oponę na nową, należy usunąć masę uszczelniającą z czujnika ciśnienia w oponie i z tarczy koła.

Każde koło wyposażone jest w czujnik ciśnienia w oponach zamontowany wewnątrz opony za trzonkiem zaworu. Należy używać koł specjalnie przystosowanych do układu TPMS. Zalecamy, by ogumienie pojazdu było serwisowane przez autoryzowanego sprzedawcę Kia.

W przypadku trwającej około 10 minut jazdy z prędkością przekraczającą 25 km/h po wymianie opony ze zbyt niskim ciśnieniem na koło zapasowe, może wystąpić któraś z poniższych sytuacji:

Możesz nie rozpoznać opony z niedostatecznym ciśnieniem jedynie poprzez jej oglądanie. Aby zmierzyć ciśnienie pompowania opon, zawsze używaj przyrządu pomiarowego dobrej jakości. Zauważ, że odczyt ciśnienia opony, która nagrzała się (wskutek jazdy) będzie wyższy, niż opony ostygniętej (nieużywana przez przynajmniej 3 godziny i używana na dystansie krótszym niż 1,6 km w czasie trwania okresu 3 godzin).

Przed zmierzeniem ciśnienia powietrza pozwól, by opona ostygła.

Przed napompowaniem do zalecanej wartości ciśnienia, zawsze upewnij się, że opona jest zimna.

Zimna opona oznacza, że pojazd nie był używany przez okres 3 godzin i przejechał nie więcej niż 1,6 km w ciągu tych 3 godzin.

OSTROŻNIE

Jeżeli pojazd Twój wyposażony jest w system monitorowania ciśnienia w oponach, zalecamy stosowanie środka uszczelniającego zatwierdzonego przez Kia. Płynna masa uszczelniająca może spowodować uszkodzenie czujników ciśnienia w oponach.

 

OSTRZEŻENIE - TPMS
 • TPMS nie może ostrzegać użytkownika samochodu o poważnym i gwałtownym uszkodzeniu opony spowodowanym przez czynniki zewnętrzne.takie jak gwoździe lub zanieczyszczenia.
 • Jeśli użytkownik samochodu odczuwa jakąkolwiek jego niestabilność, powinien niezwłocznie zdjąć stopę z pedału przyspieszania i stopniowo rozpocząć hamowaniez niewielką siłą i zjechać z drogi w bezpieczne miejsce.

 

OSTRZEŻENIE - Ochrona TPMS

Nieodpowiedzialne manipulowanie, zmiany lub wyłączanie części Układu Monitorowania Ciśnienia w Ogumieniu (TPMS) mogą zakłócić zdolność układu do ostrzegania kierowcy o niskim ciśnieniu w ogumieniu i/lub uszkodzić układ TPMS.

Nieodpowiedzialne manipulowanie, zmiany lub wyłączanie części Układu Monitorowania Ciśnienia w Ogumieniu (TPMS) mogą spowodować unieważnienie gwarancji na tę część pojazdu.

 

OSTRZEŻENIE
 • Nie należy wprowadzać zmian w samochodzie, ponieważ mogą one zakłócać działanie TPMS.
 • Koła dostępne na rynku nie posiadają czujnika TPMS. Dla własnego bezpieczeństwa zalecamy stosować części na wymianę kupowane u autoryzowanego sprzedawcy Kia.
 • Jeśli korzystacie z kół kupowanych na rynku, stosujcie czujnik TPMS zatwierdzony przez autoryzowanego sprzedawcę Kia.

  Jeżeli Państwa pojazd nie jest wyposażony w czujnik TPMS lub czujnik TPMS nie działa prawidłowo, możecie nie zaliczyć przeglądu okresowego pojazdu przeprowadzanego w Waszym kraju.

Wszystkie pojazdy
sprzedawane na rynku EUROPEJSKIM w podanym niżej okresie, muszą być wyposażone w czujniki TPMS.

 • Nowe modele pojazdów: 1 listopada 2012 ~
 • Aktualnie sprzedawane modele pojazdów: 1 listopada 2014~ (W oparciu o datę rejestracji samochodów)

Wskaźnik ostrzegawczy niskiego ciśnienia w ogumieniu

Jeżeli lampki ostrzegawcze niskiego ciśnienia w ogumieniu palą się, i pokazywany jest komunikat ostrzegawczy na wyświetlaczu LCD, oznacza to, ż ...

Utrata ciśnienia w oponie (koło zapasowe)

...

Zobacz tez:

Zamykanie bagażnika
Opuścić i docisnąć klapę bagażnika. Upewnić się, że bagażnik jest bezpiecznie zatrzaśnięty. OSTRZEŻENIEPrzed zamknięciem drzwi bagażnika należy się ...

Plan przeglądów okresowych
UWAGA Przeglądy okresowe wykonuj w wymaganych terminach i przebiegach. System kontroli emisji spalin i związane z nim układy Układ zapłonowy i układ zasilania paliwem są bardzo ważne dla systemu kontroli e ...

Koła i opony
Stan opon i obręczy kół Na krawężniki należy najeżdżać powoli i, w miarę możliwości, pod kątem prostym. Najeżdżanie na ostre krawężniki może doprowadzi ...

Instrukcje obslugi: