KIA Niro - Instrukcja Obslugi: Zabezpieczenie pojazdu przed korozją

Ochrona pojazdu przed korozją Produkujemy samochody o najwyższej jakości, korzystając z najnowocześniejszych rozwiązań konstrukcyjnych i metod technologicznych. Jest to jednak tylko część naszej pracy. Aby uzyskać długotrwałą odporność pojazdu na korozję konieczna jest także współpraca i pomoc ze strony właściciela pojazdu.

Najczęstsze przyczyny korozji Najczęstszymi przyczynami korozji pojazdu są:

Strefy przyspieszonej korozji Jeśli mieszkasz w strefie, gdzie Twój pojazd podlega regularnemu działaniu materiałów powodujących przyśpieszoną korozję, szczególnie ważne jest zabezpieczenie karoserii przed korozją.

Częstymi przyczynami przyśpieszonej korozji są także: sól z zasolonych jezdni, środki chemiczne używane do kontroli pyłu, powietrze oceaniczne i zanieczyszczenia przemysłowe.

Wilgoć sprzyja korozji Wilgoć powoduje powstawanie warunków sprzyjających występowaniu korozji.Tak na przykład korozja zachodzi szybciej przy wysokiej wilgotności powietrza, szczególnie przy temperaturach znacznie przekrac-zających temperaturę zamarzania. W takich warunkach materiał powodujący korozję pozostaje w kontakcie z powierzchniami pojazdu, gdyż wilgoć powoli odparowuje.

Jazda po błotnistej nawierzchni przyczynia się szczególnie do przyśpieszenia korozji, ponieważ błoto wysycha powoli i utrzymuje wilgoć w kontakcie z pojazdem. Nawet po wyschnięciu może ono nadal jeszcze zawierać wilgoć i powodować przyśpieszoną korozję.

Również wysokie temperatury powodują przyśpieszenie korozji części, które nie są odpowiednio wentylowane, co nie pozwala na usunięcie z nich wilgoci. Wszystkie te przyczyny sprawiają, że bardzo ważne jest utrzymywanie pojazdu w czystości, w stanie nie zabłoconym i wolnym od osadów innych materiałów. Dotyczy to nie tylko powierzchni widocznych, lecz całej dolnej części pojazdu.

W jaki sposób zapobiec korozji? Można zapobiec powstaniu korozji przestrzegając następujących zaleceń:

Utrzymuj pojazd w czystości

Najlepszym sposobem zapobieżenia korozji jest utrzymywane pojazdu w czystości, bez kontaktu z materiałami powodującymi przyśpieszoną korozję.

Szczególnie ważne jest zwrócenie uwagi na dolne powierzchnie pojazdu.

Utrzymuj czystość w garażu Nie przetrzymuj swojego pojazdu w wilgotnym, źle wentylowanym garażu.

Powoduje to powstanie warunków sprzyjających korozji. Może to mieć miejsce szczególnie wówczas, gdy będziesz myć pojazd w garażu, lub wprowadzać go do garażu w czasie, gdy jest on jeszcze wilgotny i pokryty śniegiem, lodem lub błotem. Nawet w garażu mającym centralne ogrzewanie może wystąpić przyśpieszona korozja, jeśli nie jest on dobrze wentylowany tak, aby zapewnić odprowadzenie wilgoci.

Utrzymuj warstwę lakieru i powłoki zabezpieczające w dobrym stanie Zarysowania lub odpryski powłok zabezpieczających należy pokryć warstwą farby "nakładanej", gdy tylko będzie to możliwe, aby zmniejszyć niebezpieczeństwo powstania korozji.

Jeśli odsłonięta zostanie powierzchnia metalowa, zaleca się zwrócenie się do zakładu lakierniczego o uzupełnienie powłoki malarskiej.

Odchody ptaków : Odchody ptaków mają silne działanie korozyjne i mogą uszkodzić pomalowane powierzchnie w ciągu kilku godzin. Należy zawsze usuwać odchody ptaków natychmiast po ich zauważeniu.

Nie lekceważyć wnętrza pojazdu Pod dywanikami i matami podłogowymi może gromadzić się wilgoć, powodując korozję. Z tego też względu, powierzchnie znajdujące się pod matami należy sprawdzać w regularnych odstępach czasu, aby mieć pewność, iż dywaniki są suche. Szczególną uwagę powinniście również zwrócić na te części wówczas, jeśli przewozicie w pojeździe nawozy sztuczne, materiały czyszczące lub chemikalia.

Można je przewozić tylko w odpowiednich pojemnikach i należy natychmiast usuwać wszystkie zanieczyszczenia, zmywając wysypane lub rozlane materiały czystą wodą. Po wymyciu powierzchni wodą, należy je dokładnie wysuszyć.

Uwagi ogólne odnośnie pielęgnacji samochodu z zewnątrz

Przy korzystaniu z chemicznych środków czyszczących lub polerujących należy koniecznie stosować się do wskazówek podanych na tabliczc ...

Pielęgnacja wnętrza pojazdu

Ogólne sposoby zabezpieczenia wnętrza pojazdu Należy uważać, by środki chemiczne, takie jak perfumy, olejki kosmetyczne, kremy do opalania, & ...

Zobacz tez:

Wyświetlacz serwisowy
Wyświetlacz serwisowy informuje, kiedy należy wymienić olej silnikowy lub filtr oraz kiedy należy oddać pojazd do serwisu. W zależności od warunków eksploatacyjnych częstotliwość pojawiani ...

Układ stabilizacji pojazdu (VSM)
(jeżeli występuje) Układ stabilizacji pojazdu (VSM) jest podukładem układu stabilizacji toru jazdy (ESC). Pomaga on w utrzymywaniu stabilności pojazdu podczas gwałtownego przyspieszania lub hamowania na mokrej, ...

Połączenie alarmowe lub z assistance
Zgodnie z warunkami ogólnymi korzystania z usługi, które są dostępne w punktach sprzedaży, a także z zastrzeżeniem ograniczeń technologicznych i technicznych. Peugeot Connect SOS W sytuacji awaryjnej nacisnąć na ponad 2 sekund ...

Instrukcje obslugi: